Kontrowersyjny transparent na proteście Konfederacji. Posłanka PiS: to oburzające i haniebne

2021-12-15 08:04 aktualizacja: 2021-12-15, 08:46
Fot. Twitter/Kamil Gnaś
Fot. Twitter/Kamil Gnaś
To jest oburzające i haniebne, że można się tak bawić tragedią i śmiercią milionów ludzi – powiedziała posłanka PiS Joanna Lichocka, odnosząc się do transparentu z protestu z udziałem Konfederacji, nawiązującego do napisu "Arbeit macht frei". "Jest to przekroczeniem wszelkich granic" – dodała.

W rozmowie z Programem I Polskiego Radia Lichocka odniosła się do protestu pod Sejmem, w którym we wtorek wieczorem uczestniczyli posłowie koła Konfederacji: Robert Winnicki, Konrad Berkowicz, Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor i Grzegorz Braun. Protest przeciwko obostrzeniom i paszportom covidowym zorganizowano pod hasłem "Stop segregacji sanitarnej".

Na nagraniach z wydarzenia widać, jak uczestniczący w nim posłowie Konfederacji stoją przy transparencie nawiązującym do bramy do niemieckiego obozu Auschwitz. Napis "Arbeit macht frei" (praca czyni wolnym) na transparencie zastąpiono napisem "Szczepienie czyni wolnym".

"To jest oburzające i haniebne, że można się bawić tragedią i śmiercią milionów ludzi" – podkreśliła Lichocka. Jak dodała, "jest to przekroczeniem wszelkich granic". Przypomniała również, że "do tej pory była w polskiej debacie publicznej pewnego rodzaju zasada, że się nie używa pamięci milionów zamordowanych w obozach koncentracyjnych ludzi do politycznej zabawy".

Lichocka wyjaśniła, że "oni zrobili to po to, abyśmy właśnie o tym teraz mówili, żeby było to szeroko komentowane". Zauważyła, że w ten sposób chcą nagłośnić "swoją bardzo uderzającą w zdrowie i życie Polaków akcję polityczną".

"Boleję, że my w ogóle na ten temat musimy rozmawiać. Najlepiej byłoby to przemilczeć, ale z drugiej strony jest to robione przez posłów Rzeczypospolitej i to naprawdę zawstydzające" – wskazała.

Jak zaznaczyła, jest to "szokujące dla wszystkich tych, którzy stracili bliskich w obozach koncentracyjnych, a przecież to są miliony Polaków". Przypomniała, że brat jej babci zginął w Mauthausen-Gusen.

"Nie wyobrażam sobie, że można używać do gry politycznej tego typu rzeczy" – podkreśliła. (PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

dsk/