Rzeczniczka MSZ Rosji: misja OBWE na Ukrainie jest wykorzystywana jako "narzędzie możliwej prowokacji"

2022-02-13 14:47 aktualizacja: 2022-02-13, 14:55
Maria Zacharowa. Fot. MAXIM SHIPENKOV PAP/EPA
Maria Zacharowa. Fot. MAXIM SHIPENKOV PAP/EPA
Misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie jest wykorzystywana jako narzędzie możliwej prowokacji - oświadczyła w niedzielę rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Oznajmiła, że niepokój Moskwy budzi "decyzja niektórych krajów" o przeniesieniu pracowników misji w inne miejsca.

"Obecne przewodnictwo OBWE i sekretarz generalny tej organizacji poinformowały państwa członkowskie o decyzji 'niektórych krajów' o przemieszczeniu ich obywateli - pracowników specjalnej misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie - 'w związku z pogorszeniem warunków bezpieczeństwa'" - oznajmiła rzeczniczka MSZ. Krajem, który obecnie przewodniczy UE, jest Polska.

Jak kontynuowała Zacharowa, decyzje te "nie mogą nie budzić poważnego zaniepokojenia" Rosji. "Misja jest celowo wciągana w militarystyczną psychozę, nakręcaną przez Waszyngton, i wykorzystywana jako narzędzie możliwej prowokacji" - oświadczyła.

Zacharowa: wzywamy władze OBWE, by zdecydowanie ukróciły próby manipulowania misją 

Rosja - dodała rzeczniczka - "wzywa władze OBWE, by zdecydowanie ukróciły próby manipulowania misją i nie doprowadziły do wciągania organizacji w podejmowane wokół niej nieuczciwe gry polityczne".

Przedstawicielka MSZ zapewniła, że praca misji obserwacyjnej na Ukrainie zgodnie z jej mandatem jest "potrzebna obecnie jak nigdy", w warunkach - jak to ujęła - "sztucznie podsycanego napięcia".

Wcześniej w niedzielę agencja Reutera poinformowała, że amerykański personel misji OBWE zaczął wyjeżdżać z kontrolowanego przez bojowników Doniecka w Donbasie.

Misja OBWE m.in. obserwuje sytuację w Donbasie, gdzie od 2014 roku trwa konflikt między siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję separatystami. Działa na całym terytorium Ukrainy, również na terenie niebędącym pod kontrolą władz w Kijowie.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

dsk/