W czwartek prezydent powoła nowych prezesów NSA i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

2022-02-09 18:47 aktualizacja: 2022-02-09, 19:04
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Leszek Szymański
W czwartek prezydent powoła nowych prezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - dowiedziała się PAP w Kancelarii Prezydenta.

Konieczność wyboru nowego prezesa NSA związana jest z upływającą w połowie lutego sześcioletnią kadencją sędziego Marka Zirk-Sadowskiego. Już w październiku ub.r. Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA wybrło dwoje kandydatów na to stanowisko, którzy zostali przedstawieni prezydentowi. Są to sędziowie: Jacek Chlebny i Aleksandra Wrzesińska-Nowacka.

Z ustaleń PAP w źródłach sędziowskich wynika, że prezydent powoła na nowego prezesa NSA Jacka Chlebnego. Sędzia ten uzyskał największe poparcie zgromadzenia ogólnego sędziów NSA. Jest wiceprezesem tego sądu od 2015 r. Kieruje Izbą Ogólnoadministracyjną. Nominację sędziowską uzyskał w 1986 r., kiedy został powołany do Sądu Rejonowego w Łodzi. Nominację do NSA otrzymał w 1994 r. Wykłada jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się głównie zagadnieniami z zakresu postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego oraz problematyką cudzoziemców. Jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rad Stanu i Najwyższych Sądów Administracyjnych Unii Europejskiej.

Z kolei wybór nowego prezesa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest konieczny z uwagi na upływająca 25 lutego kadencję obecnej prezes Joanny Lemańskiej. W styczniu zgromadzenie tej izby wyłoniło troje kandydatów na prezesa. Na biurko prezydenta trafiły kandydatury: Marka Dobrowolskiego, Joanny Lemańskiej i Oktawiana Nawrota.

Według informacji PAP, kolejną kadencję na tym stanowisku ma objąć Joanna Lemańska. Sędzia ta pełni funkcję prezesa Izby Kontroli od 26 lutego 2019 r.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej - obok Izby Dyscyplinarnej - była nową izbą, która została utworzona na mocy znowelizowanej ustawy o SN. Głównym zadaniem Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych od prawomocnych wyroków polskich sądów. Izba ta rozstrzyga też m.in. protesty wyborcze i sprawy koncesji wydawanych przez KRRiT, orzeka też o ważności wyborów.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

kgr/

TEMATY: