Prezydent Portugalii: jest zgoda na szybsze wysłanie żołnierzy do Rumunii

2022-02-25 10:21 aktualizacja: 2022-02-25, 10:24
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Fot. PAP/EPA/Mariscal
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Fot. PAP/EPA/Mariscal
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił, że Wyższa Rada Obrony Narodowej (CSDN) wyraziła zgodę na szybsze wysłanie żołnierzy w ramach misji NATO do Rumunii.

Portugalskie media wskazują, że czwartkowa decyzja CSDN, która zapadła jednomyślnie, wiąże się z prowadzonym od rana atakiem sił rosyjskich na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Zgoda rady oznacza, że na misję NATO w ramach sił szybkiego reagowania Lizbona skieruje łącznie 1521 żołnierzy. Nie podano dokładnej liczby wojskowych, którzy udadzą się do Rumunii.

Według źródła w ministerstwie obrony Portugalii, na które powołuje się telewizja CNN Portugal, do Rumunii zostanie wysłana zmechanizowana kompania strzelców. Jej głównym zadaniem będzie zabezpieczanie rumuńskiej granicy.

W czwartek kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, północne oraz południowe granice Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek Rosja rozpoczęła ostrzał ukraińskich miast. Celem agresji stały się m.in. Kijów, Charków oraz znajdujące się w obwodzie lwowskim obiekty wojskowe.

Według Pentagonu obecnie jest obserwowane początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę. (PAP)

lozo/