Polska podaruje Filipinom ponad 500 tysięcy dawek szczepionki

2021-11-26 11:44 aktualizacja: 2021-11-26, 11:48
Polska przekaże bezpłatnie Filipinom ponad 500 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformował w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Filipiny chcą, aby do końca tego roku zaszczepionych było 70 proc. obywateli.

"Na Filipiny wyrusza z Polski dostawa, darowizna ponad pół miliona dawek szczepionki" - ogłosił Jabłoński na konferencji prasowej przed ambasadą Filipin w warszawskim Wilanowie. Samolot ze szczepionkami na Filipiny ma wylecieć w piątek wczesnym popołudniem.

Jabłoński podkreślił, że dzielimy się szczepionkami w potrzebie z zaprzyjaźnionym państwem i ważnym partnerem, z którym Polska intensyfikuje ostatnio współpracę dyplomatyczną. "Filipny są w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o dostęp do szczepionek, zwracały się do nas przez różne kanały dyplomatyczne o to, czy Polska może takiego wsparcia udzielić i Polska na tę prośbę odpowiada" - powiedział Jabłoński.

Solidarność międzynarodowa w walce z pandemią 

Podkreślił, że przekazanie szczepionek to wyraz międzynarodowej solidarności Polski w obliczu walki z pandemią koronawirusa. Wiceszef MSZ zwracał też uwagę, że Polska i Filipiny, mimo olbrzymiej odległości geograficznej, są sobie bardzo bliskie i oba kraje łączą podobne wartości oparte m.in. o wiarę chrześcijańską.

Ambasador Republiki Filipin Leah Basinang Ruiz powiedziała, że podarowanie szczepionek to historyczny moment w relacjach między Polską i Filipinami, ponieważ stanowi wyraz solidarności, przyjaźni i współpracy między oboma krajami.

Mówiła, że celem Filipin jest zaszczepienie przynajmniej 70 proc. obywateli do końca tego roku i szczepionki z Polski przybliżają jej kraj do realizacji tego założenia.

Jabłoński podkreślał też, że Polska jest gotowa przekazywać szczepionki kolejnym krajom. Zapewnił, że mamy obecnie bardzo duże zapasy szczepionek i na pewno nie zabraknie również dla naszych obywateli. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa
io/