Kantar: Wzrost poparcia dla koalicji rządzącej. Poza Sejmem ludowcy i Kukiz'15

2022-02-22 20:27 aktualizacja: 2022-02-23, 07:42
Sejm, Fot. PAP/Paweł Supernak
Sejm, Fot. PAP/Paweł Supernak
W lutym na PiS chciało głosować 30 proc. osób deklarujących gotowość udziału w wyborach. Koalicja Obywatelska uzyskała 25 proc. poparcia, a Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 - 9 proc. Na kolejnych miejscach znalazła się Konfederacja (8 proc.) oraz Lewica - 5 proc. Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z 4 proc. głosów.

W lutym wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 30 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej 25 proc. głosów. Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który zostałby poparty przez 9 proc. wyborców. Poza czołowymi miejscami uplasowały się Konfederacja z 8 proc. poparciem oraz Lewica otrzymująca 5 proc. głosów.

Do Sejmu nie dostałyby się PSL-Koalicja Polska osiągając 4 proc. poparcie wyborcze, ugrupowanie Kukiz’15, z 2 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskująca 1 proc. głosów oraz po raz pierwszy pojawiająca się w zestawieniu AgroUnia z 1 proc. poparciem społecznym.

W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (o 3 punkty procentowe) oraz PSL Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy).

Spadek odnotowały Lewica (o 2 punkty procentowe), Koalicja Obywatelska (o 1 punkt procentowy), Konfederacja (o 1 punkt procentowy) oraz ugrupowanie Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy).

Ruch Polska 2050 oraz Porozumienie nie odnotowały zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 15 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W lutym 70 proc. Polaków deklaruje chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę.

33 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 37 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach. Przeciwne stanowisko wyraża 21 proc. respondentów - 11 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.

9 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach. W porównaniu do wyników uzyskanych w styczniu zaszły zmiany. O 3 punkty procentowe wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować. Odsetek badanych raczej nieplanujących głosować zmalał o 1 punkt procentowy. Procent respondentów nie posiadających zdania odnotował spadek o 2 punkty procentowe.

"W tym niespokojnym czasie, wobec narastającego zagrożenia, partia rządząca mobilizuje swój elektorat i odrabia sondażową stratę z poprzedniego miesiąca. Opozycja w ogólnym bilansie tego miesiąca traci nieznacznie i łącznie zdobywa więcej niż PiS (Zjednoczona Prawica) razem z Konfederacją, Porozumieniem i partią Kukiz’15. Na stałym poziomie pozostaje grupa osób, które chcą głosować, ale jeszcze nie zdecydowały na kogo" - czytamy w komentarzu ekspertki Kantara Urszuli Krassowskiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-16 lutego br. na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=697 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI); realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public. (PAP)

kw/