Nowe zasady testowania w kierunku Covid-19. Zapoznaj się z wytycznymi NFZ

2022-03-30 11:59 aktualizacja: 2022-03-31, 16:41
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O potrzebie wykonania testu będzie decydował lekarz rodzinny. Zlecenia na testy antygenowe będą realizowały placówki POZ bezpłatnie. Zapoznaj się ze szczegółami przygotowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak tłumaczy NFZ na swojej stronie, utrzymujący się spadek liczby zakażeń koronawirusem, zniesienie obostrzeń sanitarnych i mniej hospitalizacji związanych z Covid-19 skłoniły Ministra Zdrowia do zmiany polecenia w sprawie zasad finansowania testów w kierunku koronawirusa.

W związku z powyższym, od 1 kwietnia 2022 r. zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2.

Nowe zasady testowania w kierunku Covid-19. Co trzeba wiedzieć:

  • O zleceniu testu będzie decydował lekarz 

Zgodnie ze stanowiskiem konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas dotyczącym postępowania z pacjentami podejrzanymi o zakażenie i zakażonymi wirusem SARS-CoV-2, diagnostyka w kierunku infekcji Covid-19 na poziomie POZ odbywa się poprzez wykonanie testu antygenowego (testy antygenowe są dostępne dla placówek POZ bezpłatnie).

O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, sprawujący opiekę nad pacjentem, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na Covid-19.

Jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy, bezpłatny dla pacjenta.

Jak czytamy w stanowisku, przy podejmowaniu decyzji o diagnostyce, oprócz objawów klinicznych, lekarz powinien wziąć po uwagę czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19, tj. wiek, choroby przewlekłe i niedobory odporności u pacjenta. 

  • Pacjent z pozytywnym wynikiem testu

Po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 lekarz powinien ustalić miejsce leczenia. 

Pacjent z dodatnim wynikiem testu, niewymagający hospitalizacji, powinien poddać się samoizolacji przez okres minimum 7 dni. Lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem wystawia mu zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA na ten okres.

  • Test antygenowy tylko w szpitalach

"Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem" - wyjaśnia Fundusz. 

Przypomina, że od 30 marca br. po godzinie 12.00, nie będzie możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta infolinii DOM.

Ponadto, jak od 1 kwietnia br. nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku Covid-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych.

  • Do szpitala i do sanatorium już bez okazania wyniku testu na koronawirusa 

NFZ zaznacza, że w aktualnej sytuacji epidemicznej, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem. To samo dotyczy rozpoczynających się pobytów w sanatoriach.

"Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

  • Zmiany w zasadach finansowania testów na koronawirusa

NFZ informuje, że od kwietnia testy w kierunku koronawirusa nie będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Dla pacjentów testy nadal będą bezpłatne.

Jak wyjaśnia Fundusz, możliwość przeprowadzenia diagnostyki SARS-CoV-2 pozostaje w zakresie wykonywania świadczenia opieki zdrowotnej w powiązaniu z decyzją lekarza kierującego pacjenta na badanie w kierunku Covid-19 i jest finansowane w ramach obowiązujących umów. Testowanie nie będzie natomiast finansowane odrębnie. 

Nowy tryb finansowania części świadczeń covidowych

NFZ wyjaśnia także, iż fakt, że finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 kończy się 31 marca br., nie oznacza to jednak zupełnego zakończenia finansowania świadczeń covidowych.

Jak przekazuje Narodowy Fundusz Zdrowia, koszty szczepień przeciwko Covid-19 oraz rehabilitacji pocovidowej nadal będą pokrywane z tego funduszu, także po 31 marca tego roku.

"Program rehabilitacji po COVID-19 (w trybach stacjonarnym, ambulatoryjnym, domowym oraz w zakresie psychiatrycznym) nie ma sztywnych ram czasowych. Aktualnie jest realizowany i pewne jest, że po 31 marca 2022 roku rehabilitacja pocovidowa, podobnie jak szczepienia przeciwko COVID-19, nadal będzie opłacana przez NFZ z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Świadczenia te mają bowiem kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu chorobie i w powrocie do pełnej sprawności po COVID-19" - podaje PAP Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej.

Źródło: NFZ

Autorka: Milena Motyl