Marlena Maląg: Polska udzieli niezbędnego wsparcia rodzinom opuszczającym Ukrainę

2022-02-26 17:57 aktualizacja: 2022-02-26, 18:50
Marlena Maląg, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Marlena Maląg, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Polska udzieli niezbędnego wsparcia rodzinom opuszczającym Ukrainę w obawie przed utratą zdrowia i życia. Upraszczamy i ułatwiamy dostęp do rynku pracy - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Całym sercem solidaryzujemy się z ukraińskimi rodzinami, których wolność została brutalnie pogwałcona przez niezrozumiały dla cywilizowanego świata atak wojsk rosyjskich. Nasze myśli i modlitwy są dzisiaj z Wami" - napisała na Facebooku szefowa resortu MRiPS.

Zapowiedziała jednocześnie, że Polska udzieli niezbędnego wsparcia kobietom, dzieciom oraz tym mieszkańcom Ukrainy, którzy będą szukać bezpiecznego schronienia w Polsce.

"Przygotowaliśmy program, którego celem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna cudzoziemców, którzy opuścili swój kraj z powodu wojny zagrażającej ich zdrowiu i życiu. Wsparciem objęci zostaną przede wszystkim uchodźcy, którzy przybyli do Polski w ramach rządowego wsparcia sojuszników z Afganistanu, a także mieszkańcy pogrążonej w wojnie Ukrainy" - poinformowała szefowa MRiPS.

Wcześniej minister Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki.

W sobotę ministerstwo przekazało na Facebooku, że z inicjatywy minister Maląg w najbliższych dniach zostanie zwołane posiedzenie Rady Dialogu Społecznego dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy.

Szefowa MRiPS we wpisie na Facebooku zapewniła, że w tej sprawie jest w ścisłym kontakcie z przewodniczącym RDS Andrzejem Radzikowskim.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

kw/

TEMATY: