Wiceszef MSWiA: w niedzielę tylko na PGE Narodowym numer PESEL otrzymało 1,5 tys. uchodźców

2022-03-21 09:24 aktualizacja: 2022-03-21, 09:58
Fot. PAP/Piotr Nowak
Fot. PAP/Piotr Nowak
W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym numer PESEL otrzymało 1,5 tys. uchodźców z Ukrainy - przekazał w poniedziałek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że do piątku w całej Polsce taki numer otrzymało 120 tys. osób, zaś obecnie liczba ta najprawdopodobniej przekroczyła 130 tys. osób.

"Myślę, że dziś w wielu urzędach samorządowych znowu wiele osób będzie obsłużonych. Wiem, że także w wielu miejscach są zapisy internetowe, także w tej chwili nadawanie numeru PESEL bez problemów jest realizowane przez samorząd" - powiedział w poniedziałek w Radiowej Jedynce wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Dodał, że sprzęt, który został w ostatnich dniach zakupiony przez rząd w pierwszej kolejności trafił do największych miast. "Dzisiaj będzie trafiał do kolejnych miast i myślę, że do połowy tygodnia trafi wszędzie tam, gdzie były takie zamówienia poczynione przez samorząd. Pracujemy nad tym, aby ten sprzęt trafił jak najszybciej do samorządów" - zapewnił Szefernaker.

Pytany o współpracę pomiędzy rządem i samorządem zaznaczył, że dziś "administracja powinna być postrzegana jako wspólna". "Administracja rządowa i samorządowa w tych procedurach, które są przygotowywane, wzajemnie się uzupełnia. Zawsze pojawiają się jakieś problemy, kwestie, które trzeba wyjaśniać, ale myślę, że dzisiaj wszyscy wiedzą o tym, że trzeba to wyjaśniać i iść dalej, nie patrzeć na to, kto jakie środowisko - polityczne czy samorządowe - reprezentuje. Potrzebna jest pełna mobilizacja administracji" - powiedział.

Dodał, że wspólnie pracowano także nad specustawą, która daje narzędzia, aby wspierać uchodźców, którzy przyjeżdżają z Ukrainy. Wskazał, że regulacja ta zakłada fundusz pomocowy - ponad 7 mld zł. "To przede wszystkim wydatki, które przekazujemy na rzecz samorządów i na rzecz organizacji pozarządowych. Od piątku ruszył ten fundusz i pierwsze środki trafiły już do samorządów" - powiedział.

Zaznaczył, że organizacje, które podejmują działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą podpisywać stosowne umowy z samorządami, które będą otrzymywały pieniądze od wojewodów, a następnie przekazywały je organizacjom. Dodał, że rząd będzie refinansował samorządom "wszelkie działania", które już wcześniej - na rzecz uchodźców z Ukrainy - zostały podjęte.

Odnosząc się do przepisów specustawy dotyczących wsparcia Polaków, którzy pod swój dach przyjęli uchodźców z Ukrainy, przypomniał, że osoby te mają możliwość uzyskania środków rządowych, w kwocie 40 zł za każdy dzień pomocy. Dodał, że środki są wypłacane także wstecz za czas, kiedy pomoc była udzielana.

Wiceszef MSWiA poinformował, że w ostatnich dniach widać spadek liczby uchodźców wjeżdżających z Ukrainy do Polski. Jak zaznaczył, w ciągu ostatniej doby było to niecałe 34 tys. osób. "W porównaniu z niedzielą dwa tygodnie temu, gdzie to było ponad 140 tys., jest to znaczący spadek, ale wiemy, że w każdej chwili, w związku z agresją i atakiem na cele cywilne na Ukrainie, może ruszyć kolejna fala. Musimy być przygotowani" - powiedział. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

kkgr/