Ukraińskie media: od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło 2 400 osób [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-14 01:32 aktualizacja: 2022-03-17, 10:27
W oblężonym mieście przebywa około 400 000 osób. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
W oblężonym mieście przebywa około 400 000 osób. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Strona ukraińska poinformował dziś w nocy, że ich wojsko zestrzeliło nad Kijowem dwa samoloty armii Rosji. Według informacji Ukraińców łącznie, w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie miały zniszczyć ponad dziesięć rosyjskich "celów powietrznych." Informacje te nie zostały jeszcze niezależnie zweryfikowane. Według ukraińskich mediów, w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu zginęło już 2 400 osób. Według ich źródeł, w mieście przebywa około 400 000 osób, a temperatury w ciągu nocy sięgają nawet minus 5 stopni.

07:32 Organizacje pozarządowe zajmujące się zwierzętami domagają się od władz weterynaryjnych ułatwień w przypadku wywożenie z Ukrainy zwierząt ze schronisk. Obecnie, bez dokumentów przewozowych, indywidualne osoby mogą przywieźć do Polski do pięciu sztuk zwierząt im towarzyszących.

06:56 Przedstawiciele rosyjskich grup dywersyjno-zwiadowczych są we wszystkich regionach Ukrainy – poinformował w czwartek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform

06:07 Wołodymyr Zełenski: Rosyjskie lotnictwo celowo zrzuciło superciężką bombę na budynek teatru w Mariupolu, gdzie schronili się mieszkańcy miasta pozbawieni już wcześniej dachu nad głową

 

05:10 Atak na budynek w Kijowie, jedna osoba nie żyje, trzy są ranne - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe

04:30 Na dworcu kolejowym we Lwowie wolontariusze Lwowskiej Okręgowej Administracji zorganizowali pokoje dla matek dziećmi uciekającymi przed wojną

02:30 Ukraińskie media: 2 400 ofiar w Mariupolu od początku rosyjskiej inwazji. W oblężonym mieście przebywa około 400 000 osób, temperatury w ciągu nocy sięgają minus 5 stopni

01:27 Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja prawdopodobnie zużyła o wiele więcej broni wystrzeliwanej z powietrza niż planowała i w efekcie teraz używa starszej, mniej precyzyjnej broni, która powoduje więcej ofiar wśród ukraińskiej ludności cywilnej 

00:10 Organizatorzy multidyscyplinarnych ME w Monachium: bez sportowców z Rosji i Białorusi. Wykluczeniem reprezentantów tych państw jest efektem inwazji zbrojnej na Ukrainę.

23:32 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podczas środowej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej nie zdołał uzyskać od ich władz żadnych konkretnych zobowiązań do zwiększenia wydobycia ropy naftowej, co miałoby pomóc zastąpić ropę rosyjską.

22:56 Francja, aby zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych, zniesie rządowe dotacje do pieców gazowych, a zwiększy wsparcie dla wykorzystania m.in. pomp ciepła i pieców na biomasę - podała w środę agencja Reutera.

22:31 Na miasto Sarny w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety. Według wstępnych informacji ofiar nie ma - przekazał w środę wieczorem mer miasta Rusłan Serpeninow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

22:21 Na dwóch zewnętrznych ścianach zbombardowanego teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, widniały napisy "dzieci" - poinformowała w środę telewizja CNN powołując się na zdjęcia satelitarne.

22:06 Władze Kanady formalnie nakazały dostawcom kanałów telewizyjnych zablokowanie odbioru rosyjskiej telewizji RT i RT France - poinformował w środę regulator rynku mediów. Reuters przypomina, że wielcy kanadyjscy operatorzy telewizji kablowej zablokowali RT wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę.

22:03 Rząd Szwecji i opozycja porozumiały się w środę w sprawie zwiększenia o 3 mld koron (ok. 288 mln euro) wydatków na obronność w 2022 roku. Wzmocniona ma zostać obecność wojska na Gotlandii.

21:54 Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę system przeciwlotniczy S-300, ale USA i NATO nadal nie ustaliły jak uzupełnić tę lukę w słowackiej obronie i dlatego transfer S-300 jest nadal niepewny - podaje w środę CNN powołują się na trzy źródła.

21:27 "Z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola ewakuowało się w środę do Zaporoża blisko 11 tys. ludzi" - poinformowała rada miejska Mariupola. 

20:48 Duński parlament przyjął w środę ustawę ułatwiającą uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, pójście do szkoły i otrzymywanie pomocy socjalnej. Na mocy nowego prawa ukraińscy uchodźcy wojenni mogą starać się o czasowy pobyt w Danii na okres do dwóch lat.

20:32 "Wzywam liderów krajów europejskich, prezydenta Francji, kanclerza Niemiec, premiera Wielkiej Brytanii, żeby pojechali do Kijowa, spojrzeli w oczy płaczącym matkom, popatrzyli na naród ukraiński z bliska, umocnili ich wolę walki" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

20:12 "Podczas spotkania w Kijowie rozmawialiśmy o sankcjach, o pomocy humanitarnej, o dostawie broni defensywnej, po to żeby Ukraińcy mogli bronić swojej wolności" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Ukraińcy broniąc swoich domów, walczą o pokój w Europie.

20:03 "Wspieramy ukraińskie starania i rozmowy pokojowe, ale na razie nie widzimy żadnych oznak rosyjskiej deeskalacji" - oznajmił w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, komentując doniesienia o ewentualnym bliskim porozumieniu między Ukrainą i Rosją.

19:50 "Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie" - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. 

19:43 W Mariupolu zbombardowano pływalnię. Pod gruzami znalazły się kobiety z dziećmi i kobiety ciężarne - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

19:36 Ciała pięciu osób, w tym trojga dzieci, wydobyli ukraińscy ratownicy spod gruzów akademika w Czernihowie, zbombardowanego przez siły rosyjskie - podała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

19:21 W Rosji wszczęto pierwsze trzy sprawy karne z artykułu o rozpowszechnianiu "fake newsów dyskredytujących"  rosyjską armię - poinformował w środę Komitet Śledczy. Oskarżeni to blogerka Nika Biełocerkowska i dwoje mieszkańców obwodu tomskiego na Syberii.

19:14 Wielka Brytania dostarcza Ukrainie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe Starstreak - potwierdził w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

19:01 "W wyniku przymusowej mobilizacji mężczyzn na okupowanych terytoriach Donbasu doszło do krytycznej sytuacji, która zbliża region do katastrofy humanitarnej" - ocenił w środę w opublikowanym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:51 Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował w komunikatorze Telegram, że rosyjskie pociski trafiły w środę wieczorem w kilka prywatnych domów w dzielnicy Padół w ukraińskiej stolicy. Doszło do pożaru, nie ma ofiar.

18:47 "Prezydent Zełenski przemawia w imieniu narodu, który pokazał siłę i odwagę, który zainspirował świat" - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie ukraińskiego prezydenta przed Kongresem.

18:14 "Wojska rosyjskie zrzuciły potężną bombę na budynek teatru dramatycznego w Mariupolu, gdzie wielu ludzi ukrywało się przed ostrzałami. Ofiar nie można wyciągnąć spod gruzów" - poinformowała w środę rada miejska Mariupola.

18:07 "To może być długa i trudna bitwa, ale będziemy stale wspierać Ukrainę" - zaznaczył Joe Biden. 

18:06 Joe Biden ogłosił dodatkowe 800 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. "Nowy pakiet pomocy wojskowej zawiera m.in. 800 zestawów przeciwlotniczych, w tym dłuższego zasięgu i 9 tys. przeciwpancernych" - podał prezydent USA.

18:04 "To, co robi Rosja na Ukrainie jest przerażające, Putin zapłaci za to wysoką cenę" - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden. 

18:01 Ambasador Ukrainy w Atenach Serhij Szutenko wezwał w środę władze Grecji do zamknięcia portów w kraju dla rosyjskich statków. "Przestańcie robić (z Rosjanami) interesy i przestańcie wysyłać statki do Rosji" - powiedział dyplomata, cytowany przez agencję Reutera.

17:40 Rosyjski państwowy regulator internetu i mediów, urząd Roskomnadzor, zablokował w środę portal BBC News na terenie kraju i zapowiedział dalsze działania w "wojnie informacyjnej", wszczętej według Moskwy przez Zachód po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

17:35 "Rosjanie od tygodni nie są w stanie zbliżyć się do ukraińskiej stolicy, bo zostali zatrzymani" - powiedział w środę w rozmowie z portalem RBK szef kijowskiej administracji wojskowej generał Mykoła Żyrnow.

17:25 "Podczas ewakuacji mieszkańców Mariupola do Zaporoża kolumna ewakuowanych została ostrzelana z rosyjskich systemów rakietowych Grad, są zabici i ranni" - podał w środę Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Konkretne dane są ustalane.

17:22 MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. W świetle prawa międzynarodowego jest ono wiążące.

17:21 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze poinformował w środę, iż atak Rosji na Ukrainę był nielegalny i wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej.

17:20 "Musimy na dłuższy okres czasu skierować naszą wspólną obronę na nowe tory" - powiedział po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, chodzi m.in. o wzmocnienie sił na wschodniej flance Sojuszu.

17:09 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podziękował w środę Polsce, jej rządowi i instytucjom, za pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jest to zachowanie naprawdę godne podziwu" - podkreślił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Andrzejem Dudą.

17:08 "Dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Apeluję do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski" - powiedział w Ankarze prezydent Andrzej Duda.

17:07 "Liczę, że po zaprzestaniu rosyjskiej inwazji wspólnota międzynarodowa w sposób ofiarny włączy się w proces odbudowy wszelkiej infrastruktury na Ukrainie" - powiedział w środę w Ankarze prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

16:28 "Na spotkaniu z ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu przedstawiłem do rozważenia projekt misji pokojowej na Ukrainie, o której w Kijowie mówił wicepremier Jarosław Kaczyński" - powiedział w środę w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.

16:26 "Premier Mateusz Morawiecki złoży w czwartek wizytę w Gruzji". Spotka się z szefem gruzińskiego rządu Iraklim Garibaszwilim - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. "Gruzja jest ważnym elementem geopolitycznej układanki" - podkreślił.

16:22 Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52 został zestrzelony w środę koło miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformowały wojska lądowe ukraińskiej armii na swoim kanale w komunikatorze Telegram.

Według szacunków ukraińskich armia rosyjska straciła 108 śmigłowców od 24 lutego, czyli rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Są to dane na środę rano. 

16:05 "Dziś chcę to powiedzieć jasno: rosyjski plan zajęcia Kijowa nie jest realizowany. On nigdy nie zostanie zrealizowany! Nawet jeżeli uda im się przejąć kontrolę nad niektórymi budynkami, nie wygrają z naszymi ludźmi. Kijów to nie tylko budynki, to przede wszystkim ludzie" - powiedział mer stolicy Witalij Kliczko w wywiadzie udzielonym nadawanej po rosyjsku stacji Current Time. Stacja jest prowadzona przez finansowane przez USA rozgłośnie: Radio Wolna Europa/Radio Swoboda i Głos Ameryki. Rozmowa ukazała się na stronie telewizji we wtorek wieczorem. Rosjanie chcą zasiać panikę wśród mieszkańców Kijowa, ale efekt jest odwrotny - zaznaczył Kliczko. "Ludzie są wściekli, pełni nienawiści i żądni zemsty" - podkreślił.

16:01 Tysiące ludzi wyszło w środę na proukraińską demonstrację w Berdiańsku, mieście na południowym wschodzie Ukrainy - podała agencja Ukrinform. Ludzie przeszli przez centralną ulicę miasta, trzymając flagę ukraińską. Ludzie krzyczą: "Berdiańsk - to Ukraina!", a pod adresem rosyjskich żołnierzy kontrolujących miasto: "Do domu!".

15:54 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, który jest również negocjatorem w rokowaniach ukraińsko-rosyjskich, oświadczył, że Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin powinni podjąć bezpośrednie rozmowy pokojowe. "Nasze stanowisko jest bardzo konkretne - (domagamy się) gwarancji bezpieczeństwa weryfikowanych prawnie, wycofania rosyjskich wojsk. To można osiągnąć tylko poprzez bezpośredni dialog między przywódcami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej" - napisał Podolak na Twitterze.

15:40 Rząd polski finansuje transport kolejowy i autokarowy dla wszystkich uchodźców, którzy chcą się udać dalej na zachód Europy - powiedział w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że w ostatnich dniach w specjalnych i rejsowych pociągach do Niemiec wyjechało 23 tys. osób.

15:40 Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor i Nowy Jork w 2001 r.

15:39 Wojska Rosji skupiają się na umocnieniu i utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji, w niektórych rejonach kontynuują ofensywę, prowadzą też ostrzał infrastruktury cywilnej - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 20 dniach wojny. Dodają, że obie strony przegrupowują i wzmacniają swoje siły, a Ukraińcy uruchamiają rezerwy i przygotowuje się do totalnej obrony.

15:37 Cieszyński: do godz. 15 nadaliśmy 17 tysięcy numerów PESEL dla dorosłych obywateli Ukrainy i prawie 15 tysięcy numerów dla dzieci.

15:35 Ukraina została członkiem europejskiej unii energetycznej - poinformował w czwartek na swoim profilu w serwisie Twitter ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

15:30 Zaczynali 6 marca od 60 miejsc, minionej nocy w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy, stworzonym w Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów stało już 270 łóżek i wszystkie były zajęte. Jest gwarno i cały czas coś się dzieje.

15:29 Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie przemawiał w czwartek - 17 marca - w niemieckim parlamencie za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował portal RBK.

15:25 Rosyjski konwój wojskowy, zawierający m.in. system rakietowy Iskander, wyrzutnie rakietowe Grad oraz haubice 2A65 Msta-B, dotarł do położonego 40 km od ukraińskiej granicy Homla na Białorusi - poinformował w środę na Telegramie uznany tego dnia przez białoruski rząd za "ekstremistyczny" kanał Biełaruskij Hajun.

15:20 Gotowość do przyjmowania pacjentów z Ukrainy oraz do zatrudniania ukraińskich lekarzy i pielęgniarki zadeklarowała w środę podczas konferencji prasowej dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

15:10 Ukraiński resort obrony poinformował w środę po południu, że rosyjskie siły, które atakują Kijów i wcześniej próbowały zdobyć leżące w pobliżu stolicy miasto Wyszogród przeszły do defensywy. Służby prasowe resortu dodały też, że wróg został zatrzymany w marszu na Mikołajów.

15:02 Apel wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie misji pokojowej na Ukrainie, jest próbą nacisku politycznego na społeczeństwa demokratyczne Europy, aby powstrzymać rosyjską inwazję - powiedział w rozmowie z PAP politolog z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

15:00 Dolnośląscy strażacy koordynują transport uchodźców z Ukrainy do Wrocławia, po całym kraju oraz do granicy Polski z Niemcami. Przez punkt recepcyjny w Zgorzelcu odprawiono do Zachodniej Europy już ponad 2 tys. osób.

14:58 Nowe sankcje przeciwko Rosji potrzebne są każdego tygodnia, dopóki rosyjska machina wojenna się nie zatrzyma - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Polityk wezwał do wycofania się z Rosji wszystkich firm z USA oraz nałożenia embarga na produkty z Rosji.

14:57 Policjanci z całej Polski zostali oddelegowani do służby na wschodniej granicy Polski z Ukrainą. Wśród nich są m.in. funkcjonariusze z Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, którzy służą w rejonie przejścia granicznego w Krościenku na Podkarpaciu.

14:53 We Włoszech Gwardia Finansowa zajęła nieruchomość na Sardynii, ponieważ w jednej trzeciej należy do rosyjskiego oligarchy Piotra Olegowicza Awena - podała w środę Ansa. Wartość zamrożonej części jego własności to 4 miliony euro.

14:52 Rosja prowadzi ofensywę nie tylko przeciwko naszym miastom, ale przeciwko podstawowym ludzkim wartościom - powiedział w przemówieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak dodał, pomagając Ukrainie, USA pomogą Europie i całemu światu.

14:51 Takie zbrodnie nie mogą pozostać i nie pozostaną bez kary - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer, odnosząc się do śmierci mającego polskie korzenie operatora Fox News Pierre'a Zakrzewskiego oraz ukraińskiej dziennikarki Ołeksandry Kuwszynowej, którzy zginęli na Ukrainie.

14:50 Trzykrotna medalista olimpijska w pływaniu Białorusinka Alaksandra Herasimenia na Ukrainę uciekła przed prześladowaniami w ojczyźnie. Kolejny etap exodusu w jej życiu to przeprawa z oblężonego Kijowa do Warszawy.

14:49 Dokooptowane ukraińskich dzieci do poszczególnych klas z polskimi uczniami to model, który można stosować w integracji – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że każdego dnia w polskim systemie oświaty przybywa po kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy.

14:48 W wyniku zainicjowanej w lutym kampanii społecznej, mieszkańcy Czech zebrali już 30 mln dolarów na zakup uzbrojenia dla Ukrainy. Środki finansowe zostaną przekazane ambasadzie Ukrainy w Pradze - informuje w środę amerykańska stacja telewizyjna CNN.

14:47 Państwa NATO wysłały systemy przeciwlotnicze produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym S-300 o które wnioskowała Ukraina - podała w środę telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

14:46 "Wiekszość 'kadyrowców' - Czeczenów walczących po stronie Rosji w Ukrainie - zginęła z rąk ukraińskich żołnierzy" - poinformował w środę Fedir Wenisławski, przedstawiciel komisji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.

14:45 Przed urzędem miejskim w Gorzowie Wlkp. w środę od rana ustawiła się kolejka uchodźców z Ukrainy chcących uzyskać numer PESEL. Większość z nich nie mogła liczyć na załatwienie sprawy tego samego dnia. Na przeszkodzie stoją przyczyny techniczne – zbyt mała liczba komputerów i innego sprzętu.

14:44 W Przemyślu uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać PESEL w miejskim ratuszu. W środę tłumów nie było, choć na pewno nie wszystkie osoby zostaną dzisiaj obsłużone.

14:43 Wojska rosyjskie kontynuują natarcie na Ukrainie, ale nie udało im się zająć pełnego terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego ani przejąć kontroli nad lewobrzeżna częścią Ukrainy – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

14:42 Sześcioro pracowników i wolontariuszy, których Rosjanie zatrzymali we wtorek wieczorem w budynku rady miejskiej w podkijowskiej Buczy, zostali wypuszczeni, są cali i zdrowi – informuje w środa agencja Interfax-Ukraina, powołując się na władze miejscowości.

 

‼️Оперативно Щойно ми отримали перевірену інформацію, що заручники, про захоплення яких ми повідомили сьогодні...

Posted by Бучанська міська рада. Офіційна сторінка on Wednesday, March 16, 2022

14:41 W celu ukrycia prawdziwej liczby ofiar okupanci używają pieców metalurgicznych w Doniecku do palenia zwłok poległych rekrutów i przybyłych z Rosji wolontariuszy - poinformował w środę na Facebooku Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

 

❗Окупанти не виплачують компенсацій за вбитих мобілізованих з ЛНР, ДНР і спалюють тіла росіян ▪️ В тимчасово...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Wednesday, March 16, 2022

14:40 Liderka prawicowego ugrupowania Bracia Włoch Giorgia Meloni nazwała "historycznym gestem" podróż premierów Polski Mateusza Morawieckiego, Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy do Kijowa. Wyraziła uznanie dla ich "hartu ducha".

"Polska, Czechy, Słowenia. Trzech prawicowych premierów (...) dokonuje historycznego gestu o ogromnej odwadze: jadą pociągiem do Kijowa, by przekazać swoją bliskość narodowi ukraińskiemu, który walczy o wolność" - napisała na Facebooku liderka opozycyjnej partii parlamentarnej.

14:20 Projekt rozporządzenia MSWiA sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium RP w związku z działaniami wojennymi został w środę opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak napisano w projekcie, rozporządzenie określa wzór wniosku o świadczenie pieniężne dla pomagających uchodźcom z Ukrainy udzielając im zakwaterowania i zapewniając im wyżywienie. Zgodnie z zapisami wcześniejszego rozporządzenia, które we wtorek zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, osobom takim przysługuje świadczenie w maksymalnej wysokości 40 zł za osobę dziennie.

14:12 Zwiększamy wysiłki na rzecz postawienia rosyjskich okupantów przed wymiarem sprawiedliwości, zapłacą za wszystkie zbrodnie przeciwko Ukrainie i naszej ludności, za każdy akt terroru w naszym kraju - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym na Facebooku.

"Należy dalej pracować, aby rosyjscy okupanci odpowiedzieli za wszystkie zbrodnie wojenne przeciwko Ukraińcom" - przekazał Zełenski, dodając, że zarówno ukraińska prokuratura, jak i Międzynarodowy Trybunał Karny zbierają fakty dotyczące wojny na Ukrainie i dowody rosyjskich działań.

14:11 W stolicy działa punkt pośrednictwa pracy dla uchodźców z Ukrainy. Wczoraj zgłosiło się do niego już ok. 50 osób – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Każdy Ukrainiec, który wjechał od 24 lutego do Polski może podejmować w naszym kraju pracę. I dlatego przygotowaliśmy punkt pośrednictwa pracy. (…) Chodzi nam o to, żeby wszyscy, którzy szukają pracy, mieli szansę ją znaleźć. My jesteśmy od tego, żeby im to ułatwić" – powiedział Trzaskowski.

14:00 To wielki znak solidarności - ocenił wizytę premierów Polski, Słowenii i Czech na Ukrainie rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Dopytywany, czy w ślad tych trzech polityków pójdą liderzy KE, Mamer podkreślił, że "solidarność wyraża się na różne sposoby i różnymi kanałami".

13:50 Szef Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peter Maurer przyjechał na Ukrainę z pięciodniową misją, aby zaapelować o zwiększenie dostępu do pomocy humanitarnej i o ochronę cywilów w zaatakowanym przez Rosję kraju - poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

"Po ogromnym cierpieniu ludności cywilnej i naszych wzmożonych rozmowach z rządami Rosji i Ukrainy uważam za niezwykle ważne, byśmy mieli bezpośredni kontakt dla zrozumienia wagi neutralnej, niezależnej i bezstronnej pracy humanitarnej, a także by nasze uprawnienia do działania w kraju były w pełni zrozumiane przez władze" - przekazał Maurer w oświadczeniu.

13:45 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę około ćwierć miliona osób wjechało do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem (woj. lubelskie). Minionej doby było to 8,6 tys. osób.

"Od 24 lutego do dzisiaj do godz. 12 na wjeździe do Polski z Ukrainy granicę przekroczyło w woj. lubelskim łącznie 920 tys. osób" – poinformował PAP rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

13:43 Ostrzelanie Doniecka rakietą Toczka, do którego doszło w poniedziałek, było najprawdopodobniej prowokacją Rosji - poinformowali dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).

Rusłan Lewiew, założyciel CIT, poinformował również, że wystrzelony pocisk zawierał amunicję kasetową - broń składającą się z kilku do kilkuset ładunków małego wagomiaru, której użycia, produkcji i sprzedaży zakazało ponad 100 państw. Konwencji o amunicji kasetowej nie podpisała natomiast m.in. Rosja, Ukraina i USA.

13:41 Jedyny możliwy model gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy musi opierać się na jasno określonych zasadach i na grupie sojuszników. Szwedzki czy austriacki model neutralności nie wchodzi w grę, gdy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją - napisał na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

13:40 Ukraina i Ukraińcy biją się w tej chwili nie tylko o własną suwerenność, ale i suwerenność Polski i całej Unii Europejskiej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. To jest walka nie tylko o los Ukrainy, Polski i Europy, ale być może o los cywilizacji całej - zaznaczył.

13:39 Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do świadczeń, w tym do 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu - wskazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

13:37 Im szybciej świat zerwie wszelkie związki z Rosją, tym lepiej – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba na Twitterze. Zaapelował o domaganie się od Rosji zwolnienia uprowadzonych urzędników ukraińskich.

„Deputinizacja oznacza uwolnienie się od rosyjskich wpływów we wszystkich sferach: polityka, stosunki międzynarodowe, gospodarka, biznes, sztuka, nauka itd. Rosja jest dziś partnerem toksycznym, odpowiada za masowe zbrodnie wojenne na Ukrainie. Im szybciej świat rozerwie wszystkie więzy (z tym krajem - przyp. PAP), tym lepiej” – oznajmił.

13:34 Propozycja Polski w sprawie utworzenia zbrojnej misji pokojowej NATO na Ukrainie może być rozważona w celu zabezpieczenia korytarzy humanitarnych w tym kraju - ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Zapowiedział też gotowość zorganizowania wizyty zachodnich przywódców na Ukrainie.

