Para książęca, William i Kate, przybyła do Warszawy

2017-07-17 15:51 aktualizacja: 2018-09-26, 22:12
W poniedziałek po godz. 13.30 w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate na pokładzie. Następnie para książęca spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie wizyty zaplanowano wizytę w Gdańsku i Europejskim Centrum Solidarności.

Parę książęcą przywitają: szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki.

Trzydniowa wizyta pary książęcej w Polsce jest ich pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszą poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorą udział ich dzieci, książę George i księżniczka Charlotta.

W Warszawie William i Kate wraz z dziećmi zamieszkają w Belwederze, który został przystosowany do obecności dzieci. Do ich dyspozycji, co widać na zdjęciach zamieszczonych na Twitterze Kancelarii Prezydenta, są drewniane zabawki, m.in. samolot, wózek dla lalek i małe tipi. W ogrodach Belwederu postawiono zjeżdżalnie.

Na Krakowskim Przedmieściu brytyjskich gości witały tłumy warszawiaków i turystów

Po godz. 14. prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przywitali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego parę książęcą Cambridge Williama i Kate.

Para książęcą Cambridge William i Kate, po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą oraz pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim, udała się na spacer po Krakowskim Przedmieściu. William i Kate przejdą pod pomnik Adama Mickiewicza.

Na Krakowskim Przedmieściu brytyjskich gości witały tłumy warszawiaków i turystów, wiele osób trzyma brytyjskie oraz polskie chorągiewki. Księżna Kate i Agata Kornhauser-Duda otrzymały bukiety kwiatów od dzieci stojących przy Pałacu Prezydenckim. Obie pary rozmawiały również z dziećmi przez dłuższą chwilę.

Tłumy utworzyły ciasny szpaler na drodze książęcej pary. Pozdrawiano ich brytyjskimi chorągiewkami, choć częściej w powietrzu uniesione były smartfony i tablety, którymi zgromadzeni próbowali utrwalić niecodzienne spotkanie na Krakowskim Przedmieściu.

Na spotkanie z parą książęcą przyszli m.in. turyści. Amit z Kanady zdecydował się spędzić z Williamem i Kate ostatni dzień swoich wakacji w Warszawie, w której studiował 25 lat temu. "Nie zapominajcie, że to także nasza rodzina królewska" - mówił PAP Amit. Jak podkreślał, nie miał do tej pory okazji spotkać się z parą książęcą i nie spodziewał się, że do pierwszego spotkania dojdzie właśnie w Warszawie. "Dobrze było zobaczyć, jak u was wszystko się zmieniło, naprawdę wszystko. 25 lat temu nie mieliście tu królewskiej rodziny" - żartował.

Pani Anna z Bielska-Białej brała udział przed miesiącem w obchodach 91. urodzin królowej Elżbiety II w Londynie, więc londyńska aura nie była dla niej zaskoczeniem. "Postanowiłam przy okazji wizyty w Warszawie u córki kontynuować moją przygodę z królewską rodziną" - dodała.

Na spotkanie z parą książęcą przyszli także turyści ze Stanów Zjednoczonych. "Z powodu wizyty pary książęcej w Muzeum Powstania Warszawskiego opóźniona została nasza wycieczka po tym miejscu. Przyszliśmy więc na Krakowskie Przedmieście" - mówił Jon z Chicago. "Gdy będziemy w Londynie, powiemy, co o tym myślimy" - żartowała jego żona Shirley.

Para Książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter"

Przed godz. 16 brytyjska para książęca Cambridge Kate i William oraz prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda przybyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkają się z weteranami II Wojny Światowej oraz bohaterami powstania.

Pary książęcą i prezydencką przywitał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przed muzeum zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszą damę.

Pary: książęca i prezydencka w Muzeum Powstania Warszawskiego spotkały się z weteranami polskimi i brytyjskimi II Wojny Światowej, bohaterami Powstania Warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w Powstaniu. Para Książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalając znicze pod dzwonem "Monter".

Williamowi i Kate został przedstawiony nowy projekt współpracy technologicznej pomiędzy Warszawą a Londynem

Para książęca Cambridge odwiedziła w poniedziałek w Warszawie inkubator przedsiębiorczości w wieżowcu Warsaw Spire, gdzie swoje centra mają firmy technologiczne i start-upy.

Para książęca spotkała się tam z m.in. z założycielkami firmy, która produkuje Szumiącego Misia Whisbear, popularną zabawkę dla noworodków, która generując tzw. biały szum pomaga im zasnąć. Szumiący Miś jest od dwóch lat dostępny także w Wielkiej Brytanii, która stała się dla firmy największym rynkiem.

Jedną z firm, która ma swoją siedzibę w inkubatorze przedsiębiorczości w Warsaw Spire, jest Azimo, która zajmuje się wykorzystaniem technologii do międzynarodowych transferów pieniężnych. Firma zatrudnia ponad 100 osób w dwóch biurach w Londynie i Krakowie i jest wyceniana na ponad 100 milionów dolarów.

W trakcie spotkania Williamowi i Kate został przedstawiony nowy projekt współpracy technologicznej pomiędzy Warszawą a Londynem, który ma pomóc firmom w korzystaniu z potencjału brytyjskiej stolicy w procesie międzynarodowego rozwoju.

To pierwsza wizyta całej książęcej rodziny poza Wspólnotą Narodów

Zwieńczeniem pierwszego dnia wizyty pary książęcej było przyjęcie z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. W swym przemówieniu William podkreślił, że drugim obok urodzin jego babci powodem do świętowania są więzi Wielkiej Brytanii z Polską, które - jak podkreślał - są bardzo szanowane w jego kraju, ponieważ "Polska jest przykładem odwagi, zdecydowania i odporności".

Williamowi i Kate towarzyszą dzieci George i Charlotta. To pierwsza wizyta całej rodziny poza Wspólnotą Narodów. Dzieci pary książęcej nie biorą udziału w oficjalnych punktach wizyty. George i Charlotta czas spędzają w Belwederze, którego na czas trzydniowej wizyty para prezydencka użyczyła królewskiej rodzinie.

Drugi dzień wizyty William i Kate spędzą w Gdańsku. Para książęca odwiedzi Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności i złoży również wieńce pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniającym bohaterstwo polskiej Solidarności. Planowane jest spotkanie z b. prezydentem Lechem Wałęsą. William i Kate odwiedzą również były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie.

Wizyta zakończy się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencka. Następnie Kate i William udadzą się do Berlina.

William jest drugim po swoim ojcu kandydatem do objęcia królewskiego tronu w Wielkiej Brytanii. (PAP)

mce/ mok/