O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Orkan Eunice osiąga prędkość 196 km na godzinę. Czerwony alert pogodowy w Anglii

Najwyższą w historii prędkość wiatru w Anglii, aż 196 km na godzinę, zarejestrowano w piątek w czasie przechodzącego przez Wyspy Brytyjskie orkanu Eunice - podał brytyjski urząd meteorologiczny Met Office. W Irlandii natomiast odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Rekord prędkości zanotowano na wyspie Wight na południu Anglii. Dotychczas najwyższą prędkością w Anglii było prawie 190 km/godz., zarejestrowane w grudniu 1979 roku w Kornwalii. Natomiast brytyjskim rekordem pozostaje 278 km/godz. na szczycie Cairngorm w górach w Szkocji w 1986 roku.

W związku z orkanem Eunice Met Office ogłosił w piątek już drugi czerwony alert pogodowy, tym razem dla południowo-wschodniej Anglii. Przed południem w piątek obowiązywał on w południowo-zachodniej Anglii i w południowej Walii. To trzeci i czwarty przypadek w ciągu ostatnich czterech lat, by Met Office wprowadził najwyższy poziom ostrzeżenia, który oznacza bezpośrednie zagrożenie dla życia; poprzedni miał miejsce w listopadzie zeszłego roku, a jeszcze wcześniejszy na przełomie lutego i marca 2018 roku.

Jak na razie wiadomo, że w wyniku przejścia orkanu zginęła jedna osoba w Irlandii, a w Anglii dwie zostały ranne. Ofiarą śmiertelną jest mężczyzna w wieku ponad 60 lat z Wexford w południowo-wschodniej Irlandii, którego przygniotło powalone przez wiatr drzewo. W Londynie mężczyzna został ranny wskutek spadających cegieł z muru, a w Henley-on-Thames kobietę zraniły porwane przez wiatr przedmioty.

Orkan spowodował też znaczne straty materialne - uszkodzony został m.in. dach w hali widowiskowej The O2 w Londynie. W południowo-zachodniej Anglii i w południowej Walii bez prądu jest ok. 110 tys. gospodarstw domowych, a w Irlandii - ponad 80 tys.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Orkan Claudia w Hiszpanii Fot. PAP/EPA/Adriel Perdomo
    Orkan Claudia w Hiszpanii Fot. PAP/EPA/Adriel Perdomo

    Claudia szaleje w Portugalii. Są zabici i ranni, tysiące osób bez prądu

  • fot. PAP/EPA/ANP/OLAF KRAAK
    fot. PAP/EPA/ANP/OLAF KRAAK

    Orkan zbliża się do Holandii. Pomarańczowy alert w części kraju, paraliż największego lotniska

  • Orkan Eowyn. Fot. PAP/EPA/MARIE THERESE HURSON
    Orkan Eowyn. Fot. PAP/EPA/MARIE THERESE HURSON

    "Największy cyklon od pokoleń" dotarł do Europy. Czy może zagrozić Polsce?

  • fot. PAP/EPA/ANP/KOEN VAN WEEL
    fot. PAP/EPA/ANP/KOEN VAN WEEL

    Odwołane i opóźnione loty w Amsterdamie. Orkan sparaliżował ruch na lotnisku

Serwisy ogólnodostępne PAP