Premier Morawiecki: aspiracje mocarstwowe naszego wschodniego sąsiada ponownie zagrażają bezpieczeństwu

2022-02-15 13:45 aktualizacja: 2022-02-15, 14:00
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Aspiracje mocarstwowe naszego wschodniego sąsiada ponownie zagrażają bezpieczeństwu w regionie - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku przypominając, że w lutym przypada 82. rocznica pierwszych masowych wywózek obywateli polskich na Sybir.

Premier przypomniał, że „początek lutego 1940 roku dla Polaków zamieszkałych na terenach zajętych przez Sowietów w 1939 roku, był początkiem masowych deportacji".

 

Początek lutego 1940 roku dla Polaków zamieszkałych na terenach zajętych przez Sowietów w 1939 roku, był początkiem...

Posted by Mateusz Morawiecki on Tuesday, February 15, 2022

Pierwsze wywózki na Sybir objęły ok. 140 tysięcy osób

„Pierwszymi wywózkami w głąb sowieckiego państwa zostało objętych około 140 tysięcy osób, głównie rodzin osadników wojskowych, leśników i urzędników. Wywózki z reguły przeprowadzano w nocy, by spotęgować zaskoczenie i udaremnić ewentualny opór. Dodatkowo mężczyzn w sile wieku oddzielano od reszty rodziny – to także w celu spotęgowania strachu" - wskazał szef rządu.

Premier: „wywożono Polaków tylko dlatego, że byli Polakami".

„To był wystarczający powód, by traktować nasz naród jako niepewny element dla sowieckiej władzy. Dzisiaj, po ponad 80 latach, przypominamy tamte wydarzenia. Tym bardziej, że aspiracje mocarstwowe naszego wschodniego sąsiada ponownie zagrażają bezpieczeństwu w regionie" - ocenił Morawiecki.

Cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli

Podczas II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys. osób – głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju. Jedna trzecia deportowanych trafiła na północ europejskiej części Rosji, do obwodu archangielskiego i Komijskiej ASRS, wielu przesiedlono do Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

mj/