„Dziś musimy być otwarci na wszystkie propozycje, niezależnie od tego, jak trudne w realizacji mogą się one wydawać na pierwszy rzut oka" – powiedział Nauseda na konferencji prasowej, odnosząc się do pomysłu utworzenia na Ukrainie misji pokojowej NATO. Z taką propozycją w środę w Kijowie wystąpił wicepremier Jarosław Kaczyński.

13:11 Rosyjskie wojska zniszczyły 117 ukraińskich szpitali, w tym siedem w takim stopniu, że nie da się ich już naprawić - poinformował minister zdrowia Wiktor Laszko. Zaznaczył, że ukraińska służba zdrowia kontynuuje pracę, a pomaga jej 103 lekarzy z zagranicy.

 

21 день війни. Окупантами пошкоджено 117 лікарень. 7 відновленню не підлягає. Обстріляно 43 машини екстренної медичної...

Posted by Viktor Liashko on Wednesday, March 16, 2022

13:10 Co najmniej 10 osób zginęło w środę w Czernihowie po ostrzelaniu przez rosyjskich żołnierzy kolejki ludzi stojących po chleb – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoją korespondentkę w tym mieście.

Według korespondentki do ataku doszło około godz. 10 (9 czasu polskiego).

13:06 Złożyć broń mogą tylko Rosjanie – powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w reakcji na fake news, jakoby ogłosił on kapitulację kraju. Szef państwa podkreślił, że była to „dziecinna prowokacja”, do której doszło po ataku hakerskim na telewizję Ukraina 24.

„My jesteśmy w domu. Bronimy swoich dzieci, swoich rodzin. Żadnej broni nie zamierzamy składać aż do naszego zwycięstwa” – oświadczył Zełenski w krótkim nagraniu opublikowanym na Telegramie.

13:02 Ponad 350 niewybuchów, będących skutkiem ostrzeliwania przez wojska rosyjskie terytorium Ukrainy, rozbroili policyjni specjaliści – powiadomił szef policji ukraińskiej Ihor Kłymenko.

„Ogółem technicy policyjni rozbroili ponad 350 pocisków, które rosyjscy okupanci zrzucili na ukraińską ziemię” – podano w komunikacie opublikowanym w Telegramie policji. Przeprowadzono także kontrolowaną detonację pocisku manewrującego.

Fot. Telegram/Національна поліція України

12:57 Polska zabiega o wstrzymanie transportu TIR-ów z Rosji przez Białoruś; to jest decyzja Unii Europejskiej, która powinna być bezwzględnie podjęta - mówił w Sejmie wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

12:47 Dziennik „De Standaard” informuje, że „w korytarzach Brukseli” nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Gazeta wskazuje także, że Polska domaga się bardziej stanowczej polityki wobec rosyjskiego agresora.

Belgijski dziennik pisze, że wtorkowa wizyta została wprawdzie uzgodniona podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Wersalu z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, to jednak spowodowała „uniesienie brwi w Brukseli”.

12:42 Prezydent Rosji Władimir Putin "pomylił się w kalkulacjach", a agresja na Ukrainę może być zapowiedzią jego upadku - twierdzi były brytyjski premier Tony Blair. W tekście opublikowanym na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" wyraził opinię, że Ukraina "wyjdzie z tej próby jako kraj silny i niezależny".

12:35 Żołnierze rosyjscy uprowadzili mera Skadowska w obwodzie chersońskim na Ukrainie oraz jego zastępcę. Mieszkańcy miasta wyszli na wiec i domagają się ich uwolnienia – poinformował portal Hromadske, powołując się na miejscowego działacza.

Według działacza Artema Kostiuczenki mieszkańcy zebrani przed radą miejską wykrzykują m.in. „Rosyjski żołnierz – faszystowski okupant” i „Skadowsk to Ukraina”.

 

Щойно з Скадовської міськради російські військові викрали мера Олександр Яковлєв та Юрія Палюха. Збираймося на...

Posted by Artem Kostiuchenko on Wednesday, March 16, 2022

12:25 Pomysł misji pokojowej to ważny apel, aby przejść od słów do czynów i wspomóc Ukrainę nie tylko transportami humanitarnymi czy uzbrojenia - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). To apel najwyższych władz RP. Myślę że teraz odbędzie się na ten temat poważna dyskusja - dodał.

"To niezwykle ważny apel o to, aby przejść od słów do czynów i nie tylko wspierać Ukrainę transportami humanitarnymi czy uzbrojenia, ale również apel o to, by na terenie Ukrainy zorganizować misję pokojową - bądź ONZ, bądź NATO - to będzie jeszcze przedmiotem dyskusji" - powiedział Terlecki. "To jest apel najwyższych władz Rzeczypospolitej i myślę, że teraz na ten temat odbędzie się poważna dyskusja i zostaną podjęte odpowiednie decyzje" - zaznaczył polityk.

12:19 Od soboty obywatele Ukrainy będą mogli złożyć wnioski o PESEL w punkcie masowym na Stadionie Narodowym; do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie Warszawy posiadających ukraińskie karty SIM wysłano wiadomość z tą informacją - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

12:18 Narody słowiańskie, które wyzwoliły się spod dominacji Moskwy, odciągają teraz Ukrainę z orbity zainteresowania Rosji - ocenił portugalski historyk Rui Tavares, zaznaczając, że podróż trzech premierów do Kijowa była kolejnym etapem tego procesu.

Lewicowy publicysta odnotował w telewizji SIC Noticias ogromną rolę Polski w działaniach służących demokratyzowaniu Ukrainy poprzez “wyciąganie” jej z orbity zainteresowania Kremla. “To Polacy jako pierwsi po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 r. podnosili alarm i przestrzegali w Parlamencie Europejskim przed rosnącym zagrożeniem ze strony Kremla” - dodał Tavares, który w przeszłości był eurodeputowanym.

12:14 Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska, udzieliła wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC News - informuje gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

"Jak każda kobieta na Ukrainie, obawiam się o swojego męża. Wiem jednak, jak jest silny i zdecydowany. Wiem, że kocha swoją ojczyznę, naród i rodzinę. (...) Dlatego będzie bronił wszystkich tych wartości do samego końca" - stwierdziła Ołena Zełenska. Żonę prezydenta Ukrainy nazwano w audycji "wybitną kobietą i prawdziwym wzorem odwagi".

12:12 Najważniejsze niderlandzkie media opisują wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w stolicy Ukrainy podkreślając, iż odbywała się ona w czasie, gdy Rosja bombardowała miasto. „Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy” – określił ją premier Ukrainy, cytowany przez dziennik „De Telegraaf”.

12:10 Polski Związek Badmintona wykluczył ze swoich rozgrywek sportowców z Rosji i Białorusi. "W związku z eskalacją agresji rosyjskiej na Ukrainie Zarząd PZBad podejmuje decyzję o wycofaniu z rozgrywek na każdym poziomie tj. LOTTO Ekstraligi, I/II/III ligi oraz wszelkich turniejów krajowych, zawodników z obywatelstwem Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi" - głosi uchwała. Podjęto ją 10 marca i będzie obowiązywać do odwołania.

12:07 Po powrocie z Kijowa premierzy Polski, Słowenii i Czech - Mateusz Morawiecki, Janez Jansza i Petr Fiala rozmawiali z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Konieczne jest podjęcie dalszych, pilnych działań na rzecz Ukrainy - podkreślił.

"Bezpośrednio po powrocie z Kijowa premierzy Polski, Słowenii i Czech - Mateusz Morawiecki, Janez Jansza i Petr Fiala rozmawiali z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Koniecznie jest podjęcie dalszych, pilnych działań na rzecz Ukrainy. Wszystkie kraje UE mają niezwykle ważną rolę w tym zadaniu" - napisał Müller na Twitterze.

12:04 Do polskich szkół zapisane są 54 tys. dzieci z Ukrainy – powiedział w Chełmie (Lubelskie) szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że rano przedstawił komisarz UE ds. edukacji i młodzieży Mariyi Gabriel sytuację związaną z przyjmowaniem do polskich szkół dzieci uchodźców.

11:39 Pomoc humanitarna dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańców były tematami rozmowy pierwszych dam Polski i Francji Agaty Kornhauser-Dudy i Brigitte Macron - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

"Małżonka Prezydenta RP rozmawiała z pierwszą damą Francji Brigitte Macron o pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańców. Brigitte Macron pozytywnie odpowiedziała na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy do włączenia się w koalicję małżonek przywódców na całym świecie na rzecz ofiar wojny w Ukrainie" - czytamy w komunikacie KPRP opublikowanym w mediach społecznościowych.

 

💬 Małżonka Prezydenta RP rozmawiała z Pierwszą Damą Francji Brigitte Macron o pomocy humanitarnej dla Ukrainy i...

Posted by Kancelaria Prezydenta RP on Wednesday, March 16, 2022

11:38 Specjalna grupa poszukiwawcza, złożona z oficerów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorów Prokuratury Generalnej, poszukuje zbiegłego z aresztu domowego prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - informuje gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Ukraiński polityk, znany z bliskich kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ma od października 2021 r. status podejrzanego o zdradę stanu. Prawdopodobnie 24 lutego br., w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Medwedczuk zbiegł z aresztu domowego.

11:30 Od początku ataku Rosji z Ukrainy do Niemiec przybyło 174 597 uchodźców wojennych - poinformowało federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Liczba ta obejmuje tylko osoby zarejestrowane przez policję.

11:22 Papież: przebacz nam wojnę, zatrzymaj rękę Kaina

"Przebacz nam wojnę, Panie, zatrzymaj rękę Kaina" - to słowa z modlitwy, napisanej przez arcybiskupa Neapolu Mimmo Battaglię, którą odczytał papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie. Razem z wiernymi modlił się za Ukrainę.

11:20 21 osób zginęło, a dziewięć zostało rannych na skutek poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował w środę szef władz regionu Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube.

Kowal powiedział, że zakończono już odgruzowywanie zniszczonego terenu i trwają prace nad pełnym przywróceniem emisji programów. Obecnie dostępne są cztery miejscowe kanały telewizyjne.

Wcześniej informowano, że wskutek tego nalotu zginęło 19 osób, a dziewięć doznało obrażeń.

11:18 Lekarze wojskowi z kilku krajów zachodnich przyjechali do Mikołajowa, by pomagać w pracy i szkolić tamtejszych medyków – poinformował szef władz obwodowych Witalij Kim w Telegramie.

11:17 Siedem osób zginęło, a dziewięć odniosło obrażenia w wypadku drogowym z udziałem mikrobusu wiozącego przesiedleńców w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy – poinformowała ukraińska policja na Telegramie.

Fot. Telegram/Національна поліція України

Zderzył się autobus prowadzony przez 61-letniego mężczyznę z obwodu donieckiego i mikrobus, który wiózł przesiedleńców z miasta Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy w kierunku Tarnopola na zachodzie. Na miejscu zginął kierowca oraz sześcioro pasażerów mikrobusu. Dziewięć osób hospitalizowano.

11:14 Pod Kijowem siły ukraińskie zniszczyły rosyjską kolumnę wojskową - poinformowała na Telegramie ukraińska agencja UNIAN.

Na zamieszczonym nagraniu widać kilka salw oddanych przez ukraińskie oddziały w kolumnę wrogiego sprzętu wojskowego.

Nie określono dotąd liczby zabitych żołnierzy Rosji ani skali zniszczeń rosyjskiego sprzętu w wyniku tego ostrzału.

11:12 Ukraińskie pociski przeciwlotnicze strąciły dwa rosyjskie myśliwce Su-30 nad Morzem Czarnym - poinformowało na Telegramie dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

"Okupanci próbowali zaatakować jedną ze wsi w regionie Odessy" - podało ukraińskie lotnictwo.

Fot. Telegram/Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces

"Oba samoloty zostały zniszczone przez jednostkę rakiet przeciwlotniczych Dowództwa Południe sił powietrznych. Piloci katapultowali się i razem z samolotami wpadli do ukraińskiego Morza Czarnego" - wskazano.

11:07 Rosja łamie porozumienia o zawieszeniu broni na czas organizacji korytarzy humanitarnych - oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nagraniu, zamieszczonym na Telegramie biura ukraińskiego prezydenta.

10:57 Musimy za wszelką cenę powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina, bo jest on realnym zagrożeniem dla świata - powiedziała w środę brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss. Wyraziła obawę, że Rosja będzie stosować na Ukrainie coraz bardziej ekstremalne metody.

