Kolejne przypadki wirusa Omikron w Europie. W Wielkiej Brytanii wykryto 22 zakażenia

2021-12-01 13:09 aktualizacja: 2021-12-01, 14:45
Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
W Wielkiej Brytanii wykryto do tej pory 22 przypadki wariantu Omikron koronawirusa - poinformował minister zdrowia Sajid Javid. W Danii osoba zakażona nową mutacją uczestniczyła w koncercie, na którym zgromadziło się około 1600 osób. Z kolei hiszpański portal podał, że badany jest przypadek pacjenta zainfekowanego prawdopodobnie Omikronem, który nie miał kontaktu z żadnym przybyszem z Afryki, ani nie podróżował do niej w ostatnim czasie.

W reakcji na odkrycie wariantu Omikron brytyjski rząd przywrócił w Anglii obowiązek noszenia maseczek w sklepach i w transporcie publicznym, a także przywrócił wymóg wykonywania testów PCR przez wszystkich przyjeżdżających z zagranicy i zaostrzył zasady kwarantanny. Z kolei we wtorek premier Boris Johnson zapowiedział, że do końca stycznia wszyscy dorośli mieszkańcy Anglii będą mieć możliwość zaszczepienia się dawką przypominającą.

Przywrócone restrykcje mają obowiązywać do 24 marca 2022 roku, ale co trzy tygodnie będzie dokonywany ich przegląd. Javid w rozmowie ze Sky News powiedział, że w ciągu dwóch tygodni, a więc przed pierwszym przeglądem, powinno być już wiadomo, czy na ile groźny jest Omikron i być może przegląd zostanie dokonany wcześniej.

"Jesteśmy przekonani, że tak naprawdę być może w ciągu dwóch tygodni będziemy wiedzieć o wiele więcej na ten temat. Być może nawet nie będziemy musieli czekać trzech tygodni, ponieważ teraz, gdy mamy żywe próbki wirusa, trafiły one do naszych laboratoriów w Porton Down, ale trzy tygodnie były rozsądną datą do wyznaczenia przeglądu" - mówił minister zdrowia.

Javid przyznał, że cel jakim jest zaoferowanie do końca stycznia dawki przypominającej wszystkim dorosłym będzie wymagał "ogromnego wysiłku", ponieważ oznacza to konieczność zwiększenia tempa ich podawania do około pół miliona dziennie, a obecnie jest to średnio ok. 370 tys., ale wyraził przekonanie, że uda się to osiągnąć.

Jeśli chodzi o wykryte przypadki wariantu Omikron, to 13 wykryto w Anglii, a dziewięć w Szkocji, przy czym tam, wszystkie związane są z jednym prywatnym wydarzeniem.

Kolejne przypadki Omikronu w Europie

"To było do przewidzenia, że wariant Omikron pojawi się również w Szwecji, gdyż jest on obecny w innych krajach w Europie" - powiedziała w poniedziałek Tegmark Wisell, dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji. 

Zakażenie potwierdzono u osoby mieszkającej w Skanii, która powróciła z południowej Afryki.

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) poinformował natomiast we wtorek, że wykryto nowy wariant koronawirusa w próbkach pobranych 19 i 23 listopada. Oznacza to, że szczep ten pojawił się w kraju ponad tydzień wcześniej, niż dotąd sądzono.

W weekend Omikron wykryto u 13 pasażerów lotu linii KLM z Republiki Południowej Afryki do Holandii. W poniedziałek obecność tego wariantu potwierdzono u czternastego pasażera.

Z kolei we wtorek hiszpańskie służby medyczne potwierdziły łącznie cztery infekcje nowym wariantem koronawirusa. 

Infekcje wykryto u dwójki pasażerów, którzy poprzedniego dnia przybyli samolotem z Niemiec.

Trzeci potwierdzony we wtorek przypadek zakażenia Omikronem stwierdzono u 61-letniej kobiety, która do Hiszpanii przyleciała z RPA z międzylądowaniem w Amsterdamie.

Jest to druga osoba z aglomeracji Madrytu, u której zdiagnozowano infekcję wariantem Omikron. W poniedziałek zakażenie nowym wariantem stwierdzono u mężczyzny, który również przybył do Hiszpanii z RPA przez Amsterdam.

Według hiszpańskich medyków wszystkie osoby, u których dotychczas wystąpiła infekcja wariantem Omikron albo były ostatnio w Afryce Południowej, albo miały kontakt z osobami z tamtego regionu świata.

Portal 20 Minutos zwraca tymczasem uwagę na badany właśnie we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu przypadek pacjenta zainfekowanego prawdopodobnie Omikronem, który nie miał kontaktu z żadnym przybyszem z Afryki, ani nie podróżował do niej w ostatnim czasie.

Pierwsze przypadki nowego wariantu koronawirusa Omikron pojawiły się także w Badenii-Wirtembergii (Niemcy). Departament zdrowia okręgu Alb-Donau zgłosił cztery osoby, u których potwierdzono zakażenie tym wariantem SARS-CoV-2. W Bawarii odnotowano 15 nowych przypadków podejrzeń zakażeń Omikronem.

Trzy z czterech zakażonych osób w Badenii-Wirtembergii wróciły z podróży służbowej z RPA, czwarta osoba jest członkiem rodziny jednego z podróżnych. Analiza mutacji przeprowadzona przez państwowy urząd zdrowia potwierdziła obecność nowego wariantu. Osoby zakażone przebywają wraz z domownikami w izolacji. Przypadki zakażenia Omikronem wykryto wcześniej także w Hesji oraz Saksonii.

Pierwsze przypadki zakażenie wariantem Omikron odnotowano również we Francji. 

Zakażenie zidentyfikowały władze na wyspie Reunion. To pierwszy znany przypadek nowego wariantu koronawirusa na terytorium Francji. Jak podali lekarze, 53-letni pacjent przebywa w odosobnieniu, skarży się na bóle mięśni i zmęczenie. Mężczyzna przed przyjazdem na Reunion podróżował do Mozambiku i RPA.

W Danii osoba zakażona Omikronem uczestniczyła w dużym koncercie

Rzecznik duńskiego urzędu ds. bezpieczeństwa pacjentów przekazał w środę, że osoba zakażona Omikronem uczestniczyła w koncercie, na którym zgromadziło się około 1600 osób. Nie wiadomo, czy zakażona osoba podróżowała w ostatnim czasie.

W przypadku czterech osób, u których wcześniej w Danii stwierdzono zakażenie nowa mutacją, wszystkie podróżowały do RPA. Pierwsze dwa przypadki wykryto w niedzielę.

Pierwsze przypadki wariantu Omikron w Norwegii

W środę Ministerstwo zdrowia Norwegii poinformowało o wykryciu w kraju dwóch pierwszych przypadków zakażeń nowym wariantem. Zakażenia stwierdzono u osób, które wróciły z podróży do RPA.

Tom Georg Indrevik, burmistrz gminy Oeygarden, gdzie wykryto przypadki Omikronu podał w cytowanym przez agencję Reutera oświadczeniu, że osoby zakażone powracają do zdrowia.

W piątek, w związku z wykryciem Omikronu, w Norwegii wprowadzano nakaz kwarantanny dla osób przyjeżdzających z RPA, Namibii, Zimbabwe, Botswany, Mozambiku, Lesotho, Eswatini i Malawi.

Około 80 proc. Norwegów zostało dotychczas w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19.  

Na świecie mutację Omikron potwierdzono już m.in. w Japonii, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej. (PAP)

Autorzy: Bartłomiej Niedziński (z Londynu), Marcin Zatyka

mmi/