O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Litwa nie wyklucza zamknięcia przejść granicznych z Białorusią

Litwa nie wyklucza zamknięcia przejść granicznych z Białorusią, jeżeli nasilą się podejmowane przez nielegalnych migrantów próby wjazdu do kraju ciężarówkami – oznajmiła w piątek minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite.

 Fot. PAP/Valdemar Doveiko
Fot. PAP/Valdemar Doveiko

„Obserwujemy nowe przypadki prób wjazdu na Litwę ciężarówkami, więc zdecydowaliśmy się zwiększyć kontrolę pojazdów wjeżdżających na Litwę” – powiedziała minister dziennikarzom. „Jeśli zobaczymy, że te tendencje się nasilają, będziemy bardzo poważnie rozważać zamknięcie przejść granicznych z Białorusią” - wskazała.

Służba Ochrony Granicy Państwowej (VSAT) poinformowała w piątek, że na przejściu granicznym w Miednikach w ciężarówce jadącej z Białorusi na Litwę znaleziono czterech ukrywających się irackich migrantów. Białoruś odmówiła przyjęcia ich z powrotem.

W ocenie Bilotaite sytuacja na granicy z Białorusią ostatnio ustabilizowała się, ale „nie możemy być spokojni, bo w sąsiednim kraju wciąż jest dużo migrantów”.

„Dopóki ci ludzie nie wrócą do swoich krajów pochodzenia, nie możemy być spokojni”

Minister poinformowała, że według szacunków władz litewskich po stronie białoruskiej nieopodal granicy z Litwą jest obecnie około 1,5-2 tys. migrantów, a liczba migrantów w całej Białorusi może sięgać 15 tys.

Więcej

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Cichanouska: Polska i Litwa muszą pozostać silne w obliczu działań reżimu Łukaszenki

„Dopóki ci ludzie nie wrócą do swoich krajów pochodzenia, nie możemy być spokojni” – zaznaczyła Bilotaite. Dodała, że „powinniśmy być przygotowani na dowolne scenariusze, bo reżim (Alaksandra) Łukaszenki jest nieprzewidywalny”.

W 2021 roku granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło dotąd ponad 4,2 tys. osób, a ponad 7 tys. zostało zawróconych. Minionej doby udaremniono 29 prób przekroczenia granicy z Litwą.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Żołnierze Litewskich Sił Lądowych. Fot. PAP/EPA/	HANNIBAL HANSCHKE
    Żołnierze Litewskich Sił Lądowych. Fot. PAP/EPA/ HANNIBAL HANSCHKE

    Rząd Litwy zatwierdził projekt ustawy o utworzeniu poligonu w Kopciowie przy granicy z Polską

  • Wiceminister obrony Litwy: chcemy, by planowany poligon w Kopciowie był używany już w 2027 r. [NASZE WIDEO]

  • Fot. PAP/Valdemar Doveiko
    Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    W Wilnie rozpoczął się Jarmark Kaziukowy [NASZE WIDEO]

  • Kestutis Budrys Fot. PAP/Piotr Nowak
    Kestutis Budrys Fot. PAP/Piotr Nowak

    Szef MSZ Litwy: jeżeli będę musiał bronić Litwy, nie będę uznawał żadnych ograniczeń [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP