Pracownicy ZUS pomogą w składaniu wniosków o kapitał opiekuńczy i 500 plus

2022-01-03 12:06 aktualizacja: 2022-01-03, 12:16
Prezes ZUS Gertruda Uścińska Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezes ZUS Gertruda Uścińska Fot. PAP/Mateusz Marek
Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu wniosków o świadczenie "Rodzina 500 plus" i o rodzinny kapitał opiekuńczy. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

"Chcemy pomóc wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy potrzebują informacji na temat możliwości złożenia wniosków o 500 plus, a także o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Nasi klienci zawsze mogą zadzwonić na naszą specjalną infolinię 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS" – mówi PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W ostatnich dniach grudnia 2021 r. prezes ZUS zawarła listy intencyjne z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i z Pocztą Polską o współpracy. Dotyczy ona realizacji ustaw o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

"Przepisy wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. powierzają realizację zadań zapisanych w obu ustawach Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Z naszego punktu widzenia celem tych listów intencyjnych jest podniesienie jakości obsługi wniosków o świadczenie wychowawcze oraz rodzinny kapitał opiekuńczy" – mówi prof. Uścińska.

"Zachodzi bowiem potrzeba zapewnienia dogodnej możliwości założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych oraz złożenia elektronicznego wniosku o oba rodzaje świadczeń przez osoby, które potrzebują naszego bezpośredniego wsparcia" – dodaje prezes ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomi też mobilne punkty rozlokowane w niektórych placówkach Poczty Polskiej i KRUS

Od 1 stycznia 2022 r. można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Od stycznia ZUS zaczął przejmować również obsługę programu "Rodzina 500 plus". Gminy będą jednak kontynuowały wypłatę przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus od 1 stycznia można przesyłać tylko drogą elektroniczną. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na e-mail lub SMS.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

mar/