Lewica będzie chciała odwołać Rozenka z funkcji wiceszefa Komisji Obrony Narodowej

2022-01-16 08:20 aktualizacja: 2022-01-16, 16:12
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Lewica będzie chciała odwołać posła Andrzeja Rozenka z funkcji wiceszefa Komisji Obrony Narodowej po tym, jak ten odszedł do PPS. "Była rekomendacja klubu i zgodnie z parytetem to nasze miejsce" - mówi PAP sekretarz klubu Lewicy Dariusz Wieczorek.

Na początku obecnej kadencji z rekomendacji Lewicy członkami sejmowej Komisji Obrony Narodowej zostali Monika Pawłowska, Paweł Krutul, Robert Obaz i Andrzej Rozenek. Rozenek został jej wiceprzewodniczącym. W marcu ub.r. z klubu odeszła najpierw do Porozumienia, a potem do PiS Pawłowska, a w grudniu ub.r. Rozenek wraz z grupą innych parlamentarzystów Lewicy powołał koło PPS, więc z początkowej czwórki Lewicy zostało już tylko dwóch posłów w tej komisji.

Do komisji dołączył w czwartek decyzją Sejmu sekretarz generalny Nowej Lewicy, poseł Marcin Kulasek.

W rozmowie z PAP sekretarz klubu Dariusz Wieczorek przyznaje, że Lewica będzie chciała zmian w prezydium komisji. "Była rekomendacja klubu, jeżeli chodzi o wiceprzewodniczącego, więc zgodnie z parytetem jest to nasze miejsce, więc będziemy chcieli wymiany wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej" - powiedział. Wieczorek nie wskazał, kto mógłby zająć stanowisko Rozenka.

Z informacji PAP wynika, że wiceprzewodniczącym miałby zostać Kulasek, który w grudniu ub.r. stanął na czele zespołu, który będzie zajmował się przywróceniem funkcjonariuszom mundurowym praw, które utracili wraz z wejściem w życie tzw. ustawy dezubekizacyjnej, więc de facto przejmuje tematykę, którą w Lewicy zajmował się Rozenek.

Rozenek nie chciał w rozmowie z PAP skomentować sprawy jego odwołania.

Autor: Grzegorz Bruszewski

mmi/