Covid-19, ceny energii, bezpieczeństwo i postępowanie Białorusi - to tematy szczytu UE

2021-12-14 16:02 aktualizacja: 2021-12-14, 19:34
Obrady przywódców Unii Europejskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Obrady przywódców Unii Europejskiej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wystosował we wtorek zaproszenie do przywódców państw UE na szczyt, który odbędzie się 17 grudnia (czwartek). Wśród tematów rozmów znajdzie się walka z Covid-19, obronność i bezpieczeństwo oraz sytuacja na Białorusi.

Szefowie państw i rządów UE przybędą do Brukseli już w środę, by spotkać się na szczycie z przedstawicielami krajów Partnerstwa Wschodniego.

Rada Europejska rozpocznie się w czwartek i potrwa jeden dzień.

"Covid-19 pozostanie w centrum naszej uwagi. Pojawienie się nowych wariantów przypomina nam, że nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni. Bardziej niż kiedykolwiek szczepienia, w tym trzecie dawki, pozostają naszym najlepszym narzędziem w walce z pandemią. Nie powinniśmy szczędzić wysiłków, aby przezwyciężyć wahania dotyczące szczepień i walczyć z dezinformacją" - zadeklarował  Michel w zaproszeniu.

"Po naszej dyskusji w październiku zajmiemy się wzrostem cen energii i jego wpływem na naszych obywateli i przedsiębiorstwa. Nasza dyskusja zostanie uzupełniona wstępnymi raportami na temat funkcjonowania rynków gazu i energii elektrycznej oraz systemu handlu uprawnieniami do emisji w UE (ETS), a także niedawnymi propozycjami Komisji" - dodał.

Sprawa migracji sytuacja na Białorusi i Ukrainie

Unijni przywódcy omówią również kwestię migracji, sytuację na szlakach migracyjnych i ocenią operacjonalizację planów działania z priorytetowymi państwami trzecimi, a także ich finansowanie.

"W obliczu coraz większej niestabilności na świecie zgodziliśmy się, że UE musi wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. (...) dostarczymy wskazówek dla ambitnego Kompasu Strategicznego, który określi wspólną wizję strategiczną na następną dekadę. Będziemy także dyskutować o tym, jak dalej zacieśniać naszą bliską współpracę z NATO, które pozostaje dla państw członkowskich podstawą ich zbiorowej obrony" - zapowiedział Michel. 

Dodał, że w obradach wróci temat Białorusi i tego, jak najlepiej przeciwdziałać hybrydowemu atakowi, zainicjowanemu przez tamtejszy reżim.

"Zajmiemy się także koncentracją rosyjskiej armii wzdłuż granicy z Ukrainą. Jakakolwiek dalsza agresja militarna na Ukrainę będzie miała ogromne konsekwencje i poważne koszty" - ostrzegł przewodniczący Rady Europejskiej.

Artur Ciechanowicz 

mar/