Unia uniezależni się od rosyjskiego gazu? Prezydent USA zapowiada dostawy

2022-03-25 10:43 aktualizacja: 2022-03-25, 13:08
Fot. FOCKE STRANGMANN PAP/EPA
Fot. FOCKE STRANGMANN PAP/EPA
Dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić UE w tym roku 15 mld metrów sześc. gazu LNG - zapowiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Łączymy się w realizacji celu, jakim jest ograniczenie zależności od rosyjskiego gazu - podkreślił.

"Stany Zjednoczone z przyjemnością przyjmują oświadczenie Unii Europejskiej z dzisiejszego poranka o ograniczeniu zależności od rosyjskiego gazu. Dziś łączymy się w realizacji tego celu, aby zabezpieczyć dostawy czystej energii na przyszłość" - powiedział prezydent USA we wspólnym oświadczeniu z szefową KE Ursulą von der Leyen.

"Stany Zjednoczone i nasi partnerzy międzynarodowi dołożą wszelkich starań, żeby zapewnić 15 mld metrów sześciennych gazu płynnego LNG w tym roku tak, żeby zapewnić zastąpienie dostaw rosyjskiego gazu w tym wolumenie do 2030 r., a jednocześnie chcemy pokrywać co roku 50 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu do 2030 r. oraz wesprzeć przechowywanie gazu, odbiór surowców energetycznych i zwiększyć efektywność wykorzystania tego surowca" - powiedział.

 Biden: eliminacja rosyjskiego gazu będzie oznaczać pewien koszt dla Europy, ale jest to moralnie słuszne 

"Wiem, że eliminacja rosyjskiego gazu będzie wiązała się z pewnym kosztem dla Europy, ale jest to decyzja słuszna z moralnego punktu widzenia, która ponadto zapewni nam o wiele mocniejszą postawę strategiczną" - powiedział Biden.

Nawiązując do zapowiedzi zwiększenia dostaw amerykańskiego gazu LNG, Biden powiedział, że "Komisja Europejska będzie pracować z państwami, aby przechowywać gaz na całym kontynencie oraz budować więcej infrastruktury dla przyjmowania LNG". Jak dodał, podejmowane mają być także kroki, aby "zwiększyć efektywność gazową".

Podkreślił przy tym, że dopasowanie łańcuchów dostaw i infrastruktury "zajmie trochę czasu".

Szefowa KE: nasza współpraca z USA w dziedzinie sankcji przeciw Rosji jest wyjątkowa

"Współpraca między UE i USA w dziedzinie sankcji przeciwko Rosji jest wyjątkowa" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Pańska obecność w Brukseli w tym tygodniu na szczycie NATO, szczycie G7 i Radzie Europejskiej wysyła silny sygnał do świata: partnerstwo transatlantyckie jest silniejsze, bardziej ukierunkowane i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Jesteśmy zdeterminowani, by stawić czoło brutalnej wojnie Rosji. Ta wojna będzie strategiczną porażką Putina" - powiedziała von der Leyen, zwracając się do Bidena.

"Nasza współpraca w czterech kolejnych falach sankcji wobec Rosji była wyjątkowa. (...) Pozbawiają one Putina środków do prowadzenia wojny. Nasza (wspólna) praca nad sankcjami pokazuje również, że kiedy działamy razem, jesteśmy silniejsi i możemy coś zmienić. Wciąż wzmacniamy naszą współpracę w wielu strategicznych obszarach" - dodała.

Szefowa KE: do tej pory Ukrainę opuściło około 3,5 mln osób, a połowa z nich to dzieci

"Do teraz, Ukrainę opuściło około 3,5 miliona osób. Połowa z nich to dzieci. A te liczby będą rosły. Razem mobilizujemy więc ogromne środki, aby wesprzeć wszystkich przesiedlonych w wyniku tego konfliktu, czy to na Ukrainie, czy w sąsiednich krajach" - oznajmiła von der Leyen.

Jak przypomniała szefowa KE, w ostatnich dniach zapowiedziała, że "UE przeznaczy dodatkowe 3,4 mld euro na ten cel".

dsk/