Departament Stanu USA: monitorujemy sytuację w Polsce, to bliski sojusznik

2017-07-21 08:35 aktualizacja: 2018-10-05, 19:32
Łask, 09.11.2012. Ceremonia inauguracji działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału lotniczego Sił Powietrznych USA – Aviation Detachment, 52. Grupy Operacyjnej lotniczego komponentu 52. Skrzydła Myśliwskiego, należącego do zgrupowania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie, 9 bm. na  lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. (soa) PAP/Grzegorz Michałowski PAP © 2017 / Grzegorz Michałowski
Łask, 09.11.2012. Ceremonia inauguracji działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału lotniczego Sił Powietrznych USA – Aviation Detachment, 52. Grupy Operacyjnej lotniczego komponentu 52. Skrzydła Myśliwskiego, należącego do zgrupowania Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie, 9 bm. na lotnisku 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. (soa) PAP/Grzegorz Michałowski PAP © 2017 / Grzegorz Michałowski
Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

Nauert została zapytana przez korespondenta stacji TVN, co resort sądzi o zachodzących zmianach w Polsce i odpowiedziała "prezydent USA Donald Trump odwiedził ostatnio Polskę, bardzo ważne jest dla nas, by mieć dobre stosunki z Polską i Polakami. Demokratyczna Polska jest naszym bliskim sojusznikiem i bardzo zależy nam na tym kraju i jego obywatelach".

"Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski" - powiedziała Nauert.

Rzecznik dopytana przez dziennikarza TVN, czy USA mają zamiar poprosić prezydenta Polski Andrzeja Dudę o zawetowanie ustaw odpowiedziała, że nie będzie tego komentować oraz dodała, że USA mają dobre relacje z Polską i z Polakami "jesteśmy w bliskim kontakcie w sprawie wielu różnych zagadnień, ta sprawa (reforma sądownictwa) jest zapewne jedną z nich".

Konferencja prasowa dotyczyła różnych tematów z areny międzynarodowej, głównymi wątkami była sytuacja na Ukrainie i walczący na jej terenie separatyści wspierani i kierowani przez Rosję, sytuacja w Korei Północnej i możliwe nowe sankcje oraz decyzje Departamentu Skarbu w sprawie firmy ExxonMobil, w której pracował sekretarz stanu Rex Tillerson.

Sprawa Polska została wspomniana w ostatnich 5 minutach konferencji; poświęcono jej ok. 3 minut.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)