Czarnek o kurator Nowak: zadania kuratora są w Małopolsce wykonywane bardzo dobrze

2022-02-09 13:17 aktualizacja: 2022-02-09, 15:37
Barbara Nowak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Barbara Nowak. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Skupiam się na zadaniach kuratora, które w Małopolsce są wykonywane bardzo dobrze. Pani kurator Nowak nigdy nie wątpi, że życie i zdrowie jest najważniejsze – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.

"Pani kurator nigdy nie wątpi – znam ją i rozmawiam z nią – że życie i zdrowie jest najważniejsze" – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w środę, pytany o wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak.

Jak relacjonowały w ostatnich dniach media, Barbara Nowak przyjęła przedstawicieli organizacji antyszczepionkowych. "Wracamy do podstawowego pytania, które też trzeba zadać: czy naprawdę najważniejsze jest być zdrowym? Za wszelką cenę? Czy resztę możemy przekreślić, bo to zdrowie jest najważniejsze" – mówiła Nowak cytowana w mediach.

"Można mieć pretensje do pani kurator, że przyjmuje wszystkich, którzy chcą się z nią spotkać, ale dla mnie akurat to nie jest problem"

Czarnek ocenił, że dziennikarze powinni skupić się na zadaniach kuratora i jego roli, a nie na wyciąganiu słów kurator Nowak z kontekstu, w oparciu o nagranie kogoś, "kto przychodzi i jest przyjmowany przez panią kurator".

"Można mieć pretensje do pani kurator, że przyjmuje wszystkich, którzy chcą się z nią spotkać, ale dla mnie akurat to nie jest problem – ja też przyjmuję wszystkich, którzy chcą się ze mną spotkać, jeżeli mam na to czas" – dodał minister.

"Skupiam się na zadaniach kuratora, które w Małopolsce są wykonywane bardzo dobrze" – zaznaczył Czarnek.

W styczniu małopolska kurator oświaty pytana w Radiu Zet o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe, odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. "To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka" – oceniła. Jak dodała, "konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone".

Nowak: przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki

Jej stanowisko spotkało się z krytyką m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

"Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki" – napisała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w późniejszym wpisie w mediach społecznościowych.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Katarzyna Herbut

dsk/