10:54 Nikt nie mówi o włączaniu się do wojny; mówimy o tym, że Ukrainie potrzebny jest pokój i powstrzymanie zbrodni wojennych, dlatego będziemy przekonywać sojuszników, że potrzebna jest bardziej aktywna postawa - poinformował wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

10:52 Ameryka traktuje art. 5 Traktatu o NATO niezwykle poważnie, jeżeli Polska zostanie zaatakowana, potraktujemy to jak agresję na Stany Zjednoczone, to zapewnienie może być przez Polaków wzięte do serca - powiedział w wywiadzie dla Interii ambasador USA Mark Brzezinski.

10:48 Delegacje Polski, Słowenii i Czech po wizycie w Kijowie wróciły bezpiecznie na teren naszego kraju - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Przed wyjazdem z Kijowa premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z ambasadorem RP Bartoszem Cichockim.

10:35 Premier Mateusz Morawiecki zapewne w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje dotyczące tarczy antyputinowskiej - zapowiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. PFR koncentruje się głównie na wsparciu firm, szukając im nowych kontrahentów - dodał.

10:30 Eksperci Szkoły Edukacji przygotowali poradniki dla nauczycieli, w których opisują różnice między polską a ukraińską podstawą programową i proponują zadania i aktywności, które mogą pomóc w integracji uchodźczych dzieci.

10:13 Zapraszamy wszystkich, którzy uciekli po 24 lutego z Ukrainy i mieszkają w Warszawie, aby poczekali do soboty i skorzystali z masowego puntu składania wniosków o nadanie numeru PESEL na Stadionie Narodowym - mówił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że będzie tam można obsłużyć do 300 osób na godzinę.

10:04 W Buczy pod Kijowem w budynku rady miejskiej we wtorek wieczorem rosyjscy wojskowi urządzili „pogrom”; uprowadzili sześciu pracowników i wolontariuszy – poinformowała służba prasowa rady, na którą powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

 

У вівторк ввечері, 15 березня, російські окупанти вчинили погром в адміністративній будівлі Бучанської міської ради та...

Posted by Бучанська міська рада. Офіційна сторінка on Wednesday, March 16, 2022

09:57 W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie bombardowały Charków i Mariupol, a obwód chersoński jest na skraju katastrofy humanitarnej – podsumowuje w środę sytuację w regionach Ukrainy portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje władz regionalnych.

09:51 Kilkadziesiąt osób czekało w środę rano przed urzędem w Poznaniu na załatwienie formalności związanych z nadaniem numeru PESEL. Obywatele Ukrainy przed wizytą w urzędzie muszą zarezerwować termin przez internet.

09:42 Wiceszef polskiego rządu Jarosław Kaczyński wezwał do utworzenia misji NATO w celu wsparcia Ukrainy. Szefowie rządów Polski, Czech i Słowenii zapewnili prezydenta Zełenskiego w Kijowie o solidarności i wsparciu - informuje w środę telewizja ARD.

09:38 Walczycie także dla nas i nie jesteście sami - tę wypowiedź premiera Czech Petra Fiali cytuje większość czeskich mediów w relacjach ze spotkania w Kijowie z prezydentem Ukrainy, na które Fiala udał się wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

09:23 Pod kątem infrastrukturalnym Chełm jest gotowy na uruchomienie rejestracji PESEL dla uchodźców; wydzieliliśmy odrębny punkt pomocy Ukrainie, aby zapewnić normalną pracę urzędu - powiedział w środę prezydent Chełma Jakub Banaszek.

09:18 O pierwszych od początku wojny atakach bombowych na cele cywilne w Zaporożu na Ukrainie poinformował w środę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. Rakiety spadły w okolicach dworca Zaporoże-2 i ogrodu botanicznego.

09:16 Kilkuset obywateli Ukrainy ustawiło się w środę w kolejce jeszcze przed otwarciem szczecińskiego Urzędu Miasta, aby złożyć wniosek o PESEL. Wśród oczekujących są głównie kobiety.

09:15 W środę na podkarpackich przejściach granicznych sytuacja jest stabilna. Ruch odbywa się na bieżąco – poinformował PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz. Podał, że ostatniej doby do kraju dotarło 37,4 tys. uchodźców.

09:09 103 dzieci zginęło od początku agresji Rosji na Ukrainę – poinformowała w środę rano prokurator generalna Iryna w komunikacie na Facebooku.

 

Російська війна проти українських дітей - 103 загинуло і більше 100 поранено Загарбники вбивають щойнайменше 5 наших...

Posted by Ірина Венедіктова on Wednesday, March 16, 2022

09:07 Rosja będzie traktować różne działania jako wrogie; jak tylko będzie mieć możliwość, będzie atakować kolejne państwa jeżeli nie zatrzymamy jej dzisiaj - nie potrzebuje do tego jakiegokolwiek pretekstu - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński ws. propozycji organizacji misji pokojowej na Ukrainie.

09:05 Rosjanie stracili w walkach na Ukrainie ok. 13,8 tys. osób - poinformował w poniedziałek rano na Facebooku sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród utraconego przez wojska rosyjskie sprzętu wyszczególniono m.in. 430 czołgów i 84 samoloty.

08:41 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą przygotowywania i rozpowszechniania informacji propagującej działania Federacji Rosyjskiej – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda.

08:22 Zawaliły się dwie najwyższe kondygnacje trafionego odłamkiem rosyjskiej rakiety 12-piętrowego budynku mieszkalnego w Kijowie, wybuchło kilka pożarów – poinformowały w środę służby ratownicze. Jak dotąd wiadomo, że dwie osoby są ranne, a 37 ewakuowano.

08:15 Siły rosyjskie mają problem z przezwyciężeniem wyzwań, jakie stwarza teren Ukrainy, trzymają się głównie sieci dróg i niechętnie prowadzą operacje w terenie - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

08:12 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na kierunku wjazdowym do Polski prawie 1,9 mln osób uciekających z Ukrainy - wynika z informacji Straży Granicznej.

08:11 Nikt nie mówi o zbrojnej interwencji, mówimy o misji pokojowej; Polska, ani NATO nie brały udziału w działaniach wojennych, nie biorą i nie będą brały - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk. Chodzi o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli zatrzymać działania zbrojne na Ukrainie - zaznaczył.

08:00 Ciała dwóch osób wydostały ukraińskie służby ratunkowe w ciągu ostatniej doby spod gruzów ostrzelanych budynków w Charkowie na wschodzie Ukrainy – poinformowało biuro prasowe Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie charkowskim.

07:57 Spłata przez Rosję zobowiązań w rublu będzie stanowić złamanie warunków umów regulujących zadłużenia kraju na międzynarodowych rynkach finansowych i spowoduje sytuację określaną jako techniczne bankructwo - zaznaczył Polski Instytut Ekonomiczny. Najbliższa płatność przypada w środę.

07:41 Po zakończeniu tej strasznej wojny Ukrainę czeka kilka lat rozminowywania – powiedział szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski, cytowany przez agencję Ukrinform.

07:30 Wybrzeże w obwodzie odeskim zostało ostrzelane ogniem artyleryjskim z rosyjskich okrętów – poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko w nocy z wtorku na środę na Facebooku.

 

Примерно час назад российские оккупанты, с кораблей, начали ракетный и артиллерийский обстрел украинского берега в...

Posted by Антон Геращенко on Tuesday, March 15, 2022

07:25 Amerykański Senat jednogłośnie uchwalił we wtorek czasu miejscowego rezolucję potępiającą prezydenta Rosji Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie.

07:15 Ostrzały w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy nasilają się i miasto zaczęto atakować także z morza – poinformowała w środę agencja Ukrinform, powołując się na wpis doradcy mera Mariupola Petra Andriuszczenki na Telegramie.

07:11 W 21. dniu rosyjskiej agresji ukraiński sztab generalny informuje o dalszych atakach rakietowych i bombowych wroga na cele cywilne. Zapewnia, że strona ukraińska utrzymuje pozycje, a w niektórych regionach zdołała przejść do kontrataku.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 06.00 16.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 06.00,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, March 15, 2022

07:00 Prace nad nową tarczą toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, w Ministerstwie Finansów i w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) i mają się ku końcowi – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

06:57 Odłamki rosyjskiej rakiety trafiły w 12-piętrowy blok w Kijowie

W środę wczesnym rankiem Rosjanie po raz kolejny ostrzeliwali ukraińską stolicę, Kijów. Odłamki rakiety trafiły w 12-piętrowy budynek mieszkalny, powodując poważne zniszczenia – poinformowała agencja UNIAN.


06:39 Holandia. Dziś Trybunał w Hadze wyda wyrok w sprawie ukraińskiego wniosku o wstrzymanie rosyjskiej inwazji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze ma zdecydować w środę o wydaniu środków tymczasowych w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina, która domaga się wstrzymania ataku na swój kraj.
 

06:15 Ukraina Zniszczono trzy rosyjskie samoloty, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące

Ukraińska obrona powietrzna we wtorek zniszczyła trzy samoloty, trzy bezzałogowe statki powietrzne, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące sił rosyjskich - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. W komunikacie dodano, że wykonano 9 ukraińskich nalotów na kolumny wojsk rosyjskich.
 

05:41 Ukraina. Sztab: Rosjanie stracili nawet 40 proc. swoich jednostek

Armia rosyjska straciła nawet 40 proc. swoich jednostek od początku inwazji na Ukrainę - oświadczył we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosjanie ponoszą straty i zatrzymali się na wszystkich kierunkach - podkreślono w raporcie.
 

05.39 W Charkowie na wschodzie Ukrainy słychać było nocą z wtorku na środę potężną eksplozję - relacjonują korespondenci nadawcy Suspilne. Do wybuchu doszło, kiedy w mieście wyły syreny przeciwlotnicze.

04: 00 Prezydent Zełenski do państw partnerskich: zapraszam do odwiedzenia Kijowa, kto jest z nami, otrzyma wdzięczność

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w nocy z wtorku na środę państwa partnerskie Ukrainy do odwiedzenia Kijowa. "Każdy kto jest z nami, otrzyma wdzięczność" - napisał w wiadomości w aplikacji Telegram.
 

03:15. Ukraina. Media: zginął rosyjski generał; był dowódcą elitarnej dywizji

Siły zbrojne Ukrainy zabiły Olega Mitiajewa, rosyjskiego generała elitarnej 150. dywizji strzelców zmotoryzowanych - przekazał ukraiński portal Telegraf w nocy z wtorku na środę.
 

02:50 Ukraina. Zełenski: Liczba rakiet użytych przez Rosję przekroczyła 900

Liczba rakiet użytych przez Rosję przeciwko Ukrainie przekroczyła 900 - powiedział w nocy z wtorku na środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
 

02.00 Ukraina Sztab: Rosjanie stracili nawet 40 proc. swoich jednostek

Armia rosyjska straciła nawet 40 proc. swoich jednostek od początku inwazji na Ukrainę - oświadczył we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform. Rosjanie ponoszą straty i zatrzymali się na wszystkich kierunkach - podkreślono w raporcie.
 

00.02 Ukraina. Media: w Charkowie było słychać potężną eksplozję

W Charkowie na wschodzie Ukrainy słychać było nocą z wtorku na środę potężną eksplozję - relacjonują korespondenci nadawcy Suspilne. Do wybuchu doszło, kiedy w mieście wyły syreny przeciwlotnicze.
 

23:55 To jednocześnie symboliczna, ale i konkretna wizyta – ocenia we wtorek francuski dziennik "Le Figaro" wizytę szefów rządów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie.

23:53 Jeśli Rosja miałaby dokonać dwóch spłat w rublach odsetek od obligacji denominowanych w dolarach amerykańskich, oznaczałoby to niewypłacalność państwa po wygaśnięciu okresu karencji - informuje Reuters powołując się na ocenę agencji ratingowej Fitch.

23:49 Unia Europejska stoi zjednoczona i wspiera waszą walkę o suwerenność; Ukraina jest europejskim państwem, naród ukraiński jest narodem europejskim i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by wasza ścieżka do członkostwa w Unii była również przyspieszona - mówił w Kijowie premier Słowenii Janez Jansza.

23:44 Bardzo ważne jest dla nas wsparcie w postaci fizycznej obecności w sercu naszego kraju - powiedział we wtorek wieczorem dziennikarz telewizji Ukraina 24 Jurij Bibik po rozmowach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem i wicepremierem Polski oraz premierami Czech i Słowenii.

23:33 Przyjazd we wtorek do Kijowa premierów Polski, Czech i Słowenii można porównywać do wizyty w Tbilisi w 2008 r. w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej, kiedy pokazano, że nikt nie zamierza godzić się na niszczenie gruzińskiej suwerenności - uważa znany ukraiński publicysta Witalij Portnikow.

23:30 Potrzebna jest misja pokojowa na Ukrainie. Żeby zatrzymać wojnę potrzeba odwagi i zdecydowanych działań. Polska się od nich nie uchyla - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do słów wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego z Kijowa o potrzebie misji NATO na Ukrainie. Ocenił ten apel jako ważny.

23:21 Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało we wtorek o usunięciu Rosji z szeregów tej organizacji. Za głosowało 216 delegatów, nikt nie był przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

22:53 To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne - powiedział w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński mówiąc o potrzebie misji pokojowej NATO, która miałaby działać na terenie Ukrainy.

22:48 Bardzo ważne jest dla nas wsparcie w postaci fizycznej obecności w sercu naszego kraju - powiedział we wtorek wieczorem dziennikarz telewizji Ukraina 24 Jurij Bibik po rozmowach prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z premierem i wicepremierem Polski oraz premierami Czech i Słowenii.

22:45 Głównym celem naszej wizyty jest to, aby powiedzieć wam, że nie jesteście sami, Europa stoi razem z wami - mówił we wtorek w Kijowie premier Czech Petr Fiala. Dodał, że Ukraińcy walczą również za "naszą wolność".

22:43 Potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, która będzie w stanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy - oświadczył w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński.

22:43 Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 186 mln dolarów. Pomoc zostanie przeznaczona m.in. organizacjom pomagającym uchodźcom w Polsce.

22:34 Inwazja Rosji musi się skończyć, Unia Europejska musi nadać wam jak najszybciej status kandydata; musicie dostać broń obronną - mówił w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.

22:31 J. Kaczyński po spotkaniu w Kijowie: potrzebna misja pokojowa NATO czy szerszego układu, która będzie działać na terenie Ukrainy - ta misja nie może być bezbronna.

22:31 Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował we wtorek premierom Polski, Czech i Slowenii za wizytę w Kijowie i wsparcie dla Ukrainy. "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy" - podkreślił ukraiński przywódca.

22:25 Premier Morawiecki po spotkaniu w Kijowie: inwazja Rosji musi się skończyć. UE musi nadać wam nadać status kandydata jak najszybciej; musicie dostać broń obronną. Nie zostawimy was 

22:19 Zelenski po rozmowie z premierami Polski, Słowenii i Czech: są z nami, żeby nas wesprzeć, to mężny krok. Z takimi partnerami zwyciężymy.

22:00 We wtorek udało się ewakuować z zablokowanych przez rosyjskie wojska ukraińskich miejscowości blisko 29 tys. osób. W obwodzie kijowskim ewakuację uniemożliwiły rosyjskie ostrzały – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

21:49 Wizyta w Kijowie premiera i wicepremiera Polski, a także premierów Czech i Słowenii w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia - napisał we wtorek w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Czech Petr Fiala i premier Słowenii Janez Jansza. Wasza wizyta do Kijowa w tym trudnym dla Ukrainy czasie to silne świadectwo wsparcia. Bardzo to doceniamy" - napisał prezydent Zełenski w Telegramie.

21:40 Specustawa wprowadza korzystne rozwiązania podatkowe dla obywateli Ukrainy, jak i dla osób i firm, które pomagają ofiarom skutków działań wojennych - podkreślił wiceminister finansów Artur Soboń. Nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie z PIT dla otrzymujących pomoc.

21:39 Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego organizuje na moją prośbę kursy języka polskiego dla medyków z Ukrainy – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

21:35 USA chcą uczynić wszystko, by wesprzeć dotknięty niesprawiedliwą inwazją Rosji naród ukraiński i nałożyć konsekwencję na odpowiedzialnego za to Władimira Putina - powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA Wendy Sherman w stacji CNN.

"Przed nami długa droga. USA chcą uczynić wszystko co możliwe, by wesprzeć naród ukraiński i nałożyć konsekwencje na Władimira Putina, który doprowadził do inwazji na Ukrainę - rozpoczętej z premedytacją, niesprowokowanej, niesprawiedliwej, prowadzonej z wyboru wojny" - podkreśliła Sherman.

21:31 Prezydent Emmanuel Macron poinformował we wtorek, że państwa UE osiągnęły porozumienie w sprawie podatku węglowego, który jest nakładany na produkty importowane do Wspólnoty, a które są wytwarzane z mniej rygorystycznymi normami klimatycznymi.

21:25 Doradca prezydenta Ukrainy i jeden z członków grupy negocjującej ze stroną rosyjską Mychajło Podolak napisał we wtorek wieczorem w tweecie, że rozmowy będą w środę kontynuowane, występuje dużo zasadniczych rozbieżności, lecz jest pole do kompromisu.

21:18 Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie - poinformował we wtorek szef ukraińskiego MSW Denys Monastyrski. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.

21:08 Cefarm przekazał na rzecz Ukrainy produkty lecznicze, kosmetyki oraz wyroby medyczne o wartości ponad 300 tys. zł - poinformował we wtorek resort aktywów państwowych. Dodano, że wartość pomocy przekazanej przez państwowe firmy nadzorowane przez MAP przekroczyła 20 mln zł.

21:04 Ukraińscy sportowcy niepełnosprawni, którzy odnieśli wiele sukcesów na igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, wylądowali we wtorek wieczorem na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Część z nich planuje powrót do ojczyzny, mimo że trwa tam inwazja wojsk rosyjskich.

21:03 We Lwowie odbył się we wtorek pogrzeb wojskowych, którzy zginęli w wyniku niedzielnego ataku rosyjskiego lotnictwa na poligon jaworowski, w pobliżu granicy z Polską – informuje portal nv.ua. Zginęło wówczas 35 osób, a 134 zostały ranne.

Portal nv.ua informuje, że większość zabitych pochowano na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych opublikował na swojej stronie na Facebooku 355. szkoleniowy pułk zmechanizowany Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy.

 

Не забудемо! Не пробачимо! Помстимось! Співчуття всім рідним і близьким загиблих героїв України на Яворівському...

Posted by 355 Навчальний механізований полк. on Tuesday, March 15, 2022

20:56 Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać dzielny naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem we wtorek amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

20:30 Ok. 20 tys. osób wyjechało z Mariupola własnymi samochodami w ciągu doby – poinformował wiceszef kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko.

Tymoszenko podał w Telegramie, że 570 z 4000 samochodów, które wyjechały z miasta, dotarło już do Zaporoża. Pozostałe osoby zatrzymały się na noc w miejscowościach na trasie ewakuacji w obwodach zaporoskim i donieckim.

20:28 Cały handel z Rosją ma być wstrzymany! - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że cena za wojnę przeciwko Ukrainie ma być dla Rosji "niezwykle bolesna".

20:20 Dwie osoby zostały ranne we wtorek w rosyjskich ostrzałach rakietowych w obwodzie odeskim na Ukrainie - poinformował szef odeskiej obwodowej administracji wojskowej Maksym Marczenko.

20:19 Liczące około 34 tys. mieszkańców San Marino przyjęło 180 wojennych uchodźców z Ukrainy - poinformował we wtorek dziennik "Libertas", wydawany w jednym z najmniejszych i najstarszych państw świata. W najbliższych dniach oczekiwane są następne osoby.

19:49 O udaremnieniu przez siły ukraińskie szturmu na Charków poinformował we wtorek szef obwodu Ołeh Syniehubow.

"Okupanci próbowali szturmować Charków z Piatichatek (dzielnica miasta). Siły zbrojne Ukrainy zadały przeciwnikowi znaczne straty. Wróg został odepchnięty poza wcześniej zajmowane pozycje” – napisał Syniehubow w Telegramie.

19:49 W wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Złoczów w obwodzie charkowskim zginęły dwie kobiety i trzech mężczyzn, trzy kolejne osoby zostały ranne. Zniszczeniu uległo także kilka domów i samochodów" - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę obwodową w Charkowie.

Służby prasowe charkowskiej rady miejskiej poinformowały w poniedziałek o zniszczeniu w wyniku rosyjskiej inwazji 600 domów, 50 szkół oraz szeregu placówek medycznych w regionie.

19:41 Podstawowym tematem rozmów premierów Polski, Czech i Słowenii z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem jest sytuacja na Ukrainie oraz wsparcie dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

19:36 Premierzy Polski, Słowenii i Czech przybyli do Kijowa; to odwaga prawdziwych przyjaciół - napisał we wtorek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal.

19:34 Sąd rejonowy w Moskwie orzekł we wtorek wobec dziennikarki Mariny Owsiannikową grzywnę w wysokości 30 tys. rubli (280 dolarów), uznając ją winną wykroczenia administracyjnego, tj. pokazania na wizji plakatu wzywającego do protestowania przeciwko wojnie na Ukrainie i zorganizowania "nieskoordynowanej akcji publicznej".

19:33 Chadecka partia CDU wezwała do większego zaangażowania władz federalnych w przyjmowanie w Niemczech uchodźców wojennych z Ukrainy. Rząd federalny musi powołać zespół kryzysowy. Ministerstwa powinny "obudzić się i wreszcie działać" - powiedział sekretarz generalny CDU Mario Czaja.

19:25 Rejestrujemy fakty przetrzymywania przez Rosjan cywilów w charakterze zakładników, okradania miejscowych mieszkańców i maruderstwa - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wtorek, 20. dnia zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 18.00 15.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 18.00,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, March 15, 2022

19:17 Od jutra uchodźcy z Ukrainy będą mogli wyrobić PESEL. Wspólny masowy punkt organizowany przez rząd i samorząd warszawski ruszy od soboty na Stadionie Narodowym – poinformował we wtorek na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

18:57 Na stronie praca.gov.pl można już dokonywać powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca ma 14 dni na dopełnienie tego obowiązku.

18:47 Podczas demonstracji w Berdiańsku na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy wojskowi uprowadzili ukraińskiego aktywistę - pisze we wtorek Ukraińska Prawda. Suspilne informuje o dwóch dziennikarzach z obwodu chersońskiego, którzy zaginęli.

Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne media, podaje, że aktywistę Witalija Szewczenkę uprowadzono za zorganizowanie manifestacji w okupowanym przez rosyjskie wojska Berdiańsku. Zabrano go bezpośrednio z kawiarni po proteście. Zatrzymano też kilku innych działaczy.

 

Рос гвардия выкрали активиста Виталия Шевченко, директора тур агенства "Темеринда" за организацию митинга, просто из кафе "Каппучино" после митинга на глазах у многих, и ещё несколько активистов.

Posted by Бердянск 24 on Tuesday, March 15, 2022

18:45 We wtorkowym nalocie w okolicach Malina w obwodzie żytomierskim zginęła kobieta, dwie osoby zostały ranne. Zniszczono domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze – informuje na Facebooku policja obwodu.

„We wsi Juriwka zniszczono dwa domy i około 10 uszkodzono. Według stanu na godz. 14 wiadomo było o zabitej kobiecie w wieku 78 lat” – podano w komunikacie. Jeszcze dwie osoby są ranne.

Do nalotu doszło ok. południa czasu lokalnego.

 

#Житомирщина: поліцейські фіксують наслідки ворожого обстрілу Малинської громади Удень 15 березня авіаобстрілів зазнало...

Posted by Поліція Житомирської області on Tuesday, March 15, 2022

18:43 UE postanowiła objąć sankcjami kolejnych 15 osób i 9 podmiotów w związku z trwającą nieuzasadnioną i niczym niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę oraz z działaniami podważającymi lub narażającymi na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Na liście znaleźli się m.in. czołowi oligarchowie Roman Abramowicz i German Chan oraz inni prominentni biznesmeni działający w kluczowych sektorach gospodarki, takich jak sektor żelaza i stali, energetyka, bankowość, media, wojsko oraz produkty i usługi podwójnego zastosowania. Trafili na nią również lobbyści i propagandyści, tacy jak Konstantin Ernst (prezes stacji Pierwyj Kanał), którzy rozpowszechniają narrację Kremla na temat sytuacji na Ukrainie.

18:38 Rosjanie zastraszają mieszkańców okupowanych terenów, kierują ich do fałszywych „zielonych korytarzy” i próbują używać jako żywe tarcze – oświadczyła ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa, cytowana we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

Uzbrojeni rosyjscy żołnierze włamują się do domów, wybijają okna i drzwi, każą ludziom opuszczać mieszkania – twierdzi Denysowa.

