Zatopiony krążownik Moskwa jest drugą kluczową stratą rosyjskiej marynarki wojennej

2022-04-15 09:08 aktualizacja: 2022-04-15, 11:19
Agencja TASS, poinformowała o zatonięciu krążownika Moskwa (fot. George Chernilevsky/Wikimedia commons/Public Domain)
Agencja TASS, poinformowała o zatonięciu krążownika Moskwa (fot. George Chernilevsky/Wikimedia commons/Public Domain)
Zatopiony krążownik Moskwa jest już drugą kluczową stratą rosyjskiej marynarki wojennej podczas wojny z Ukrainą, co prawdopodobnie skłoni Rosję do zrewidowania swojej pozycji morskiej na Morzu Czarnym - przekazało w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja przyznała, że krążownik klasy Sława Moskwa zatonął. Jako okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, Moskwa pełniła kluczową rolę zarówno jako jednostka dowodzenia, jak i węzeł obrony powietrznej. Ten pochodzący z czasów sowieckich okręt był jednym z trzech krążowników klasy Sława w rosyjskiej marynarce wojennej. Wprowadzona do służby w 1979 r. Moskwa przeszła gruntowny remont, który miał na celu poprawę jej zdolności bojowych i powróciła do służby dopiero w 2021 r." - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

"Zdarzenie to oznacza, że od czasu inwazji na Ukrainę Rosja poniosła straty w dwóch kluczowych zasobach marynarki - pierwszym z nich był rosyjski okręt desantowy klasy Aligator, Saratow, który został uszkodzony 24 marca. Oba wydarzenia prawdopodobnie skłonią Rosję do zrewidowania swojej pozycji morskiej na Morzu Czarnym" - dodano.

Wczoraj rosyjska agencja państwowa TASS, poinformowała o zatonięciu krążownika Moskwa. Wcześniej CNN przekazał, że okręt nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy. (PAP)

gn/