Dyrektor generalny AJC: to, co robią Polacy dla ukraińskich uchodźców jest po prostu nie do opisania

2022-03-12 22:23 aktualizacja: 2022-03-13, 13:15
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/ Paweł Supernak
Uchodźcy z Ukrainy. Fot. PAP/ Paweł Supernak
To, co robią Polacy dla ukraińskich uchodźców jest po prostu nie do opisania. Powinniśmy brać przykład z Polski, która tak spontanicznie powitała uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją, inwazją, okupacją i zbrodniami wojennymi - powiedział dyrektor generalny American Jewish Committee David Harris.

W sobotę Dworzec Centralny w Warszawie odwiedził David Harris, dyrektor generalny American Jewish Committee (amerykańska organizacja działająca na rzecz obrony praw Żydów poza USA - PAP). "Jestem na Dworcu Centralnym w Warszawie. Nie wiem, jak to wytłumaczyć, co mnie aktualnie otacza. Jest tysiące ludzi z Ukrainy, którzy są przede mną, za mną i po mojej prawej i lewej stronie" - mówił David Harris w filmie opublikowanym na Twitterze.

"Wielu przyjeżdża tutaj pociągami z Ukrainy. Inny przyjeżdżają autobusami, albo innymi sposobami. Przyjeżdżają tu, żeby otrzymać informację, gdzie mogą jechać dalej. Mają tu darmowe jedzenie, pomoc medyczną. Mogą tu planować przyszłość, o której nie myśleli kilka tygodni temu" - tłumaczył dyrektor generalny American Jewish Committee.

" To, co robią spontanicznie Polacy z własnej woli jest po prostu nie do opisania"

"Najważniejsze, co bym chciał powiedzieć, to historia niezwykłego człowieczeństwa i współczucia. To, co robią spontanicznie Polacy z własnej woli jest po prostu nie do opisania. Jest tu tysiące wolontariuszy, którzy organizują darmowe jedzenie, darmowe lekarstwa, darmowe transporty autobusem i koleją za uśmiech" - relacjonował Harris.

Podziękował też Polakom oraz stwierdził, że wszyscy powinni brać z nich przykład. "Powinniśmy brać przykład z Polski, która tak spontanicznie powitała uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją, inwazją, okupacją i zbrodniami wojennymi" - dodał. (PAP)

gn/