Bruce Liu uświetni koncert urodzinowy Chopina

2022-01-26 11:51 aktualizacja: 2022-01-26, 11:55
Koncert z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina uświetni występ zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a (Xiaoyu) Liu. "Koncert wyprzedał się w całości w siedem minut od momentu uruchomienia sprzedaży biletów" - powiedział rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Bilety wyprzedane w 7 minut

Bilety na uroczysty koncert w 212. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina zostały wyprzedane w ciągu 7 minut od momentu uruchomienia sprzedaży.

Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi 1 marca o godz. 19 w Filharmonii Narodowej. W programie uroczystego koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Rondo à la Mazur F-dur op. 5, Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, a także Sonata b-moll op. 35 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Brillante Es-dur op. 22.

"Koncert wyprzedał się w całości. Jesteśmy zachwyceni i ogromnie cieszymy się, że emocje, które wzbudził Konkurs Chopinowski nie opadły i chęć obcowania z muzyką Chopina jest tak wielka, że właściwie kupowanie biletów na koncert laureata konkursu zmieniło się niemalże w zawody sportowe" – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Laskowski powiedział także, że "Bruce, który o tym wie, też bardzo się cieszy". "Konkurs zmienił jego życie. Objechał już prawie cały świat z recitalami i koncertami chopinowskimi. Rzeczywiście czuje się mocno związany z wydarzeniem, które uczyniło go pianistą sławnym i rozchwytywanym" - wskazał.

Finałowy koncert Konkursu Chopinowskiego Bruce'a Liu

Koncert będzie transmitowany w Internecie

Jednocześnie Laskowski zapewnił, że "jeżeli ktoś nie miał szczęścia i nie udało mi się kupić biletu, może oglądać streaming z koncertu na naszym kanale na You Tube, może również posłuchać transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia". Dodał także, że "można także kupić wydaną przez nas, czyli Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, płytę z nagraniami Bruce’a Liu z konkursu". Na tej płycie znajduje się m.in. Koncert e-moll Fryderyka Chopina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki, czyli finałowy występ Bruce’a Liu w konkursie.

Pytany, czy NIFC spodziewał się tego, że bilety na koncert zostaną wyprzedane w tak szybkim tempie, Laskowski podkreślił, że "byliśmy przygotowani na to, że bilety szybko się sprzedadzą, ponieważ mamy już doświadczenie z Konkursu Chopinowskiego". "Bilety na cały konkurs, który ostatecznie odbył się w ubiegłym roku, zostały sprzedane w ciągu zaledwie trzech godzin. Tym razem koledzy mierzyli czas i okazało się, że wszystko trwało siedem minut" - powiedział. "Możemy się tylko cieszyć, ze muzyka Fryderyka Chopina budzi takie emocje i tak przyciąga ludzi" – podkreślił Aleksander Laskowski.

Pozostali wykonawcy

Tego dnia wystąpi również Piotr Alexewicz. Pierwszy recital artysty na instrumencie historycznym transmitowany będzie o godz. 12.00 z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Program 2 Polskiego Radia i na kanale You Yube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Zwycięzca 18. Konkursu Chopinowskiego

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Odbył też dwa tournées po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Po zwycięstwie w Konkursie Chopinowski Bruce Liu rozpoczął trasę koncertową. W ramach tej trasy wystąpił w Polsce w katowickiej siedzibie NOSPR, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Poznaniu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

ja/