We wsi Trościanka w obwodzie sumskim w północno-wschodniej części Ukrainy rosyjscy najeźdźcy kierują miejscową ludność do fałszywych „zielonych korytarzy”, by wykorzystać ich jako żywe tarcze. Ci, którzy odmawiają, są brani do niewoli.

Z kolei w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy mieszkańcy dostają wiadomości z pogróżkami i żądaniami podporządkowania się "nowemu rządowi" – oświadczyła Denysowa.

18:18 Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden prawdopodobnie będzie uczestniczył w spotkaniu przywódców państw Unii Europejskiej, zaplanowanym na 24 marca br. w Brukseli - poinformowało we wtorek źródło w strukturach UE.

Dzień wcześniej, 23 marca br., Joe Biden ma wziąć udział w rozmowach prezydentów i premierów państw NATO. Spotkanie będzie poświęcone inwazji Rosji na Ukrainę.

18:15 Premier Morawiecki: musimy jak najszybciej zatrzymać tragedię, która dzieje się na Wschodzie; to dlatego, razem z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami: Czech i Słowenii jesteśmy w Kijowie. 

18:11 W szkołach w całej Polsce uczy się już 42,5 tys. ukraińskich dzieci – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podczas konferencji prasowej w Płocku zachęcał do tworzenia oddziałów przygotowawczych, do których mogłyby uczęszczać najmłodsi uchodźcy z Ukrainy.

18:10 Na wypadek oblężenia miasta przygotuj zapas wody, jedzenia z długą datą ważności, miej przy sobie naładowany powerbank, plecak z dokumentami i lekami oraz kawałek białej tkaniny, by pokazać podczas ewakuacji, że jesteś cywilem - radzi pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

18:05 Premier Czech Petr Fiala zamieścił na Twitterze zdjęcie z podróży pociągiem do Kijowa, którym jechał razem z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, polskim wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Słowenii Janezem Janszą.

17:59 Stanowisko Chin wydaje się pełne dystansu do rosyjskich działań na Ukrainie, a Pekin stoi na gruncie integralności terytorialnej wszystkich państw - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau, odpowiadając na pytanie PAP o doniesiach na temat spodziewanej pomocy Chin dla Rosji w obliczu wojny na Ukrainie.

17:43 Rosyjska ofensywa na północy Ukrainy spowolniła, agresor koncentruje się na bombardowaniu i ostrzale obiektów cywilnych; siły rosyjskie kontynuują natarcie na południu kraju - czytamy w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich po 19 dniach wojny. Zaznaczono, że siły okupacyjne przejawiają coraz większą brutalność wobec ludności cywilnej Ukrainy.

17:41 Rosja formalnie wszczęła procedurę wystąpienia z Rady Europy. List ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym poinformowano o tej decyzji, został przekazany Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy przez Piotra Tołstoja, przewodniczącego rosyjskiej delegacji do Zgromadzenia.

17:41 Alarmy przeciwlotnicze zawyły we wtorek po południu w Kijowie, Lwowie, Humaniu i kilku ukraińskich obwodach - relacjonują ukraińskie media.

Jak podaje w Telegramie Espreso, ostrzeżenia wydano w Kijowie, Lwowie, Humaniu, Żytomierzu, obwodach winnickim, lwowskim, iwano-frankowskim, kirowohradzkim.

Ukrinform pisze, że syreny włączono też w Czernihowie, Białej Cerkwi, obwodzie tarnopolskim. 

17:13 Z powodu rosyjskiego ostrzału miasta Połohy w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy zginęło około 20 cywilów, 11 członków obrony terytorialnej i jeden ukraiński żołnierz – podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na portal PIK.

„Połohy są ostrzeliwane od dwóch dni. Ostatni ostrzał skończył się dziś po południu, ale niestety sytuacja wciąż jest niejasna” – napisano na kanale PIK Nowyny na Telegramie. Według informacji portalu w mieście potwierdzono wcześniej śmierć 32 osób, których ciała zostały już przekazane rodzinom.

17:00 Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała telefonicznie w wielką księżną Luksemburga Marią Teresą; tematem dyskusji była obecna sytuacja na Ukrainie oraz pomoc ofiarom wojny - przekazała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

16:59 Grupa Michelin zawiesza swoją działalność przemysłową na rynku rosyjskim oraz wstrzymuje eksport Rosji - poinformował francuski koncern we wtorek.

16:59 Wraz z operatorem Fox News Pierrem Zakrzewskim w rosyjskim ostrzale artyleryjskim zginęła ukraińska dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa - poinformował we wtorek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

16:57 Rosyjscy terroryści chcą okrążyć Kijów i odciąć nas od jedzenia i leków; w sklepach brakuje wielu produktów, sąsiedzi, którzy wyjechali, zostawili nam klucze do swoich domów i za ich pozwoleniem żywimy się tym, co zostawili - powiedziała w rozmowie z PAP Olha Ołtarzewska, 22-letnia mieszkanka Kijowa.

"W sklepach nie ma mleka i produktów mlecznych, świeżych warzyw, produktów codziennej higieny; zostały płatki owsiane i makaron" - wymieniła rozmówczyni PAP.

16:56 O pomoc w przywróceniu pokoju na Ukrainie i dalsze wsparcie w walce z rosyjską inwazją zaapelował do kanadyjskich parlamentarzystów prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, który we wtorek wystąpił online parlamencie Kanady. Zełenski oświadczył, że agresja Rosji, to próba anihilacji ukraińskiego narodu, zniszczenia jego przyszłości.

16:47 Rada Najwyższa Ukrainy przedłużyła obowiązywanie w kraju stanu wojennego o kolejny miesiąc, do 25 kwietnia – informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na deputowanego Jarosława Żelezniaka. Parlament tym samym zatwierdził stosowny dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

16:38 Rosjanie przetrzymują w charakterze zakładników pracowników i pacjentów szpitala - poinformował we wtorek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Media podają, że chodzi o szpital w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

16:25 Na Ukrainie zginął operator kamery amerykańskiej telewizji Fox News.

16:22 Wsparcie Litwy dla Ukrainy jest niezawodne - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przy okazji wizyty w Kijowie jego litewskiego odpowiednika Gabrieliusa Landsbergisa.

"Przywitałem mojego litewskiego przyjaciela Gabrieliusa Landsbergisa. To pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji. Wsparcie Litwy jest niezawodne - zarówno w kontaktach dwustronnych, jak i w Unii Europejskiej i NATO" - napisał Kułeba, zamieszczając pod tweetem wspólne zdjęcie z litewskim ministrem.

16:13 Ukraina. Prezydent Zełenski: głównym celem Rosjan jest kontrola nad Kijowem.

16:10 Ukraina. Prezydent Zełenski: artykuł 5 traktatu NATO jest słabszy niż kiedykolwiek wcześniej. 

16:04 Rosjanie ostrzelali autobus z osobami ewakuowanymi z Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały we wtorek lokalne władze. Nikt nie zginął, ale są ranni.

"Wynik ewakuacji mieszkańców Iziumu - podstępnie ostrzelany przez rosyjskich okupantów autobus z ludźmi" - napisał na Facebooku przedstawiciel lokalnej rady miejskiej Maksym Strelnyk, cytowany przez Ukrinform. Opublikował zdjęcia uszkodzonego pojazdu.

 

Результаты эвакуации изюмчан - коварно расстреляный российскими оккупантами автобус с людьми. Жертв нет, раненые получают необходимую медицинскую помощь в Донецкой и Днепровской областях.

Posted by Max Strel on Tuesday, March 15, 2022

15:51 Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję, tym razem dotyczą 15 urzędników i przedstawicieli prezydenta Władimira Putina – poinformowała we wtorek minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

15:35 Ukraina potrzebuje nowego sojuszu obronnego, w skład którego wejdzie państwo posiadające broń jądrową - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow. Jak ocenił, "wiele międzynarodowych organizacji, utworzonych po II wojnie światowej, na nic nie wpływa, jedynie wyraża zaniepokojenie". "Na Ukrainie od początku wojny zabito prawie setkę dzieci, kto za to odpowie?" - pytał. Daniłow oznajmił, że Ukraina potrzebuje nowego sojuszu obronnego, w którym ma być kraj posiadający broń jądrową. "Dziś to Wielka Brytania" - wskazał.

15:15 Szef NATO: jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej.

15:00 Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy jest 500-900 Rosjan - poinformował szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin. Dodał, że elektrownią "wciąż kieruje ukraiński personel", ale pracownicy "muszą uzgadniać wszystkie swoje działania z rosyjskimi wojskowymi" - pisze Enerhoatom w serwisie Telegram

14:58 Poprzedniej doby Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała 60 osób podejrzanych o kolaborację z rosyjskimi najeźdźcami oraz 20 wrogich grup dywersyjno-zwiadowczych w różnych częściach kraju – podała agencja Interfax-Ukraina, cytując komunikat SBU.

14:43 Szesnastolatek zginął w rosyjskim ostrzale miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowała policja obwodowa na Telegramie.

14:39 Rosyjskie wojska zniszczyły lub uszkodziły co najmniej 28 cerkwi, synagog i meczetów od początku wtargnięcia na Ukrainę – poinformowała Państwowa Służba ds. Polityki Etnicznej i Wolności Przekonań. „Ucierpiało już co najmniej 28 budowli o znaczeniu duchowym (nie wliczając przylegających budynków) w co najmniej sześciu obwodach Ukrainy: kijowskim, donieckim, żytomierskim, ługańskim, charkowskim i czernihowskim. Zdecydowana większość z nich to prawosławne cerkwie” – podkreślono w komunikacie.

14:38 Około 2 tys. samochodów opuściło oblężony Mariupol w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ramach ewakuacji ludności cywilnej, a kolejne 2 tys. aut czekają na wyjazd - poinformowała we wtorek rada miasta, na którą powołuje się agencja Reutera.

14:02 Prezydent Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte.

14:01 We Lwowie o godzinie 11.39 ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Podczas alarmu miasto funkcjonowało normalnie, ulicami jeździły samochody, chodnikami spacerowali ludzie, otwarte były sklepy i punkty usługowe, jeździły tramwaje. Alarm odwołano o godzinie 12.44.

13:37 Trzy czteropiętrowe domy mieszkalne zostały ostrzelane przez siły rosyjskie w Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy; w jednym z nich na jednej klatce schodowej zniszczone są kondygnacje od trzeciej do piątej - podał portal Hromadske. Służby uratowały spod gruzów 21 osób, a 12 lokatorów zostało ewakuowanych z mieszkań.

13:30 Sytuacja w oblężonym od dwóch tygodni Iziumie na wschodzie Ukrainy nie jest lepsza niż w Mariupolu; nie ma wody, prądu, ogrzewania, żywności i lekarstw, a ocaleli z ostrzałów umierają od chorób – podała agencja Ukrinform, cytując zastępcę mera, Wołodymyra Macokina.

Według Macokina leżący w obwodzie charkowskim Izium pilnie potrzebuje połączeń korytarzami humanitarnymi z Charkowem i Słowiańskiem, a obecnie wojska rosyjskie uniemożliwiają ewakuację cywilów i dostawy pomocy. „Miasto Izium jest oblężone od dwóch tygodni. Nie ma wody, prądu, ogrzewania, jedzenia, lekarstw, komunikacji. Sytuacja jest nie lepsza niż w Mariupolu. Otrzymujemy informacje, że ci, którzy przeżyli ostrzał, teraz umierają z powodu chorób i braku leków. Nie ma nikogo, by grzebać zmarłych. Opieka medyczna nie jest świadczona” – napisał Macokin na Facebooku

13:26 Ukraiński dozór jądrowy (SNRIU) potwierdził, iż w pobliżu Elektrowni Jądrowej Zaporoże wojska Federacji Rosyjskiej zdetonowały ładunki wybuchowe. Według SNRIU zdarzenie nie ma wpływu na stan reaktorów jądrowych - podała Państwowa Agencja Atomistyki (PAA).

13:09 Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że liczba osób, które zginęły we wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów ukraińskiej stolicy, wzrosła z dwóch do czterech. Pociski uderzyły w domy mieszkalne, powodując pożary. Wcześniej służby ratownicze informowały o dwóch ciałach wyciągniętych spod gruzów w dzielnicy Swiatoszyn. Pocisk uderzył tam w wielokondygnacyjny blok mieszkalny, powodując pożar.

