Sztab Ukrainy: na terytorium Białorusi trwa rekrutacja tzw. „ochotników” do prywatnej firmy wojskowej

2022-04-08 07:54 aktualizacja: 2022-04-08, 12:15
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy – poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Główne wysiłki Rosjanie koncentrują na zdobyciu portowego Mariupola w obwodzie donieckim, ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przełamaniu obrony sił ukraińskich działających w obwodzie donieckim – podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu. Na południu kraju przeciwnik próbuje powstrzymać działania sił ukraińskich.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 08.04.2022 щодо російського вторгнення Відео...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, April 7, 2022

W obwodzie ługańskim Rosjanie dążą do zajęcia Popasnej i Rubiżnego. W regionie toczą się walki. Rosjanie kontynuują ostrzał miejscowości w obwodach ługańskim i donieckim, w tym z artylerii rakietowej.

Sztab Ukrainy: w rosyjskich obwodach briańskim i kurskim Rosjanie uzupełniają swoje siły i przywracają im zdolność bojową

Według informacji sztabu na terytorium Białorusi trwa rekrutacja tzw. „ochotników” w celu sformowania nowych pododdziałów prywatnej firmy wojskowej. Sztab nie podaje szczegółów – sprawdza informacje.

Utrzymuje się przy tym ryzyko ataków rakietowych i bombowych z terytorium Białorusi.

W rosyjskich obwodach briańskim i kurskim Rosjanie uzupełniają swoje siły i przywracają im zdolność bojową. Podejmują także działania w celu remontu połączeń kolejowych z Kupiańska do Charkowa, Iziumu i Swatowa.

W zajętym Iziumie w obwodzie charkowskim przedstawiciele marionetkowej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej pełnią funkcje „policji”. (PAP)

dsk/