Papież powołał nowy Instytut Teologiczny ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

2017-09-19 20:16 aktualizacja: 2018-09-26, 20:29
Pope Francis bids farewell to the faithful as he leaves the Apostolic Nunciature to set course towards Cartagena, in Bogota, Colombia, 10 September 2017. The Pontiff is on a five-day visit to Colombia.  Fot. EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA
Pope Francis bids farewell to the faithful as he leaves the Apostolic Nunciature to set course towards Cartagena, in Bogota, Colombia, 10 September 2017. The Pontiff is on a five-day visit to Colombia. Fot. EPA/MAURICIO DUENAS CASTANEDA
Papież Franciszek powołał nowy Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, reorganizując poprzedni, założony przez Jana Pawła II. Ma on odpowiadać na wyzwania duszpasterskie w duchu jego adhortacji po synodach o rodzinie.

Watykan ogłosił we wtorek papieski dokument pod nazwą Motu Proprio, na mocy którego powstała ta nowa instytucja akademicka.

Nowy Instytut zastąpi utworzony w 1981 roku przez polskiego papieża Instytut Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, działający na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

Franciszek napisał, że Janem Pawłem II, który go założył, powodowała „wielka troska o rodzinę”. Następnie papież przypomniał, że w ostatnim czasie odbyły się dwa synody biskupów na temat małżeństwa i rodziny, a ich rezultatem była adhortacja apostolska „Amoris laetitia”.

Ta droga synodalna - zauważył - sprawiła, że temat ten znalazł się ponownie w centrum uwagi Kościoła, a to doprowadziło Kościół do odnowionej świadomości wyzwań duszpasterskich, na które musi odpowiedzieć. Wymaga to jego zdaniem tego, by na poziomie akademickiej dyskusji na temat małżeństwa i rodziny „nie zabrakło nigdy perspektywy duszpasterskiej oraz uwagi skierowanej na rany ludzkości”.

Papież podkreślił, że dobro rodziny ma decydujący wpływ na przyszłość świata i Kościoła.

Uzasadniając swą decyzję, papież ocenił: „Zmiany antropologiczno-kulturowe, które wpływają na wszystkie aspekty życia i wymagają analitycznego, zróżnicowanego podejścia, nie pozwalają nam na to, by ograniczać się do praktyk duszpasterskich i misyjnych, odzwierciedlających formy i wzory z przeszłości”.

„Mając jasne postanowienie wierności nauczaniu Chrystusa, musimy patrzeć z inteligencją uczuciową i mądrym realizmem na rzeczywistość rodziny w dzisiejszych czasach, w całej jej złożoności, w jej blaskach i cieniach” - podkreślił Franciszek w liście apostolskim.

Dlatego - jak zaznaczył - postanowił nadać nowy porządek prawny Instytutowi Jana Pawła II, aby „dalekowzroczna intuicja” polskiego papieża, dzięki której powstała ta akademicka instytucja, była obecnie jeszcze bardziej „uznawana i ceniona”.

Franciszek ogłosił, że na mocy jego decyzji poszerza się pole zainteresowań Instytutu, zarówno jeśli chodzi o wymiar zadań duszpasterskich i misji kościelnej, jak i rozwój nauk społecznych, kulturowych i antropologicznych, co – jak zaznaczył - ma „fundamentalne znaczenie dla kultury życia”.

Dwa synody biskupów na temat rodziny w 2014 i 2015 roku w Watykanie, których podsumowaniem była adhortacja apostolska "Amoris laetitia", zainicjowały w Kościele dyskusję m.in. na temat sytuacji osób rozwiedzionych będących w nowych związkach oraz ich dostępu do komunii. Na tym tle doszło do wyraźnych podziałów w hierarchii kościelnej i protestów części dostojników, którzy postawę duszpasterskiego otwarcia na tych ludzi uznali za próbę odejścia od nauczania Kościoła.

Synody nie doprowadziły do żadnego przełomu, ale papież zachęcił biskupów i kapłanów do postawy "rozeznania", czyli indywidualnego rozpatrywania każdej takiej sytuacji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ mal/