O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ostateczne wyniki I tury wyborów we Francji

Francuskie MSW podało w poniedziałek ostateczne wyniki przeprowadzonej w niedzielę I tury wyborów prezydenckich we Francji. Ubiegający się o reelekcję Emmanuel Macron otrzymał 27,85 proc. głosów, liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen - 23,15 proc. Macron i Le Pen zmierzą się w II turze wyborów 24 kwietnia.

Marine Le Pen. Fot. JB Autissier PAP/Panoramic. Emmanuel Macron. Fot. YOAN VALAT PAP/EPA
Marine Le Pen. Fot. JB Autissier PAP/Panoramic. Emmanuel Macron. Fot. YOAN VALAT PAP/EPA

Więcej

Emmanuel Marcon, Mateusz Morawiecki. Fot. YVES HERMAN PAP/EPA
Emmanuel Marcon, Mateusz Morawiecki. Fot. YVES HERMAN PAP/EPA

Szef MSZ wzywa ambasadora Francji. Chodzi o słowa Macrona o premierze Morawieckim

Trzeci wynik osiągnął lider Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon, na którego głos oddało 21,95 proc. wyborców.

Poza pierwszą trójką żaden inny kandydat nie zdołał przekroczyć progu 10 proc. poparcia.

Prawicowy publicysta Eric Zemmour uzyskał 7,07 proc. głosów, republikanka Valerie Pecresse - 4,78 proc., a szef koalicji Zielonych Yannick Jadot - 4,63 proc.

Zarówno Pecresse, jak i Jadot zwrócili się do wyborców o darowizny, ponieważ nie otrzymają oni zwrotu poniesionych kosztów kampanii, gdyż nie przekroczyli progu 5 proc. głosów. Jak podają media, Pecresse ma 5 mln euro długo po kampanii.

Więcej

Marine Le Pen. Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA
Marine Le Pen. Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA

Hiszpańskie media komentują: sukces wyborczy Le Pen efektem stosowania uników politycznych

Na kolejnych miejscach uplasowali się: samorządowiec Jean Lassalle (3,13 proc.), komunista Fabien Roussel (2,28 proc.), suwerenista Nicolas Dupont-Aignan (2,06 proc.), mer Paryża Anne Hidalgo (1,75 proc.), antykapitalisa Philippe Poutou (0,77 proc.) i trockistka Nathalie Arthaud (0,56 proc.).

Frekwencja wyniosła 73,69 proc. i była najniższa w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 2002 r., kiedy głos odało 71,6 proc. uprawnionych do tego Francuzów.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/	JUNG YEON-JE / POOL
    Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/ JUNG YEON-JE / POOL

    Macron: obywatele Francji, Cecile Kohler i Jacques Paris, zostali wypuszczeni na wolność w Iranie

  • Stacja paliw. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
    Stacja paliw. Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

    We Francji niedobory paliwa. Blisko jedna piąta stacji ma kłopoty

  • Zderzenie pociągu TGV z ciężarówką we Francji Fot. PAP/EPA/MAXPPP/LUDOVIC MAILLARD
    Zderzenie pociągu TGV z ciężarówką we Francji Fot. PAP/EPA/MAXPPP/LUDOVIC MAILLARD

    Tragedia z udziałem pociągu TGV we Francji. Zginął maszynista

  • Szwed Daniel Svensson oraz Nicola Zalewski i Sebastian Szymański. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Szwed Daniel Svensson oraz Nicola Zalewski i Sebastian Szymański. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Polska spadła w rankingu FIFA. Jest nowy lider zestawienia

Serwisy ogólnodostępne PAP