10 lutego rusza Berlinale. Ujawniono, który film otworzy festiwal

2022-01-12 17:05 aktualizacja: 2022-01-12, 17:05
François Ozon, fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
François Ozon, fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Pokaz filmu "Peter von Kant" François Ozona zainauguruje w czwartek 10 lutego 72. Berlinale - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia. W obsadzie znaleźli się m.in. Denis Menochet, Isabelle Adjani i Hanna Schygulla.

Jak podali organizatorzy na stronie internetowej Berlinale, film "Peter von Kant", w którym wystąpili Denis Menochet, Isabelle Adjani i Hanna Schygulla, weźmie udział w konkursie głównym festiwalu.

Dyrektor artystyczny Berlinale Carlo Chatrian podkreślił, że razem ze swoim zespołem szukał filmu otwarcia, który "wniósłby lekkość i werwę do naszej ponurej codzienności". "'Peter von Kant' to filmowe tour de force wokół koncepcji lockdownu. W rękach Ozona kameralna sztuka staje się idealnym miejscem na miłość i zazdrość, uwodzenie i humor - w rzeczy samej wszystko, co sprawia, że życie i sztuka są tak ze sobą złączone" - powiedział, cytowany w komunikacie.

"Peter von Kant" to - czytamy - luźna adaptacja sztuki Rainera Wernera Fassbindera "Gorzkie łzy Petry von Kant", którą niemiecki twórca przeniósł na ekran w 1972 r. "Zmieniając Petrę von Kant w postać męską, François Ozon składa hołd nie tylko oryginalnemu filmowi, ale także samemu Fassbinderowi. Jednocześnie z typową dla siebie ironią kreśli autoportret" - podano.

W komunikacie przypomniano, że Ozon już pięciokrotnie gościł na Berlinale, zdobywając tam m.in. Nagrodę Teddy za "Krople wody na rozpalonych kamieniach" (2000) i Wielką Nagrodę Jury - Srebrnego Niedźwiedzia za "Dzięki Bogu" (2019). "To wielka przyjemność i zaszczyt wrócić do Berlina 22 lata po premierze 'Kropli wody na rozpalonych kamieniach', filmowej adaptacji sztuki Rainera Wernera Fassbindera. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie jest idealnym miejscem, by odkryć Petera von Kanta, który ilustruje moje przywiązanie do niemieckiej kultury" - powiedział Ozon, cytowany w komunikacie.

Pełny program 72. festiwalu w Berlinie poznamy w środę 19 stycznia. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

js/