Jeden na siedmiu zaszczepionych Holendrów uważa decyzję o nieszczepieniu za „samolubną i głupią”

2021-12-20 13:10 aktualizacja: 2021-12-20, 13:27
Fot. PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
Fot. PAP/EPA/CONSTANTIN ZINN
Jeden na siedmiu Holendrów spiera się z rodziną lub przyjaciółmi o koronawirusa - wynika z badań przeprowadzonych dla programu telewizji publicznej “EenVandaag”. Jednocześnie 70 proc. zaszczepionych respondentów uważa decyzję o nieszczepieniu za „samolubną i głupią”.

Koronawirus nie tylko jest przedmiotem sporu, ale także przyczynia się do zerwania kontaktów rodzinnych i towarzyskich w Holandii. 65 proc. badanych twierdzi, że nieporozumienia między zaszczepionymi i niezaszczepionymi przeciwko Covid-19 to obecnie największy problem powodujący podziały w społeczeństwie.

Osoby niezaszczepione w zdecydowanej większości (71 proc.) uważają, że reszta społeczeństwa nie rozumie ich motywacji o odmowie przyjęcia preparatu przeciwko koronawirusowi.

Ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.), którzy wdali się kłótnię z powodu pandemii deklaruje, że z tego powodu zerwała na dłuższy czas kontakt z rodziną lub przyjaciółmi. „Zdarza się, że emocje są tak duże, że krewni rzadziej się widują, a nawet całkowicie zrywają kontakt” – czytamy w opisie wyników badania.

59 proc. badanych uważa natomiast, że różnica zdań w sprawie Covid-19 nie wpłynęła na ich relacje z rodziną i przyjaciółmi.

W badaniu, które przeprowadzono 9-17 grudnia, wzięło udział 31 tys. osób.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/