Na aukcję trafiła gitara Kurta Cobaina z kultowego klipu „Smells Like Teen Spirit”

2022-04-12 12:44 aktualizacja: 2022-04-12, 14:32
Instrument wcześniej prezentowano w Museum of Pop Culture. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Instrument wcześniej prezentowano w Museum of Pop Culture. Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
W weekend 20-22 maja odbędzie się duża aukcja pamiątek związanych z gwiazdami muzycznymi. Największą jej atrakcją ma być gitara elektryczna Fender Mustang z 1969 roku. Nieżyjący już lider Nirvany używał jej podczas kręcenia klipu do utworu „Smells Like Teen Spirit” z kultowej płyty: „Nevermind”.  

Gitara o ciemnobłękitnym wykończeniu (tzw. Lake Placid Blue) została zaprojektowana dla leworęcznego muzyka (Cobain grał lewą ręką – przyp. red.). Jak informuje organizator aukcji, firma Julien's Auctions, instrument wcześniej prezentowano w Museum of Pop Culture (nazywanym powszechnie MoPOP). Będzie licytowany po raz pierwszy w swojej historii. Według szacunków domu aukcyjnego, cena gitary Cobaina powinna sięgnąć 600-800 tys. dol. (od ok. 2 milionów sześciuset tysięcy do blisko 3,5 miliona zł).

Gitara i samochód wystawione zostaną także w formie NFT 

Podczas weekendowej licytacji „pod młotek” trafią również inne przedmioty należące niegdyś do Cobaina. W tym 4-drzwiowy sedan Dodge Dart 170 z 1965 roku. Samochód, który rockman nazwał „Baby Blue”, przez ostatnie 28 lat należał do jego siostry – Kimberly. Za auto dom aukcyjny spodziewa się kwoty rzędu 400 - 600 tys. dol.

Gitara i samochód wystawione zostaną także w formie NFT, czyli unikalnej cyfrowej prezentacji. Jako NFT (i niestety tylko w tej wersji) pojawią się charakterystyczne elementy garderoby Cobaina (w tym para jego czarnych butów marki Converse Jack Purcell, lewy but z napisem „Fuhgawz”, prawy z „Foogauzie”) oraz wykonane przez niego grafiki.

 Aukcja „Music Icons” odbędzie się w nowojorskiej restauracji Hard Rock Cafe oraz online na stronie Julien's Auctions. (PAP Life)

gn/