Szczerski: prezydenci Polski i Niemiec za spokojną dyskusją nt. odszkodowań

2017-09-14 17:05 aktualizacja: 2018-10-05, 20:01
Valetta, Malta, 14.09.2017. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski (C) rozmawia z dziennikarzami w Valetcie, 14 bm. Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą przebywają na Malcie. W Valetcie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos.   PAP/Jacek Turczyk
Valetta, Malta, 14.09.2017. Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy Krzysztof Szczerski (C) rozmawia z dziennikarzami w Valetcie, 14 bm. Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą przebywają na Malcie. W Valetcie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu przywódców 12 państw europejskich współpracujących w ramach Grupy Arraiolos. PAP/Jacek Turczyk
Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, obaj przywódcy "rozmawiali o rozmaitych aspektach historycznych i bieżących relacjach polsko-niemieckich". "Poruszyli kwestie zainicjowanej w Polsce debaty wokół problemu niemieckich odszkodowań za polskie straty poniesione w czasie II wojny światowej" - dodał Szczerski.

"Prezydenci przedyskutowali rozmaite polityczne i prawne uwarunkowania związane z kwestią odszkodowań. Rozmówcy wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji i niezależnie od rozwoju sytuacji w kwestii odszkodowań będą czynili wszystko, aby bogaty dorobek polsko-niemieckich relacji ostatnich lat został zachowany" - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Jak podał PAP Szczerski, rozmowa prezydentów Polski i Niemiec trwała godzinę, a więc dłużej niż planowano.

"W pierwszej części poruszono kwestie dotyczące przyszłości polityki europejskiej w kontekście wyborów niemieckich. W czasie dyskusji o przyszłości UE prezydenci zgodzili się, że musi nastąpić mobilizacja państw europejskich na rzecz przełamania obecnego impasu w poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań dla obywateli Unii" - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie szef gabinetu prezydenta.

Jak dodał, za najważniejsze kwestie obaj prezydenci uznali sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, potrzeby pobudzenia rozwoju gospodarczego w ramach jednego i niepodzielonego wspólnego rynku oraz właściwą odpowiedź na kryzys migracyjny.

Szczerski poinformował również, że zdaniem rozmówców w kontekście Brexitu Unia potrzebuje utwierdzenia się w swojej jedności i skuteczności bez niepotrzebnych podziałów i wewnętrznych napięć.(PAP)

mce/ ulb/ mal/ jbp/