Bardzo trudne warunki w Tatrach. Ratownicy TOPR sprowadzili trójkę turystów

2021-11-30 19:53 aktualizacja: 2021-12-01, 08:16
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot
W Tatrach pogarszają się warunki turystyczne. Ratownicy TOPR sprowadzili we wtorek po południu trójkę zmarzniętych turystów z rejonu Pośredniego Wierchu Goryczkowego i wieczorem wyruszyli na kolejną wyprawę – poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Trójka przemarzniętych turystów nie mogąc kontynuować wyprawy w rejonie Pośredniego Wierchu Goryczkowego poprosiła TOPR o pomoc. Po ogrzaniu i sprowadzeniu grupy na dół, ratownicy po wieczór wyruszyli na kolejną wyprawę ratunkową. Tym razem o pomoc poprosiła turystka, która utknęła w rejonie progu Doliny Pięciu Stawów Polskich.

W Tatrach znacznie pogorszyły się warunki turystyczne. We wtorek po południu ogłoszono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. W górach wieje silny wiatr. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą śniegu, pod którą w wielu miejscach zalega lód.

Poruszanie się w warunkach zimowych, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr, wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC i umiejętności posługiwania się nim.(PAP)

Autor: Szymon Bafia
io/

TEMATY: