O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ardanowski dla "Naszego Dziennika": Czeka nas drożyzna

Spadek produkcji rolniczej w Polsce - uśredniony w odniesieniu do wszystkich najważniejszych upraw - wyniesie ok.13 proc. - mówi w weekendowym "Naszym Dzienniku" szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski. Gdy żywności będzie za mało, to wzrosną jej ceny; czeka nas drożyzna - dodał.

 Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jan Krzysztof Ardanowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

"Przewiduje się, że spadek produkcji rolniczej w Polsce - uśredniony w odniesieniu do wszystkich najważniejszych upraw - wyniesie około 13 proc., a w poszczególnych grupach, np. w uprawie pszenicy - ponad 20 proc. To przełoży się na produkcję zwierzęcą. I tu należy spodziewać się spadków" - mówi Ardanowski w wywiadzie opublikowanym w sobotę w "Naszym Dzienniku".

Jak dodaje, na rynku będzie dużo mniej mleka i mięsa. "A gdy żywności będzie za mało, to wzrosną jej ceny. Czeka nas duża drożyzna" - ocenił.

Zdaniem Ardanowskiego, dzisiaj rolnicy są gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polski i potrafią pokryć nasze potrzeby. "Ale to zostanie zachwiane. Utracimy rynki eksportowe, tym samym dojdzie do uderzenia w poważny dział naszej gospodarki. I to czeka nas już od 2023 r., bo wtedy strategie Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ) mają być szeroko wdrażane" - powiedział Ardanowski.(PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Adam Glapiński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Adam Glapiński. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Glapiński: wszystkie prognozy wskazują, że powrót inflacji do celu w Polsce jest trwały

  • Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/	Wiktor Dąbkowski
    Minister finansów Andrzej Domański. Fot. PAP/ Wiktor Dąbkowski

    MRiT: celem wizyty Domańskiego w Kijowie wzmocnienie polsko-ukraińskiego partnerstwa gospodarczego

  • Logo Krajowego Systemu e-Faktur. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Logo Krajowego Systemu e-Faktur. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Analiza: KSeF przyniesie gospodarce korzyści, m.in. przyspieszy płatności i ograniczy nadużycia

  • Andrzej Szydło. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
    Andrzej Szydło. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Andrzej Szydło odwołany z funkcji prezesa KGHM

Serwisy ogólnodostępne PAP