Wzrost cen żywności po inwazji na Ukrainę. Egipt reaguje

2022-03-21 11:29 aktualizacja: 2022-03-21, 11:57
Ulica w Kairze, fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI
Ulica w Kairze, fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI
Egipt wprowadził stałe ceny na chleb. To próba przeciwdziałania wzrostowi cen żywności po inwazji na Ukrainę - poinformował Reuters. Egipt jest największym importerem zboża na świecie - 60 proc. zapotrzebowania na zboże pochodzi z importu, z czego ponad 80 proc. sprowadzano z Rosji i Ukrainy.

"Premier Moustafa Madbouly ustalił w poniedziałek stałą cenę sprzedawanego chleba na 11,50 funtów egipskich (0,66 dolarów) za kilogram" - przekazał Reuters. Agencja dodała, że naruszenie ustalonych cen będzie skutkowało karami pieniężnymi w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich (ok. 5600 do 281300 dolarów).

Od wybuchu konfliktu cena pieczywa wzrosła o 25 proc.

Inwazja na Ukrainie załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego. "W ciągu trzech tygodni od wybuchu konfliktu cena pieczywa w niektórych piekarniach wzrosła o 25 proc. Ceny mąki wzrosły nawet o 15 proc." - powiedział Reutersowi Attia Hamad, przedstawiciel Izby Handlowej w Kairze.

W Afryce i na Bliskim Wschodzie powszechne są dotacje do żywności. Egipt wydaje na nie ok. 2,9 mld dolarów rocznie, z czego większość dofinansowania przeznaczona jest na pieczywo. Półtora tygodnia temu o problemie informował The Economist, który stwierdził, że "żaden rząd nie odważył się na zmianę tego kosztownego rozwiązania. Chleb jest głównym źródłem kalorii dla milionów Arabów, a przez to zapalną kwestią polityczną".

Według The Economist konflikt w Ukrainie "może zwiększyć egipskie rachunki za import o co najmniej 1,5 mld dolarów (0,4 proc. PKB)". Reuters nie informował o tym, czy wzrośnie dofinansowanie do subsydiowanego pieczywa.

Autorka: Ewa Nehring

js/