Media: drugi brytyjski żołnierz w Ukrainie schwytany przez Rosjan

2022-04-17 10:03 aktualizacja: 2022-04-17, 15:50
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA
Drugi brytyjski żołnierz walczący w szeregach ukraińskiej armii broniąc Mariupola, został schwytany przez Rosjan - podały w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie media.

Jak informują media, na portalach społecznościowych pojawiło się nagranie wideo, na którym mężczyzna przedstawia się jako Shaun Pinner, mówi, że jest Brytyjczykiem, walczył w Mariupolu, ale został schwytany i obecnie znajduje się na terytorium separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.

48-letni Pinner jest jednym z dwóch Brytyjczyków walczących w szeregach ukraińskich sił zbrojnych, z którymi w styczniu, jeszcze przed rosyjską napaścią, rozmawiała stacja Sky News, pytając ich, jak to się stało, że związali swoje życie z Ukrainą i dlaczego zamierzają jej bronić w razie wojny.

Obrońca Mariupola

Drugi to 28-letni Aiden Aslin, który na początku tygodnia przekazał poprzez media społecznościowe, że jego oddział broniący Mariupola musiał się poddać, gdy skończyły im się amunicja i jedzenie. W piątek w rosyjskich stacjach telewizyjnych wyemitowano fragment nagrania wideo z Aslinem, który według jego rodziny został przez Rosjan pobity. Obaj nie są najemnikami, lecz członkami regularnych sił zbrojnych Ukrainy.

Nazwiska obu Brytyjczyków wymieniła Oksana Marczenko, żona aresztowanego przez władze Ukrainy prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka, sugerując, że brytyjski premier Boris Johnson mógłby wpłynąć na doprowadzenie do wymiany Brytyjczyków na jej męża. Ale żołnierze są w rękach Rosji, a ta nie wykazuje jak na razie woli, by pomóc Medwedczukowi. (PAP)
gn/