Prezydent Joe Biden: podpisałem budżet, który zawiera 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy

2022-03-15 20:57 aktualizacja: 2022-03-16, 07:40
Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Al Drago
Joe Biden. Fot. PAP/EPA/Al Drago
Dzięki tej ustawie budżetowej będziemy mogli dalej wspierać dzielny naród ukraiński, który broni swojego kraju przed rosyjską inwazją - podkreślił prezydent USA Joe Biden przed podpisaniem we wtorek amerykańskiego budżetu, w którym zawarto 13,6 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy, uchodźców z tego kraju oraz na wsparcie sąsiednich państw, na które wpłynęła rosyjska inwazja.

"Agresja Putina na Ukrainę zjednoczyła ludzi w całej Ameryce, zjednoczyła nasze dwie partie w Kongresie (...) i zmusiła nas do podjęcia wykonywanych właśnie pilnych kroków" - powiedział Biden w przemówieniu poprzedzającym uroczyste podpisanie ustawy budżetowej.

Amerykański prezydent przypomniał, że w ciągu ostatniego roku USA przeznaczyły już 1,2 mld dolarów na pomoc Ukrainie, w tym przekazywane bezpośrednio ukraińskim siłom zbrojnym uzbrojenie przeciwpancerne i środki wzmacniające obronę przeciwlotniczą. Jak zaznaczył, podpisany budżet pozwoli na kontynuację tych działań.

Przyjęta wcześniej przez obie izby Kongresu ustawa budżetowa pozwoli również na lepsze wsparcie humanitarne ukraińskiego narodu - przekazał Biden.

"Ta wojna zmusiła już do uchodźstwa 3 mln Ukraińców, a ich liczba codziennie rośnie (...) wewnątrz kraju pomocy humanitarnej potrzebuje 12 mln osób" - podkreślił Biden. Dodał, że działania wspierające uchodźców i mieszkańców Ukrainy są prowadzone we współpracy z partnerami w Europie i poza nią.

Nasi eksperci pracują na miejscu, w Polsce i innych krajach, by na bieżąco oceniać skalę potrzeb i dostarczać pomoc potrzebującym tak szybko, jak to możliwe - zaznaczył amerykański prezydent. Dodał, że w ciągu ostatnich tygodni na pomoc humanitarną dla Ukrainy i uchodźców z tego kraju przeznaczono blisko 300 mln dolarów.

Oprócz pomocy uchodźcom, cały czas dostarczamy pomoc humanitarną na Ukrainę, co jest bardzo trudne, bo nieustannie trwają tam rosyjskie ataki - przekazał Biden.

Zapisana w amerykańskim budżecie kwota na pomoc dla Ukrainy zostanie również przeznaczona na pomoc gospodarczą dla Ukrainy i jej sąsiadów, na których wpłynęła ta wojna - zapowiedział amerykański prezydent. Doprecyzował, że ta część wsparcia będzie obejmowała gwarancje pożyczkowe i bezpośrednie wsparcie finansowe, w tym dla energetyki i cyberbezpieczeństwa.

Biden dodał, że o dalszych szczegółach dotyczących pomocy dla Ukrainy poinformuje w środę. (PAP)

kgr/