Wniosek o areszt byłej urzędniczki PARP za przyjęcie 50 tys. zł łapówki

2021-12-09 10:45 aktualizacja: 2021-12-09, 17:10
Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Fot. PAP/ Marcin Bielecki
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zamościu policjanci zatrzymali w środę Małgorzatę O. w sprawie przyjęcia 50 tys. zł łapówki. Prokurator wystąpił do sądu o areszt - przekazał PAP w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu prokurator Artur Szykuła.

Zatrzymana pełniła funkcję st. specjalisty ds. prawa zamówień publicznych w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak podała prokuratura, "podstawą do zainicjowania postępowania były informacje pozyskane przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu podczas czynności procesowych przeprowadzonych w innej sprawie".

"Ustalono, że Małgorzata O. od grudnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. weryfikując prawidłowość rozliczenia przez jednego z zamojskich przedsiębiorców projektu unijnego, współfinansowanego przez PARP, na kwotę ponad 8,8 mln zł, stwierdziła nieprawidłowości skutkujące możliwością nałożenia na beneficjenta korekty finansowej w wysokości od 150 tys. zł do 750 tys. zł" - przekazał PAP prokurator Artur Szykuła.

Małgorzata O. w zamian za 50 tysięcy złotych miała obiecać zastosowanie minimalnej wartości korekty. Do przyjęcia łapówki doszło pod koniec kwietnia 2018 r. w kawiarni nieopodal siedziby PARP w Warszawie, gdzie urzędniczka spotkała się z zamojskim przedsiębiorcą.

"Podejrzana usłyszała zarzuty uzależnienia wykonania czynności służbowych związanych z obniżeniem korekty finansowej od otrzymania korzyści majątkowej w kwocie 50 tys. zł, którą następnie przyjęła" - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu. 

Małgorzata O. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.

Wniosek o areszt na 3 miesiące 

Prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie wobec Małgorzaty O. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Jak podała prokuratura, Małgorzata O. pracowała w PARP od listopada 2017 r. do lipca 2018 r. Od sierpnia 2018 r. jest zatrudniona w Departamencie Ochrony Środowiska Najwyższej Izby Kontroli, jest również członkiem Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli (EUROSAI). (PAP)

Autorzy: Marta Stańczyk, Bartłomiej Figaj

mmi/