Premier Morawiecki w strefie przygranicznej. Zapewnił lokalnych samorządowców o wsparciu

2021-12-06 10:14 aktualizacja: 2021-12-06, 10:19
Fot. KPRM/Twitter
Fot. KPRM/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami ze strefy przygranicznej - przekazała kancelaria premiera. Po raz kolejny spotkałem się z samorządowcami z lokalnych gmin, by zapewnić ich o wsparciu rządu - oświadczył szef rządu.

"Lokalne społeczności strefy przygranicznej są w sposób szczególny narażone na zagrożenia i niedogodności związane z działaniami na granicy polsko-białoruskiej, dlatego po raz kolejny spotkałem się z samorządowcami z lokalnych gmin, by zapewnić ich o wsparciu rządu" - oświadczył premier Morawiecki we wpisie na Facebooku.

 

Lokalne społeczności strefy przygranicznej są w sposób szczególny narażone na zagrożenia i niedogodności związane z...

Posted by Mateusz Morawiecki on Monday, December 6, 2021

Przed południem w centrum prasowym na polsko-białoruskiej granicy zaplanowana jest konferencja prasowa premiera.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już ok. 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już ok. 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

dsk/