Szczeciński gangster znowu stanie przed sądem. Jest akt oskarżenia przeciwko grupie Wiesława J. ps. "Picek"

2022-01-31 07:06 aktualizacja: 2022-01-31, 10:17
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi J. ps. "Picek", Kryspinowi K. i 9 innym osobom wchodzącym w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w Szczecinie. "Picek" w latach dziewięćdziesiątych powiązany był z grupą "Oczki".

Akt oskarżenia przeciwko "grupie Picka" do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierował Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Jak poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej postępowanie wobec grupy Wiesława J. było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

"Prokurator zarzucił oskarżonym m.in. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, porządkowi publicznemu, obrotu znacznymi ilościami amfetaminy, marihuany i kokainy, które zostały popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej" - wyliczyła PK.

Prokuratorzy wskazali, że Wiesławowi J. ps. "Picek" przedstawiono łącznie osiem zarzutów, w tym kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz dokonania i usiłowania dokonania wymuszeń rozbójniczych, jak również udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny "Pickowi" grozi do 18 lat więzienia.

Prokuratura Krajowa: Wiesław J. ps. "Picek" w latach dziewięćdziesiątych powiązany był z grupą "Oczki"

"Kryspinowi K. za 8 zarzuconych mu przestępstw, w tym zbrodni pozbawienia wolności człowieka ze szczególnym udręczeniem grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności" - podała PK.

Jak przypomniała Prokuratura Krajowa Wiesław J. ps. "Picek" w latach dziewięćdziesiątych powiązany był z grupą "Oczki". "Po jej rozbiciu sam stanął na czele zorganizowanej struktury przestępczej, charakteryzującej się wyjątkowo bezwzględnym i brutalnym działaniem wobec swoich ofiar" - podkreśliła PK.

"Po odbyciu łącznie blisko 23 lat pozbawienia wolności za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, obrót narkotykami, czerpanie zysku z cudzego nierządu oraz nakłanianie do zabójstwa, Wiesław J. ps. 'Picek' w lutym 2018 roku opuścił zakład karny. Następnie chciał przywrócić w szczecińskim półświatku 'porządek' z lat dziewięćdziesiątych" - tłumaczyła PK.

Według ustaleń śledczych kontakt z Wiesławem J. po wyjściu z więzienia nawiązały osoby ze szczecińskiego półświatka przestępczego, w tym znany Kryspin K. oraz Grzegorz B., ps. "Boczek". Ustalono, że "Picek" utrzymywał również kontakty ze znanym w tym środowisku przestępczym Andrzejem K. ps. "Ponton".

Śledczy zaznaczyli, że zatrzymania skutecznie zapobiegły wymuszenia rozbójniczego na osobie szczecińskiego biznesmena

"Dzięki działaniom podjętym przez prokuratorów z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji 19 lipca 2019 roku doszło do zatrzymania Wiesława J. ps. 'Picek' oraz kolejnych współdziałających z nim osób, w tym m.in. Kryspina K." - przekazała PK.

Śledczy zaznaczyli, że zatrzymania skutecznie zapobiegły wymuszenia rozbójniczego na osobie szczecińskiego biznesmena, a następnie doprowadziły do wykrycia kolejnych poważnych przestępstw popełnionych przez "Picka" w ciągu zaledwie 5 miesięcy od opuszczenia przez niego zakładu karnego.

"Pokrzywdzony biznesmen nie był jedyną ofiarą. 'Picek' wraz z Kryspinem K. oraz Łukaszem K. i innymi osobami dokonali również wymuszeń rozbójniczych na szkodę kolejnych dwóch biznesmenów z województwa zachodniopomorskiego. W toku śledztwa ustalono również, że Kryspin K. w ramach kierowanej przez siebie zorganizowanej grupy przestępczej planował porwanie córek znanego gorzowskiego biznesmena i społecznika" - dodała PK. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

dsk/