Marszałek Terlecki w Kijowie: wybraliśmy ten dzień, żeby pokazać, że jesteśmy razem z wami

2022-02-16 13:50 aktualizacja: 2022-02-16, 14:38
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas sesji plenarnej Rady Najwyższej Ukrainy w Kijowie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas sesji plenarnej Rady Najwyższej Ukrainy w Kijowie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Przyjechaliśmy dziś, by okazać naszą solidarność z Ukrainą i powiedzieć jasno i wam, i całej Europie, że wolna, suwerenna i niezależna od Rosji Ukraina jest racją stanu Polski i całej Europy - powiedział podczas sesji plenarnej Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

"Wybraliśmy ten dzień, bo wywiady sojuszniczych państw informowały nas, że dziś albo w nocy nastąpi rosyjska agresja, więc postanowiliśmy tu przyjechać właśnie w tym dniu, żeby pokazać, że jesteśmy razem z wami" - mówił Terlecki podczas posiedzenia.

Wicemarszałek Sejmu, który przybył do Kijowa w środę, przypomniał, że tydzień temu polski Sejm i Senat przyjęły uchwały, "w których apelujemy do wszystkich organizacji międzynarodowych, ale szczególnie do Unii Europejskiej, do Paktu Północnoatlantyckiego o to, żeby stanowczo sprzeciwiały się sowieckim zakusom wobec Ukrainy".

"I będziemy zawsze tak właśnie postępować. Będziemy wzywać Europę i świat do solidarności z Ukrainą" - zaznaczył Terlecki.

Na końcu przemówienia polski polityk pokazał znak zwycięstwa, dwa palce tworzące literę "V". Jego wystąpienie przyjęto na sali brawami. (PAP)

Autorka: Edyta Roś

mmi/