Rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tysięcy dzieci

2022-01-09 17:17 aktualizacja: 2022-01-10, 08:24
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
W ciągu tygodnia rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o kapitał opiekuńczy dla ponad 300 tys. dzieci – poinformowała PAP w niedzielę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Resort szacuje, że w tym roku świadczeniem objętych będzie w sumie ok. 615 tys. dzieci.

Nowe świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać, czy chcą by świadczenie było wypłacane po 500 zł przez dwa lata, czy po 1 tys. zł przez rok. Najczęściej decydują się na tę drugą opcję.

Minister rodziny w niedzielę poinformowała PAP, że rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski o świadczenie dla ponad 300 tys. dzieci. Z szacunków MRiPS wynika, że w tym roku świadczeniem objętych będzie ok. 615 tys. maluchów.

"To oznacza, że w przypadku prawie połowy dzieci, które mają być objęte kapitałem, wnioski już zostały złożone. To najlepszy dowód na to, że opiekunowie świetnie sobie poradzili z procedurą, a cały proces przebiega bardzo sprawnie. To niezmiernie ważne, by rodzice czuli się bezpieczni i otrzymywali od państwa wsparcie, którego oczekują" – podkreśliła minister Maląg.

"To także dowód na to, że Polacy nie mają problemu z wnioskowaniem o świadczenia online" – dodała. Wnioski o kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie drogą elektroniczną – przez portal Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną, a pieniądze są wypłacane bezpośrednio na konto bankowe.

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy najlepiej złożyć między 9. a 13. miesiącem życia dziecka. Wtedy świadczenie będzie przysługiwało w pełnej wysokości od miesiąca, w którym dziecko skończy rok.

Jeśli dziecko skończyło już pierwszy rok życia, ale nie ma jeszcze trzech lat, rodzic powinien złożyć wniosek w styczniu. Wtedy kapitał zostanie policzony od początku stycznia. Jeśli rodzic złoży wniosek później, otrzyma świadczenie od miesiąca złożenia wniosku.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

kgr//