Ustawa o weryfikacji pracowników. Latos: głosowanie na tym posiedzeniu Sejmu

2022-01-11 12:55 aktualizacja: 2022-01-11, 16:31
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Głosowanie nad projektem ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w kontekście COVID-19 na tym posiedzeniu Sejmu jest niezagrożone – powiedział szef Komisji Zdrowia Tomasz Latos. Dwudniowe posiedzenie Sejmu rozpoczyna się w środę. Komisja Zdrowia zajmie się projektem we wtorek o godz. 19.00.

Latos powiedział dziennikarzom, że głosowanie na projektem ustawy w sprawie weryfikacji covidowej na tym posiedzeniu Sejmu jest niezagrożone.

"Ewentualne skierowanie do dalszych prac, czyli na II i III czytanie tej ustawy, tak, aby mogła być głosowana na tym posiedzeniu Sejmu jest niezagrożone" – powiedział.

Przypomniał, że w grudniu rozpoczęto prace nad projektem. W minioną środę, 5 stycznia, odbyło się wysłuchanie publiczne.

Latos nie wykluczył też, że może zostać powołana podkomisja do prac nad projektem. Dodał też, że brakuje mu jasnego głosu pracodawców. Zaznaczył, że oczekuje od pracodawców konstruktywnego stanowiska.

"Skoro mówimy tutaj o testowaniu pracowników, to warto by było poznać głosy pracodawców, a sytuację mamy taką, że mamy negatywne stanowisko BCC (...). Po drugie Lewiatan widzi tam plusy i minusy. Brakuje innego, pozytywnego stanowiska lub też konkretnych propozycji, co się w tej ustawie nie podoba i co należałoby zmienić, by pracodawcy byli zadowoleni" – powiedział.

Zaznaczył, że jest spokojny "o większość zarówno w klubie (PiS – PAP), jak i w całym parlamencie" dla projektu.

Projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS

Dopytywany o stanowisko Lewiatana wyrażone podczas wysłuchania publicznego, że ustawa przerzuca odpowiedzialność na pracodawców, odpowiedział, że tego "absolutnie nie widzi".

"Po pierwsze finansowanie będzie zapewnione przez stronę rządową. Z tego co wiem, choć nie jestem do końca pewien kwot, to około miliarda złotych. Po drugie przecież, to nie pracodawca, szef firmy będzie testował tylko osoby uprawnione" – stwierdził.

Poselski projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożyła w Sejmie grupa posłów PiS.

Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy".

Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji.

Autorzy: Klaudia Torchała, Grzegorz Bruszewski

dsk/