12:47 Nasza armia bije Rosjan na wszystkich kierunkach, nocami wróg niszczy pokojowe miasta rakietami, a partnerzy wciąż stoją z boku, obawiając się zostać globalnymi liderami – napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. „20. dzień ukraińskiego bohaterstwa. Prawdziwa wolność zawsze ma swoją cenę. Reszta pozostaje bez zmian. Rosja walczy tylko z pokojowymi miastami, niszcząc je w nocy pociskami. Nasza armia bije Rosjan na wszystkich kierunkach. Partnerzy wciąż stoją z boku, bojąc się zostać globalnymi przywódcami” – napisał Podolak na Twitterze.

12:45 Ewan Watson, rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), poinformował, że ewakuacja ludności z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, jest bardzo opóźniona. Według Watsona, cytowanego przez agencję Reutera, sytuacja w Mariupolu jest skrajnie trudna, a "ludność staje przed niemożliwymi wyborami dotyczącymi tego jak wyżywić rodzinę i samych siebie, pozostając uwięzionymi". Ludność w Mariupolu "jest duszona w tym mieście bez pomocy" - powiedział rzecznik MKCK. Watson przekazał także, że ma nadzieję, iż uda się zorganizować ewakuację cywilów z oblężonego miasta Sumy w północno-wschodniej Ukrainie. Ma tam zostać wysłanych 30 autobusów.

12:42 W działaniach wojennych na Ukrainie zabity został rosyjski generał - podała agencja Ukrinform, powołując się na siły lądowe armii ukraińskiej. Nazwiska zabitego nie podano, jego tożsamość jest ustalana.

12:41 Co najmniej 35 dziennikarzy zostało poszkodowanych z rąk żołnierzy rosyjskich na Ukrainie – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa. Jak podkreśliła, trzech dziennikarzy nie żyje. Są to: ukraiński korespondent wojenny Wiktor Dudar (zginął pod Mikołajowem), operator ukraińskiego kanału telewizyjnego Live Jewhen Sakun (zginął podczas ostrzału rakietowego w Kijowie) oraz amerykański dziennikarz Brent Renaud (zabity w Irpieniu w obwodzie kijowskim). Wśród rannych są m.in. dziennikarz ze Szwajcarii, dwoje czeskich dziennikarzy, dwóch korespondentów duńskich i dziennikarz brytyjski.

12:33 Delegacje Ukrainy i Rosji wznowiły rozmowy online po ogłoszonej dzień wcześniej przerwie technicznej - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na Dawyda Arachamiję, szefa frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu. "Negocjacje już trwają" - powiedział Arachamija.

12:26 "Odkąd rozpoczęła się wojna, liczba dzieci zmuszonych do ucieczki z Ukrainy osiągnęła niewyobrażalne 1,5 mln. To tak, jakby co minutę 55 z nich musiało stamtąd uciekać, (czyli) blisko jedno dziecko co sekundę!" - napisał na Twitterze rzecznik UNICEF James Elder.

12:11 Władze obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy zamieściły ostrzeżenie w internecie przed nowymi nalotami sił rosyjskich, wzywając obywateli do udania się do schronów . "Uwaga. Nalot na Ukrainę! Schroń się! - głosi ostrzeżenie cytowane przez agencję Reutera.

12:06 "Nadal możemy powstrzymać rosyjską machinę wojenną, nadal możemy powstrzymać zabijanie ludzi" -  oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiając do przywódców 10 państw Europy Północnej, które tworzą wspólną grupę ekspedycyjną (JEF), przekonując, że "łatwiej będzie zrobić to razem, bo inaczej to oni przyjdą do was". Ukraiński prezydent ocenił, że jeśli Europa nie zajmie teraz stanowiska, Rosja będzie celować w inne kraje europejskie. "Wszyscy jesteśmy celem Rosji. Pomóżcie sobie, pomagając nam" - mówił Zełenski do zebranych w Londynie przywódców krajów JEF.

12:04 Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprosił papieża Franciszka do miasta. "Wierzymy, że osobista obecność światowych przywódców religijnych w Kijowie jest kluczem do ocalenia życia ludzi i wytyczenia ścieżki do pokoju w naszym mieście, kraju i poza nim" - głosi list wystosowany przez administrację stolicy Ukrainy.

12:00 Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę uciekło z tego kraju już 2,95 mln osób - poinformowało biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Około 1,8 mln uchodźców przybyło do Polski. Według UNHCR ponad 300 tys. Ukraińców jest już w krajach Europy Zachodniej. Tego samego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) poinformowała już o ponad 3 mln osób, które uciekły z Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

11:55 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o odpowiedzialności karnej za kolaborację z Rosją – poinformował wiceszef ukraińskiego parlamentu Ołeksandr Kornijenko w telewizji 1+1. Zgodnie z ustawą, która została przyjęta przez parlament 3 marca, za współpracę z państwem-agresorem, jego okupacyjną administracją lub formacjami zbrojnymi w sferze wojskowej, politycznej, informacyjnej, administracyjnej, gospodarczej czy pracowniczej będzie ograniczany dostęp do posad państwowych oraz posad w organach władz samorządowych na 15 lat.

11:45 Rosyjscy żołnierze celowo niszczą na Ukrainie sprzęt rolniczy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na post wywiadu ukraińskiego w komunikatorze Telegram. „Systematyczne przypadki takich działań odnotowano w rejonie browarskim (obwód kijowski), melitopolskim (obwód zaporoski), pryłuckim, nieżyńskim i nowogrodzkim (obwód czernihowski), a także w niektórych rejonach obwodu chersońskiego i charkowskiego” - poinformowano.

W nocy z niedzieli na poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowo-bombowy na bazę sprzętu rolniczego w obwodzie sumskim; zniszczono ponad 30 sztuk. Jak podkreślono, siły rosyjskie również masowo rekwirują sprzęt rolniczy, by wykorzystywać go do budowy umocnień. Do takich prac zmuszana jest ludność okupowanych terenów. 

11:32 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował we wtorek, iż minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał mu, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji zachodnich, nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

"Podczas naszej rozmowy minister Jair Lapid zapewnił mnie, że Izrael nie stanie się dla Rosji szlakiem ominięcia sankcji" - napisał Kułeba na Twitterze.

11:23 Trzy wielopiętrowe bloki mieszkalne trafione pociskami i zniszczone bądź uszkodzone pożarem, dwie ofiary śmiertelne - to bilans nocy z poniedziałku na wtorek w Kijowie. Pożary zostały ugaszone, wielu mieszkańców udało się uratować

Do ostrzałów doszło nad ranem. W dzielnicy Swiatoszyn pocisk, który trafił w 16-kondygnacyjny blok, znacznie go zniszczył i wywołał pożar na całej wysokości budynku.

 

Оперативна інформація. м. Київ ⤵️ О 09:50 пожежу в шістнадцятиповерховому житловому будинку, яка виникла 15 березня...

Posted by ДСНС України on Tuesday, March 15, 2022

11:15 Policja w Charkowie poinformowała, że w mieście w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych 600 domów - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda.

Według stanu na 15 marca, od wybuchu wojny 24 lutego w drugim co do wielkości mieście Ukrainy 600 domów zostało całkowicie zniszczonych, a tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową.

 

#поліція_Харківщини Харків тримає оборону під шаленим натиском ворога Обстріли мирного міста та приміської території не...

Posted by Поліція Харківської області on Monday, March 14, 2022

11:10 Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Charles'a Michela na marginesie spotkania w Wersalu o ewentualnej wizycie w Kijowie. Ta wizyta została potwierdzona w poniedziałek wieczorem - przekazał PAP we wtorek rzecznik KE Eric Mamer.

11:03 Wojska rosyjskie ostrzeliwały w nocy z poniedziałku na wtorek wiele regionów Ukrainy, kontynuowano bombardowanie budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej; są ofiary śmiertelne – poinformował portal Suspilne, podsumowując informacje biura prezydenta Ukrainy i władz obwodowych.

10:57 Europa stoi w obliczu "epokowego exodusu" z Ukrainy, a "Włochy będą gotowe stawić czoło temu wyzwaniu" - powiedział szef Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. W wywiadzie dla dziennika "Avvenire" podkreślił, że należy uniknąć tworzenia wielkich ośrodków pobytu dla dużej liczby uchodźców.

10:54 Estonia wysłała Ukrainie ponad 2 tys. ton wsparcia, w tym broń, amunicję, pomoc medyczną i humanitarną - poinformowała we wtorek rano na Twitterze ambasada Estonii na Ukrainie. Wcześniej przekazano 15 ton żywności - dodano.

10:43 Około 20 ukraińskich deputowanych wyjechało za granicę od początku rosyjskiej inwazji – poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołeksandr Kornijenko.

10:40 Rację miał prezydent Lech Kaczyński, gdy mówił w Tbilisi, że Europa Środkowa ma odważnych przywódców; potrzebna jest jedność i mocne wsparcie dla Ukrainy ze strony całej UE - napisał we wtorek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że "Polska jest i będzie adwokatem Ukrainy".

10:38 Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił w komunikatorze Telegram wprowadzenie w stolicy Ukrainy godziny policyjnej od wtorku wieczorem do czwartku rano.

"To trudny i niebezpieczny moment. Zgodnie z decyzją dowództwa wojskowego od dziś - 15 marca od godz. 20 - w Kijowie zostanie wprowadzona godzina policyjna" - napisał Kliczko.

10:35 Około 12 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy przybywa codziennie do Niemiec - informuje we wtorek telewizja ARD. Według ministerstwa spraw wewnętrznych od początku rosyjskiej agresji do kraju wjechało ponad 159,7 tys. osób z Ukrainy.

10:35 Chiny nie są stroną konfliktu na Ukrainie, opowiadają się przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję, a tym bardziej nie życzą sobie, by sankcje te wpływały na ChRL – oświadczył chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, cytowany we wtorek w komunikacie resortu.

10:27 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili prawie 200 tys. osób na kierunku wjazdowym na Ukrainę - poinformowała w wtorek rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Około 162 tys. wjeżdżających to obywatele Ukrainy.

10:23 Punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy w Krakowie rozpocznie działalność od środy w Tauron Arenie Kraków. W pierwszych godzinach pracy punkt jednak będzie nieczynny dla interesantów, z powodów technicznych. W środę magistrat ogłosi, od której godziny uchodźcy będą obsługiwani.

10:18 Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedział we wtorek, że sytuacja z wojną na Ukrainie jest teraz na rozdrożu i albo powiodą się negocjacje, albo Rosja rozpocznie nową ofensywę.

10:10 UE formalnie przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje obejmują też ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

10:05 Cztery wcześniaki, z których dwa ważą niecałe 1500 gramów, zostały ewakuowane z Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy do miasta Dniepr – poinformował we wtorek szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

10:01 "Stoi przed nami jedna z najsilniejszych armii świata, która nie może nic zdziałać" - mówi mer Kijowa Witalij Kliczko w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Tagesspiegel". "Bomby i pociski nie wygrywają wojen. Są ważne, ale nie tak ważne jak wola i duch", a ukraińscy żołnierze "wykazują wolę walki, która zaskakuje cały świat" - podkreśla.

09:42 W UE weszły w życie sankcje wprowadzające ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

09:42 UE przyjęła nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz transakcji z niektórymi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. 

09:40 Zachód popełnił straszliwy błąd w 2014 roku pozwalając prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na uniknięcie kary za aneksję ukraińskiego Krymu - napisał we wtorek brytyjski premier Boris Johnson na łamach "Daily Telegraph". Wezwał do zakończenia uzależnienia od rosyjskiej ropy i gazu.

09:33 Dworczyk: w Kijowie premierzy Polski, Czech i Słowenii przedstawią pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy.

09:32 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło w jej wyniku 97 dzieci, codziennie pod ostrzałami ginie co najmniej pięcioro dzieci - podała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Najwięcej ofiar wśród dzieci jest w obwodach: kijowskim, charkowskim i donieckim.

09:29 Dworczyk: decyzje dotyczące wyjazdu do Kijowa zapadały na unijnym szczycie w Wersalu; w poniedziałek wieczorem odbyły się konsultacje z szefową KE i szefem RE; polscy dyplomaci informowali o wyjeździe sekretarzy generalnych NATO, OBWE i ONZ. 

09:26 Pociąg z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i premierami Słowenii i Czech przekroczył granicę polsko-ukraińską; kieruje się do Kijowa. 

