W Polsce wykonano dotąd ponad 45,7 mln szczepień przeciw COVID-19

2021-12-22 08:22 aktualizacja: 2021-12-22, 08:24
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W Polsce wykonano dotąd ponad 45,7 mln szczepień przeciw COVID-19. Od środy 22 grudnia szczepienia za granicą będzie można wpisać do krajowego systemu.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 45 724 991 dawek - wynika z najnowszych danych udostępnionych na stronach rządowych.

Ponad 20 mln w pełni zaszczepionych

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 20 861 652 osoby. Podano także m.in. 5 795 621 dawek przypominających.

Łącznie do Polski dostarczono 87 413 110 dawek, z których 46 427 185 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano w sumie 679 334 dawki szczepionki.

Zgłoszono 16 677 niepożądanych odczynów; większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny – poza łagodnymi – jakie odnotowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Zamówienie szczepionek firmy Novavax

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". "Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia" - zaznaczył rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". "Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek" - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że powinny się one pojawiać od początku przyszłego roku. "Pamiętajmy też, że w Polsce będzie między innymi część produkcji się odbywała. Więc ten dostęp do szczepionek będzie bieżący" - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Dopuszczenie do obrotu nowej szczepionki w UE

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła w poniedziałek przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki Novavax Covid-19 o nazwie Nuvaxovid w celu zapobiegania infekcji koronawirusem u osób w wieku od 18 lat.

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania Covid-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii - poinformowała EMA.

Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

Dawka przypominające szczepionki J&J

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował we wtorek, że niedługo pojawi się rekomendacja ze strony ministra zdrowia co do drugiej, przypominającej, dawki szczepionki Johnson&Johnson. Podkreślił, że nad tą rekomendacją pracuje już zespół ds. szczepień i Rada Medyczna przy premierze.

"Rekomendacja Rady Medycznej w tej sprawie jest formalnością" - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej.

W przypadku dotychczas jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson drugi zastrzyk będzie mógł zostać wykonany nie wcześniej, niż dwa miesiące od pierwszego szczepienia.

"Od 22 grudnia każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawkę przypominającą, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w Polsce, by szczepienie dokonane za granicą wprowadzić do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1). Ważne jest, by szczepionka była dopuszczona do obrotu na terytorium Unii Europejskiej" - napisał resort. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

ja/