ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim. Pomoc dla uchodźców w placówkach 

2022-03-10 07:18 aktualizacja: 2022-03-10, 07:18
prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Fot. TT/ZUS
prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Fot. TT/ZUS
Na podstawie specustawy ZUS uruchomi infolinię w języku ukraińskim. W placówkach uchodźcy będą mogli liczyć na pomoc: tłumaczy posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku - zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Z powodu wojny na Ukrainie już ponad milion obywateli tego państwa wjechało do Polski szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych. "Nasze granice pozostają otwarte dla tych osób. Spotykają się one z ogromnym, oddolnym wsparciem i gościnnością ze strony Polaków" - podkreśliła prof. Uścińska w wypowiedzi przesłanej PAP.

"Wiemy, że uchodźcy to głównie kobiety i dzieci, stąd kluczową sprawą będą rozwiązania z zakresu polityki rodzinnej przewidziane dla obywateli Ukrainy" - dodała.

Jak przypomniała prezes ZUS, trwają pilne prace nad specustawą i innymi rozwiązaniami prawnymi, które mają wesprzeć uchodźców z Ukrainy. "Na podstawie specustawy uruchomimy w ZUS dedykowaną infolinię w języku ukraińskim, w placówkach ZUS będą czekali tłumacze posługujący się językiem ukraińskim, a także materiały drukowane w tym języku" – poinformowała szefowa ZUS.

Zwróciła uwagę, że proponowane przepisy zawarte w specustawie w sposób prosty, szybki i bezpieczny pozwolą zalegalizować pobyt na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy od 24 lutego wjeżdżają bezpośrednio z tego państwa.

"Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewiduje, że jeżeli uchodźca wjechał legalnie do Polski z Ukrainy po 24 lutego i zadeklarował zamiar dalszego pozostania na naszym terytorium, jego pobyt będzie uważany za legalny przez okres 18 miesięcy" – dodała prof. Uścińska.

Wskazała, że dzięki temu trybowi legalizacji pobytu, uchodźcy z Ukrainy uzyskają natychmiastowy dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia od państwa polskiego, w postaci dostępu do pomocy doraźnej, rynku pracy oraz świadczeń i usług społecznych - edukacji, opieki zdrowotnej, świadczeń na rzecz rodziny. (PAP)
gn/