Kolejna grupa migrantów forsowała granicę. SG: byli to głównie obywatele Iraku

2021-12-08 10:09 aktualizacja: 2021-12-08, 10:04
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA
Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 35 osób - głównie ob. Iraku, forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani - przekazała w środę Straż Graniczna.

Nielegalni migranci próbowali siłowo przekroczyć granicę polsko-białoruską w okolicach Czeremchy (Podlasie) – poinformowała w środę Straż Graniczna.

Minionej doby "na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze grupa 35 osób - głównie ob. Iraku, forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani" – przekazała SG na Twitterze.

SG: w rejonie Czeremchy 35-osobowa grupa forsowała granicę. Migranci rzucali m.in. kamieniami

W nocy z wtorku na środę doszło do próby przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy. Grupa 35 osób przy pomocy białoruskich funkcjonariuszy forsowała granicę. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserami i światłem stroboskopowym, w ich stronę rzucano kamienie i kawałki drewna - poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Jak dodała por. Michalska, "grupie migrantów udało się przejść kilka metrów za linię granicy. Następnie wszystkie osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy".

Do incydentów doszło również na odcinkach granicy w okolicach Kuźnicy i Dubicz Cerkiewnych.

W Dubiczach Cerkiewnych polski patrol był oślepiany laserem z samochodu służb białoruskich – powiedziała PAP rzecznik Anna Michalska.

Z kolei "w Kuźnicy polski posterunek został obrzucony kamieniami" – dodała. Sprawcy nie są znani.

Natomiast podlaska policja poinformowała, że we wtorek w lesie w gminie Narewka odnaleziono we wtorek zwłoki mężczyzny. Był przy nim plecak i nigeryjski paszport.

Wczoraj również zanotowano 51 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 6 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu. (PAP)

Autor: Jakub Sadowski

dsk/ js/