Rosjanie schwytali ukraińskiego duchownego, oskarżają go o szpiegostwo i torturują

2022-04-13 20:15 aktualizacja: 2022-04-14, 09:11
Wasilij Wyrozub, Fot. Facebook/Людмила Денісова
Wasilij Wyrozub, Fot. Facebook/Людмила Денісова
Rosyjskie wojsko schwytało i torturuje duchownego odeskiej cerkwi Świętej Trójcy, Wasilija Wyrozuba - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że kapłan jest przetrzymywany w izolatce i oskarżany przez Rosjan o szpiegostwo.

Z informacji, którymi dysponuje Denisowa wynika, że duchowny jest nielegalnie przetrzymywany w areszcie śledczym nr 2 obwodu biełgorodzkiego w Rosji, w mieście Stary Oskoł.

"Ksiądz Kościoła Prawosławnego Ukrainy został umieszczony w izolatce, gdzie był torturowany i oskarżany o "szpiegostwo"" - przekazała rzeczniczka na Facebooku.

Duchowny został schwytany razem z innymi członkami załogi statku ratowniczego Saphir pod koniec lutego niedaleko Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Denisowa dodała, że wraz z Wyrozubem przetrzymywanych jest 150 ukraińskich żołnierzy, którzy są również torturowani.

"Apeluję do Komisji ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka podczas rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę oraz do misji eksperckiej, utworzonej przez państwa członkowskie OBWE zgodnie z Mechanizmem Moskiewskim, o uwzględnienie tych faktów łamania przez Rosję praw obywateli Ukrainy" – napisała rzeczniczka. (PAP)

kw/