09:23 Ukraińskie koleje państwowe (Ukrzaliznyca) rozpoczynają nacjonalizację rosyjskich wagonów znajdujących się na terytorium Ukrainy – oznajmił szef Ukrzaliznycy Ołeksandr Kamyszin w komunikatorze Telegram. Dodał, że odbędzie się to na mocy uchwalonej i podpisanej już przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ustawy.

09:12 W tak przełomowych dla świata chwilach naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia; bo nie chodzi o nas, tylko o przyszłość naszych dzieci, które zasługują, by żyć w świecie wolnym od tyranii - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, informując o wyjeździe do Kijowa.

09:08 Nasza dyplomacja pozostaje w Kijowie, we Lwowie oraz w Moskwie. tak jak pozostaje w Polsce - a taka jest na razie decyzja - ambasada rosyjska w Warszawie - mówił we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Dodał, że MSZ pomaga m.in. w dokumentowaniu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie.

09:04 Dziewięć korytarzy humanitarnych zaplanowano na wtorek na Ukrainie, m.in. z obwodu sumskiego i Mariupola – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Telegramie.

09:02 Trudno sobie wyobrazić karanie człowieka, który z odruchu serca udał się po to, żeby bronić bezbronnych cywilów przed zbrodniami wojennymi - mówił we wtorek szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch, pytany o karanie polskich ochotników walczących na Ukrainie.

08:58 Nowa Zelandia wyda 4 tys. wiz dla uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy mają członków rodziny w naszym kraju - poinformował we wtorek nowozelandzki rząd.

08:53 Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego straty sił rosyjskich wynoszą już ponad 13 500 żołnierzy – poinformował we wtorek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie stracili też m.in. ponad 400 czołgów

Wojska rosyjskie straciły na Ukrainie m.in. 81 samolotów, 95 śmigłowców, 404 czołgi, 1279 transporterów opancerzonych, 150 systemów artyleryjskich, 64 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 36 sztuk systemów obrony przeciwlotniczej, trzy okręty.

Jak podkreślono, podliczanie strat utrudnia duża intensywność działań bojowych.

08:42 Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 1,83 mln osób uciekających z Ukrainy do Polski - poinformowała we wtorek Straż Graniczna.

08:39 Ze strony Stanów Zjednoczonych i UE pojawiają się deklaracje dotyczące konkretnych środków na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Mówimy o miliardach euro, miliardach dolarów. Środki jeszcze nie wpłynęły na żaden rachunek, ale myślę, że to kwestia najbliższych dni, tygodni - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk.

08:35 Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji France 2, że najważniejsze jest, aby francuskie firmy nałożyły sankcje na Rosję, o których wdrożeniu zdecydowała Unia Europejska.

08:33 Wojna na Ukrainie zakończy się nie później niż w maju – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina w serwisie YouTube.

08:33 Do co najmniej 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ostrzału wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował we wtorek szef władz regionu Witalij Kowal.

08:28 W Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie wciąż trwają ostrzały, zginęły cztery osoby - podały we wtorek władze regionu na komunikatorze Telegram.

Jak przekazały, w wyniku ostrzałów zniszczony został internat dla dzieci z wadami wzroku, trzy szkoły i szpital.

"Ostrzały ludności cywilnej w obwodzie ługańskim nie ustają. Katastrofalnie zniszczona jest infrastruktura i sektor mieszkalny. Płonące budynki w Popasnej, Rubiżnem, Siewierodoniecku, a na ulicach pociski, które nie eksplodowały - oto codzienne realia naszych miast" - oświadczyły władze regionu.

Zapewniły, że armia, policja, służby ratownicze, lekarze i wolontariusze "pracują na granicy ludzkich możliwości 24 godziny na dobę, ratując ludzi".

08:25 KPRM: premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Jansą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem i premierem Ukrainy.

08:14 W wojnie na Ukrainie Władimir Putin stosuje taktykę z miasta Aleppo w Syrii - ocenił były ambasador Turcji w Moskwie Aydin Adnan Sezgin, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform. Rosja atakuje cele cywilne, utrudnia działania humanitarne i ewakuacje - wskazał dyplomata.

08:13 Rosja, dążąc do przejęcia kontroli politycznej nad Ukrainą, będzie podejmować kolejne próby podważania ukraińskiej demokracji i może przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia separatystycznej republiki w Chersoniu, na południu Ukrainy - oceniło we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:06 Spod gruzów w Charkowie w ciągu minionej doby ratownicy wydobyli ciała siedmiu osób - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby prasowe regionalnego oddziału ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Służby ratownicze wyjeżdżały 34 razy w ciągu ostatniej doby do gaszenia pożarów i odgruzowywania budynków. Spod gruzów uratowano trzy osoby i wydobyto ciała siedmiu osób, które zginęły.

Również w ciągu ostatniej doby służby wyjeżdżały 34 razy do rozbrojenia pocisków artyleryjskich, które spadły w mieście i nie eksplodowały.

08:02 Zabijanie agresorów nie jest grzechem – oświadczył we wtorek w telewizji zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz.

„My jako naród nie pragniemy śmierci tych, którzy są naszymi sąsiadami. Ale ponieważ przyszli oni do naszego domu, to bronimy swojej rodziny, swojej Ojczyzny, swojej ziemi. Nasi walczący bronią wszystkich Ukraińców. Bronić, zabijać wroga to nie grzech” – powiedział metropolita.

Dodał, że broniąc się, Ukraińcy nie pragną cudzej własności. „A ten, kto przyszedł do nas z mieczem, od tego miecza zginie” – oznajmił Epifaniusz.

07:54 W wyniku rosyjskich ostrzałów i spowodowanych przez nie pożarów bloków mieszkalnych w Kijowie zginęły dwie osoby, a jedna trafiła do szpitala - podał we wtorek portal Ukrainska Prawda, powołując się na ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Są to wstępne dane dotyczące skutków ataków na bloki mieszkalne w dzielnicach Padół i Swiatoszyn.

Agencja Interfax-Ukraina podała, że ciała dwóch zabitych osób znaleziono po pożarze szesnastokondygnacyjnego bloku w dzielnicy Swiatoszyn. W tej samej dzielnicy pocisk trafił w budynek dziewięciokondygnacyjny, nie powodując jednak większego pożaru.

07:36 Kilkadziesiąt tysięcy sztuk broni automatycznej wydano już cywilnym mieszkańcom Ukrainy od początku rosyjskiej agresji – poinformował we wtorek w telewizji minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Przypomniał, że została uchwalona ustawa o udziale osób cywilnych w obronie ojczyzny podczas wojny, która umożliwia cywilom otrzymanie broni palnej. Jak dodał, każdy obywatel Ukrainy może zwrócić się do policji o broń, poświadczając, że działa np. w Obronie Terytorialnej czy formacji ochotniczej.

07:11 Pociski, które trafiły w budynki mieszkalne w Kijowie w nocy z poniedziałku na wtorek, wywołały pożary w wielopiętrowym bloku i domu prywatnym - podało na Facebooku ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

W dziesięciokondygnacyjnym bloku w dzielnicy Padół w centrum Kijowa pożar objął pierwsze pięć pięter. Został opanowany nad ranem. Do szpitala trafiła jedna osoba.

 

15 березня у Подільському районі Києва, внаслідок влучання боєприпасу в десятиповерховий житловий будинок, сталося...

Posted by ДСНС України on Monday, March 14, 2022

07:01 W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie nie posunęły się naprzód na żadnym kierunku, zaś Siły Zbrojne Ukrainy odparły nowe ataki na Mariupol, zabijając około 150 żołnierzy rosyjskich – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Stan, miejsce i charakter działań sił obronnych pozostają bez istotnych zmian. Siły Zbrojne Ukrainy zadają niszczycielskie uderzenia w zgrupowania wojsk oraz infrastrukturę okupantów na tyłach” – napisano w komunikacie.

06:53 Podczas poniedziałkowej ewakuacji z Hostomla w obwodzie kijowskim zginęła kobieta, gdy kolumna z uchodźcami została ostrzelana przez Rosjan z moździerzy - podała we wtorek ukraińska policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w ostrzale.

06:23 Do Zaporoża przybyli pierwsi ewakuowani z obleganego przez wojska rosyjskie Mariupola, którzy wyjechali stamtąd samochodami osobowymi – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat władz obwodu zaporoskiego.

06:22 "Mimo agresji na Ukrainę, amerykańska agencja kosmiczna NASA zapewniła, że nadal będzie współpracować z Rosją w ramach misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). "Współpracujemy od 20 lat i nadal będziemy to robić" - powiedział Joel Montalbano, szef programu NASA ds. ISS.

06:20 Władze w Kijowie nie wydały jak na razie żadnego oficjalnego komunikatu w sprawie tych wybuchów.

06:12 Co najmniej trzy potężne eksplozje słyszeli we wtorek rano dziennikarze francuskiej agencji prasowej AFP w centrum Kijowa, ale nie byli w stanie określić źródła ich pochodzenia.  W oddali zauważono także słup dymu.

05:45 Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.

05:27 Portal Euromaidan Press podaje na Twitterze, załączając nagranie wideo z kanału Telegram, na którym widać płonący dom, że rakiety trafiły w budynki mieszkalne w centrum Kijowa. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.

05:23 Przywódcy państw NATO, w tym prezydent USA Joe Biden, mogą spotkać się Brukseli w związku z wojną na Ukrainie już w przyszłym tygodniu - podaje w poniedziałek czasu lokalnego CNN, powołując się na dyplomatów organizujących to spotkanie w trybie nadzwyczajnym.

05:17 Ukraina jest dziesiątkowana ma oczach świata. Atak na ludność cywilną osiąga przerażające rozmiary. Powoduje to krach gospodarki światowej i głód uderzający w najbiedniejszych – oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

05:00 Portal Nexta podaje na Twitterze, że w Kijowie słychać we wtorek rano "liczne eksplozje", które rozpoczęły się około godz. 4.50 czasu lokalnego.

04:50 Resort obrony Korei Południowej ogłosił, że dostarczy Ukrainie defensywny sprzęt wojskowy i leki o łącznej wartości 800 tys. dol., w tym hełmy, namioty i racje żywnościowe - relacjonuje stacja CNN. W lutym południowokoreański rząd wykluczył wsparcie Ukrainy bronią ofensywną.

04:45 Wołodymyr Zełenski wysłał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda. "Niech jego życie i poświęcenie będzie inspiracją dla świata, by stanął do walki (...) z siłami mroku" - napisał prezydent Ukrainy, którego cytuje CNN.

04:07 Rząd Portugalii wydał w poniedziałek zgodę na tymczasowy pobyt w tym kraju dla ponad 7,2 tys. uchodźców z Ukrainy - podał wchodzący w skład MSW Urząd ds. Cudzoziemców i Granic (SEF).

03:37 Rosja zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że działaniami wojennymi niczego nie osiągnie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek.

03:00 Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie – podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

02:31 Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan w rozmowie z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim ostrzegł w poniedziałek Pekin przed dostarczaniem uzbrojenia Rosji. Ale Chiny już potajemnie wspierają Rosję - podaje portal Axios. 

02:01 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój" - podał Reuters.

01:35 Bank Światowy zatwierdził kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 723 mln dol. w sumie Bank udzielił jak dotąd Kijowowi 925 mln dol. kredytów i grantów - podaje w nocy z poniedziałku na wtorek portal Ukrinform.

01:28 "W negocjacjach z Rosją Ukraina dąży do zapewnienia sobie na przyszłość gwarancji bezpieczeństwa" - powiedział w programie telewizji ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

01:21 Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej” – podał we wtorek nad ranem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

00:53 Rosja może planować użycie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej w ramach operacji pod fałszywą flagą, czemu towarzyszyłaby szeroko zakrojona dezinformacja - ostrzegło w poniedziałek wieczorem w brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej. 

00:36 "Usłyszałem od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach, ale nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony" - poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

00:08 Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm - podała w poniedziałek wieczorem wojskowa administracja obwodu zaporoskiego, cytowana przez Ukrinform.

23:15 Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował, że 16 marca wyda wyrok ws. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. MTK wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca. 7 marca, podczas przesłuchania przed MTK, które zignorowała Rosja, Ukraina wezwała Trybunał do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo i zobowiązanie Moskwy do zaprzestania operacji wojskowych na terytorium Ukrainy.

23:08 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca - podał Reuters, cytując informacje zamieszczone na stronach kancelarii prezydenta. Zełenski ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju 24 lutego, gdy Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę.

Fot. PAP/Maria Samczuk