Używanie rosyjskiego symbolu agresji „Z” to przestępstwo, za które w Niemczech grozi do 3 lat więzienia

2022-03-28 16:23 aktualizacja: 2022-03-28, 21:33
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Symbol „Z” obecny jest na rosyjskich pojazdach wojskowych od początku agresji na Ukrainę. Federalne MSW potwierdziło w poniedziałek, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Już kilka dni temu jako pierwsze decyzję taką podjęły władze Bawarii i Dolnej Saksonii.

Federalne MSW uzasadnia, że używanie symbolu „Z” w przestrzeni publicznej może być traktowane jako aprobata wojny Rosji, prowadzonej na Ukrainie – informuje w poniedziałek „Tagesschau”.

Jak potwierdził rzecznik ministerstwa, organy bezpieczeństwa wiedzą, że symbol ten jest już używany w Niemczech - na razie głównie w formie znaków malowanych farbą. Podkreślił, że sama litera jako taka oczywiście nie jest zabroniona. „Ale rosyjska agresja wojenna to zbrodnia. Każdy, kto publicznie aprobuje tę agresywną wojnę, może narazić się na konsekwencje prawne” – podkreślił rzecznik i wyjaśnił, że przestępstwo to będzie ścigane przez federalne organy bezpieczeństwa.

Kilka krajów związkowych (w tym Bawaria i Dolna Saksonia) podjęły już wcześniej decyzję o wprowadzeniu kar za używanie symbolu, w poniedziałek także władze federalne postanowiły podjąć odnośne działania.

„Biała litera Z, używana w kontekście wojny, co widać na rosyjskich pojazdach wojskowych, jest symbolem popierania wojny i agresji” – powiedziała na łamach „Tagesspiegel” senator Iris Spranger. „Uznajemy to za przestępstwo podlegające karze, będziemy interweniować niezwłocznie”.

Podstawą działań jest paragraf 140 kodeksu karnego – za zakłócenie porządku publicznego może grozić kara do trzech lat więzienia lub grzywna.

Białe „Z” często widoczne jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu tego używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą – w mediach społecznościowych, a także oznaczając swą odzież, samochody lub budynki. (PAP)

kgr/