Sejmowa komisja za uchyleniem immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus

2022-03-23 22:15 aktualizacja: 2022-03-23, 23:12
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Członkowie sejmowej Komisji Regulaminowej Spraw Immunitetowych opowiedzieli się w środę za uchyleniem immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus. Sprawa dotyczy akcji przeciwko pedofilii w Kościele katolickim.

Jak poinformował na Twitterze poseł Lewicy Marek Rutka, za uchyleniem immunitetu posłance opowiedziało się 9 posłów, przeciw było 8, nikt nie wstrzymał się od głosu. Rutka dodał, że sprawa dotyczyła akcji przeciwko pedofilii w Kościele katolickim.

"Jak trzeba będzie stanę przed sądem. I będę zawsze stać po stronie skrzywdzonych a nie sprawców" - skomentowała sprawę na Twitterze Scheuring-Wielgus.

W 2018 r. posłanka Lewicy wywiesiła na bramie wejściowej do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela w Toruniu dziecięce buciki oraz plakaty z hasłem "Baby Shoes Remember. Stop pedofilii". W ten sposób Joanna Scheuring-Wielgus dołączyła do akcji "Baby Shoes Remember".

Inicjatywa ta powstała w Irlandii kilka lat temu. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem pedofilii w kościele i upamiętnienie jej ofiar – szczególnie najmłodszych oraz tych, którzy nie doczekały się sprawiedliwości.

Według komendanta głównego policji Scheuring-Wielgus naruszyła art. 63 a kodeksu wykroczeń, zakazującego wieszania w miejscach publicznych ogłoszeń i plakatów bez zgody osób zarządzających tymi obiektami. 

mar/