Brytyjski minister: nie ma zgody na zachowanie swobody przepływu osób z UE

2017-07-30 17:20 aktualizacja: 2018-10-05, 19:37
epa05407208 British MP Liam Fox leaves a press conference after making a speech about his bid to become Tory Leader in Westminster, London, Britain, 04 July 2016. Fox, a former cabinet minister, along with four other Tory policicians is campaigning for leadership of the Conservative party.  EPA/SEAN DEMPSEY 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / SEAN DEMPSEY
epa05407208 British MP Liam Fox leaves a press conference after making a speech about his bid to become Tory Leader in Westminster, London, Britain, 04 July 2016. Fox, a former cabinet minister, along with four other Tory policicians is campaigning for leadership of the Conservative party. EPA/SEAN DEMPSEY Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2016 / SEAN DEMPSEY
Brytyjski minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox zaprzeczył w niedzielę, że ministrowie zgodzili się na utrzymanie swobody przepływu osób z UE w okresie przejściowym po wyjściu ze wspólnoty. "Nie wyraziłem na to zgody" - powiedział.

W rozmowie z "Sunday Times" Fox odrzucił pojawiające się w mediach sugestie, że liberalny proeuropejski minister finansów Philip Hammond zdołał przekonać pozostałych ministrów do konieczności zachowania swobody przepływu osób w celu uzyskania możliwie najłagodniejszych warunków wyjścia ze wspólnoty.

"Jeśli były prowadzone dyskusje na ten temat, nie byłem ich stroną. Nie brałem udziału w żadnej rozmowie na ten temat ani nie wyraziłem na to zgody" - powiedział Fox, który jest jednym z głównych eurosceptyków i zwolenników "twardego" wyjścia z Unii Europejskiej wśród ministrów w rządzie premier Theresy May.

W piątek Hammond przekonywał w mediach, że swoboda przepływu osób na dotychczasowych warunkach skończy się formalnie w marcu 2019 roku wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty, ale przynajmniej w okresie przejściowym funkcjonować będzie bardzo podobny system migracyjny.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa MSW Amber Rudd, która w czwartek zleciła przygotowanie niezależnego raportu analizującego wpływ migracji z Unii Europejskiej na gospodarkę i społeczeństwo W. Brytanii.

W rozmowie z "Timesem" Fox ocenił jednak, że Brytyjczycy głosujący za Brexitem chcieli "odzyskania kontroli granic" kraju.

"Było to bardzo jasne, że odzyskanie kontroli nad naszymi granicami było jednym z elementów tego, czego domagaliśmy się w referendum, i zachowanie nieregulowanej swobody przepływu osób nie byłoby zgodne z tą decyzją" - powiedział.

"Jestem gotowy dyskutować o dowolnym porozumieniu przejściowym, ale musimy się co do tego zgodzić, jako cały rząd" - dodał.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)