Mamy Mundial! Historyczna wygrana Polski ze Szwecją! Ibrahimović nie pomógł

2022-03-29 19:42 aktualizacja: 2022-03-30, 10:54
Robert Lewandowski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Robert Lewandowski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Cztery razy remisowaliśmy ze Szwecją. Piętnaście razy odnosiliśmy porażki. Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu awansowała do mistrzostw świata. W finale barażowym w Chorzowie pokonała Szwecję 2:0. Bramki zdobyli w drugiej połowie Robert Lewandowski z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński.

Polska - Szwecja 2:0. Bramki dla reprezentacji Polski strzelili Robert Lewandowski i Piotr Zieliński. 

Podopieczni Czesława Michniewicza, pełniącego funkcję selekcjonera od niespełna dwóch miesięcy, mieli zagrać 24 marca półfinał barażowy z Rosją w Moskwie, lecz po wykluczeniu reprezentacji tego kraju przez FIFA - w związku z agresją zbrojną na Ukrainę - zwyciężyli walkowerem.

Natomiast Szwecja w półfinale pokonała u siebie po dogrywce Czechy 1:0.

Sędzią głównym by Włoch Daniele Orsato.

Polska: Wojciech Szczęsny - Krystian Bielik, Kamil Glik, Jan Bednarek - Matty Cash, Jakub Moder, Jacek Góralski, Piotr Zieliński, Sebastian Szymański, Bartosz Bereszyński - Robert Lewandowski (kapitan).

Mateusz Morawiecki po meczu Biało-Czerwonych: Mamy to, tak się pisze historię!

Mamy to! I to w wielkim stylu! Tak się spełnia marzenia całej Polski! Tak się pisze historię. Jedziemy na Mistrzostwa Świata do Kataru i tego nam nikt nie odbierze! - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu wtorkowego meczu piłkarskiej Reprezentacji Polski.

Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu awansowała do mistrzostw świata. W finale barażowym w Chorzowie pokonała Szwecję 2:0. Bramki zdobyli w drugiej połowie Robert Lewandowski z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński.

Radość z wtorkowego wyniku wyraził na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Mamy to! I to w wielkim stylu! Tak się spełnia marzenia całej Polski! Tak się pisze historię. Jedziemy na Mistrzostwa Świata do Kataru i tego nam nikt nie odbierze! Ależ to będzie długa noc, ależ to będzie piękny Turniej! Brawo Trener! Brawo Drużyna!" - napisał szef rządu.

Andrzej Duda: brawo Biało-Czerwoni; wspaniały sukces po bardzo dobrym meczu

Brawo Biało-Czerwoni! Polska z podniesioną głową jedzie do Kataru! Wspaniały sukces po bardzo dobrym meczu! W pełni zasłużone zwycięstwo! Duma! Dziękujemy - napisał prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski.

Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu awansowała do mistrzostw świata. W finale barażowym w Chorzowie pokonała Szwecję 2:0. Bramki zdobyli w drugiej połowie Robert Lewandowski z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński.

Radość z wtorkowego wyniku wyraził na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Brawo BIAŁO-CZERWONI! POLSKA z podniesioną głową jedzie do KATARU! Wspaniały sukces po bardzo dobrym meczu! W pełni zasłużone zwycięstwo! DUMA! Dziękujemy!!!" - napisał prezydent.

Prezes PZPN: mamy to!!!

"Brawo Panowie, mamy to!!!" - napisał na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza po awansie polskich piłkarzy do mundialu w Katarze. Biało-czerwoni we wtorek w decydującym meczu barażowym pokonali w Chorzowie Szwedów 2:0.

"Brawo Panowie, mamy to!!! Jestem dumny z naszego trenera, sztabu i całej drużyny, świetna robota! Ogromne brawa dla kibiców, którzy stworzyli dziś na Stadionie Śląskim kapitalną atmosferę. Zrobiliśmy to! Jedziemy do Kataru!" - przekazał w mediach społecznościowych szef PZPN.

Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu wystąpi w mundialu.

Największe sukcesy odniosła w 1974 i 1982 roku, zajmując trzecie miejsce. W trzech ostatnich występach - w Japonii i Korei Płd. w 2002 roku, cztery lata później w Niemczech oraz w Rosji w 2018 roku - odpadli po fazie grupowej.(PAP)

dsk/ kgr/